Házimunkát a gyereknek, vagy ne? Ti melyik elvet követitek a nevelésben?
Van egy 10 éves fiam, és egy 8 éves lányom. A hétvégén vendégségben járt nálunk a keresztanyám, és egy kicsit összekaptunk. Ő fel volt rajta háborodva, hogy mi az, hogy a gyerekek egész nap csak játszanak, és nem végeznek semmi munkát? Hosszas fejtegetésbe kezdett, a "Bezzeg az én időmben..." szöveggel.
Elmondta, hogy ez annak idején náluk nem volt divat, mikor ő volt gyerek, a szüleik befogták őket mindenre. 10-12 évesen már jártak ki a földekre a szülőkkel, egész nap kinn dolgoztak, és a ház körül is rengeteg mindent csináltak. A kertben gazoltak, kapáltak, állatokat etettek, a lányok 12 évesen már mostak, mosogattak, mire a szülők hazaértek, vacsorát főztek. Bármit parancsoltak nekik a szülők, eszükbe sem jutott nemet mondani, mindent azonnal megcsináltak. Szerinte ez volt a jó világ, így a gyerekek hamar felelősséget tanultak, és én pedig teljesen elrontom az enyéimet, hogy nem így nevelek.
AZ én véleményem az, hogy ne csináljunk a gyerekből "kis felnőttet". Hagyjuk, hogy legyen igazi gyerek, játsszon, fedezze fel a kis világát, főleg ilyenkor nyáron, hiszen az iskola épp eléggé leterheli őket év közben. Persze ha önként ajánlkoznak valamiben, hogy szívesen segítenek, az megint más. De ha rákényszerítjük, hogy házimunkát végezzen, azzal csak megutáltatjuk vele, és soha nem akarja majd megcsinálni. Szerintem ne vegyük el a gyerekkorukat, hadd élvezzék ki, így is túl hamar felnőnek.
Nektek mi a véleményetek, ti hogy neveltétek/nevelitek a gyerekeiteket? Csinálja meg ugyanúgy a házimunkát, mint a szülők, vagy legyen az a "dolga", hogy játsszon?
Nem olvastam a válaszokat, de:
Egyik sem. Ne csak játsszon és ne csinálja úgy a házi munkát, mint a felnőttek. Ilyen idős gyereket már meg lehet kérni, hogy segítsen, például ha főzöl, sütsz, bevonni a gyerekeket is, megtanítani nekik, hogy ha játszottak, pakoljanak el maguk után, ha ettek, ittak, azt el lehet mosni, ha teregetsz és van kedvük segíteni, akkor abba is bele szállhatnak, szóval így, nem úgy, ahogy nekem anno anyám mondta, hogy DE most IGENIS ezt csinálod, azt csinálod, ezt kell, azt kötelező. Mert úgy meg fogja utálni. De az sem jó, amit anno anyám a testvéremmel csinált, vagyis semmit, mert a nagy semmit kellett csinálnia, és mára egy olyan iszonyat lusta 20 éves lett belőle (fiú), hogy néha a saját sz.rját nem húzza le maga után. Ezzel mindent elmondtam, azt hiszem...
1 évesen én anno azokon kivül amiket leirtál,h miket csinálnak a gyerekeid még ezeket is csináltam: portörlés,nem csak a saját szobába,porszivozás,ajtóm lemosása
26/N
Igenis csináljon a korának és a képességeinek megfelelő házimunkát!
Ahogy látom a mai gyerekek/fiatalok nagy része a Te elveid szerint nevelődik fel és ezért van az, hogy nagyon sokan az önálló életre alkalmatlan, lusta felnőttek lesznek, akik úgy gondolják, hogy számukra az életben a dolgok JÁRnak... Ahogy az is, hogy majd az anyám helyettem kitakarít.
Egy dolgot írnék még a válaszokhoz.
Nem szabad már most hangoztatni, hogy letrheli őket a suli. Sok a játékos feladat, normális esetben nincs sok lecke, ott vannak a barátok, a szünetek, a napközis foglalkozások, színház, uszoda, egyéb közös programok.
Nem olyan rossz ám az. ;)
De ha mindig ezt hallja a gyerek, hogy őt leterhelik, fárasztó a suli, stb, akkor elhiszi. Később mi lesz, ha tényleg leterhelik!? Sajnos közelről látom, hová vezet.
Én sem értek egyet veled. Saját példám igazolja.
Sohasem tett oda édesanyám, hogy segítsek neki, mindig kímélt. Amikor különköltöztem a párommal nyakamba szakadt a háztartás és a főzés. És szégyen-nem szégyen: a férjem tanított meg főzni is és a legjobb takarítási praktikákat is tőle lestem el.
Az öcséim ugyanebben a helyzetben vannak. 18 és 21 évesek, csak vakációkban vannak otthon, de amint hazaérnek számítógépes játékokat játszanak egész nap. Nagyapám kínlódhat a fa elrakásával, mert észre nem vennék, hogy kell a segítség. És ez onnan ered, hogy 10 éves korukban is ugyanígy engedték játszani őket...
Én mindenképp adnék és fogok is adni házimunkát a gyereknek, de más megfontolásból, mint itt a legtöbben. Mert ugyan nagyon hasznos és jó, ha már úgy szabadul ki az önálló életbe valaki, hogy ért a háztartáshoz valamelyest, esetleg főzni is tud. De azért ez nem egy olyan dolog, ami, ha mégse teljesül valami miatt, akkor ne tanulhatna bele, amikor rászorul, hogy maga csinálja. Nem teszi ki sem magát, sem mást életveszélynek az, aki a húszas éveiben tanul meg főzni és az se marad le élete lehetőségéről, aki felnőtt korában indítja be először a mosógépet.
Viszont! az nem mindegy, hogy milyen hozzáállása lesz annak, akinek soha vagy alig kellett valamilyen házimunkát csinálnia. Elsősorban azt tanítanám a gyerekemnek az otthoni teendőkkel, hogy a családban az a természetes, ha nem csak a kupi teremtésében, hanem eltüntetésében is részt vesz mindenki, ki-ki kora és lehetősége szerint. Ezek kívül nem szeretnék a gyerek cselédje sem lenni, de azt sem szeretném, hogy ő legyen az enyém. A mi kapcsolatunknak sem tenne jót, de később, ha már másokkal fog együtt élni, sem lenne jó, ha csicskának nézné a lakótársait/párját/családtagjait, sem az, ha ő ugrálna körbe mindenkit.
Ha 30 évesen is te akarod a házimunkát elvégezni a gyerek helyett, és ez téged nem zseníroz, akkor nyugodtan csinálj mindent úgy, ahogy eddig tetted. Még felnőtt korában is meg lesz az indok, most nehéz vizsgája lesz, azért én pakolok a szobájában, most nehéz állásinterjúra készül, azért szolgálom ki mindenben.
Az én kisfiam 6 éves, de a családban azt a példát látja, ha lehet, sgítünk egymásnak a házi munkában. Emiatt aztán teljesen természetes, amikor a feleségemnek segít megteríteni és segít leszedni az asztalt. A minap a kedvenc sárgabarak lekvárját álltam neki készíteni 6 kiló barackból.
- Nézd csak? Itt vannak ezek a sárgabarack széfek, amik kincset rejtenek. Segítesz megszerezni nekem a kincseket?
És 6 kiló barackot ketten gyorsan és ügyesen kimagvaltunk. A kincseket (magokat) együtt kitettük a napra, és néhány nap múlva együtt törtünk meg és ettünk jóízűen pár szemet.
Eszébe nem jutott, hogy kényszerítve van, és az sem, hogy neki ezt útálni kellene.
A házimunkát a szülő útáltatja meg a gyerekkel, mert átadja neki a maga negatív hozzállását.
De, ha jókedvűen, fütyülve dalolva végzi a házimunkát, akkor a gyerek is jókedvűen áll be segíteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!