Szerintetek a szülőknek, ha terveznek egy nagyobb gyermek mellé kistestvért, meg kell kérdezni a gyereket, hogy mit szól hozzá?
Legalább a véleményét. Nyilván nem a gyerek válasza alapján kell dönteni, de ennyire ne lenne hangja egy gyereknek egy családban, egy olyan döntésben, ami rá is hatással van?
Az ilyen horderejű dolgokat nem kellene megbeszélni? (Bár most már abban sem vagyok biztos, hogy a párok beszélgetnek egymással nem hogy a gyerekkel.) Oké, hogy gyerek, fiatal, nincs beleszólása, de véleménye lehet, amit ha meghallgatnak, akkor már is jobban érzi magát a gyerek. Mintha közlik vele, hogy "testvéred lesz".
Nyilván nagyobb 13+ fölötti gyerekre gondolok inkább. (Bár igaz, itt akkor már mindenki dolgozott + eltartotta magát, szóval a többség szerint, ha nem tetszik neki a helyzet, menjen el otthonról).
Szerintem nem.
Egy pár magának vállal gyereket.
Ha meg úgysem adnak a véleményemre, minek kérnék ki?
Sejtem melyik kérdés miatt indítottad a tiédet.
Most próbálom elképzelni egy ilyen beszélgetést:
-Kislányom. Terhes vagyok. Apáddal úgy döntöttünk, megtartjuk. Mi erről a véleményed?
-Hát én nem szeretnék kistestvért, meg amúgyis, már kicsit idősnek tartalak titeket hozzá.
-Hát, pedig mi megtartjuk.
Válasz miatt írtam ki.
Egy ilyen beszélgetést is ellehet képzelni:
- Panni, örülnél ha lenne testvéred?
- Nem.
- Miért?
- Mert már megszoktam, hogy egyedül vagyok, folyton sírna (stb okok)
- De a testvér jó dolog. Nézd meg én is milyen jóban vagyok még a testvéremmel, hogy szeretsz náluk lenni. Tudnátok játszani. (stb, érvek)
Nagyon szomorú, hogy ennyire kihalt már a beszélgetés a családok életéből.
Nem egészen értem, mi lenne a célja a vélemény kikérésének. A gyerek vagy rávágja, hogy oké, ez esetben a puszta tényközléssel sem lenne gond, vagy nemtetszésének ad hangot, de attól még lesz kistesója. Tényleg jobban érzi magát attól, ha a tiltakozása ellenére születik tesója? szerintem ezt te sem gondoltad komolyan.
Véleményt kikérni akkor érdemes, ha a véleménynek lehet befolyása a döntésre. Ez esetben nincs erről szó, az, hogy akarnak-e még egy gyereket, kizárólag a szülők döntése, nem a 13+ éves kamaszé, aki néhány éven belül (legalább félig-meddig) kirepül a családi fészekből.
Nálunk 9 évesek voltak a nagytesók, mikor a kicsi született. Természetesen leültünk négyen beszélgetni, amikor már biztos volt, hogy érkezni fog. Meglepődtek, amikor közöltük a hírt, aztán két kikötést tettek.
- legyen fiú
- ha mégis lány lenne, akkor legalább szép legyen :D
Ezek után igen vidám lett a hangulat.:-) Öcsikéjük született, amikor pici volt, kézről kézre adták, most is nagyon jóban vannak a korkülönbség ellenére. Nem látom jelét traumának rajtuk, mert nem kértünk tőlük előzetesen engedélyt.:-)
3-as a rábeszélés, az ne megbeszélés...(a nemleges válasz esetén)
"Véleményt kikérni akkor érdemes, ha a véleménynek lehet befolyása a döntésre."
az "akkor érdemes" kifejezést cserélném az "úgy a korrekt"re
Akkor nem vagy kíváncsi a gyereked véleményére a Harry Potter végével kapcsolatban? Mert úgy sincs rá már befolyása? Vagy a menekült kérdésről? Az homoszexualitásról? Később pl az egy-több kulcsos adórendszer előnyeiről hátrányairól? A halálbüntetésről?
Ezek mind olyan témák, amikre nem lesz befolyása (egy ideig biztosan nem legalábbis), de véleménye lehet.
*7-esnek ment
kérdezőnek: attól még foglaloztatja az embert a nagytesó véleménye, de kikérni nem illik a döntéshez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!