Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Amikor segítened kell, de...

Amikor segítened kell, de meghaladja az erődet és az anyagi lehetőségedet, mit tennél? Anyu sztrokot kapott, béna, apu vak (nyugdíjuk van). Munkahely 0. Testvér elhuzott dolgozni külföldre. Te mit tennél a helyemben?

Figyelt kérdés
2015. júl. 1. 19:58
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
85%

Tesvéremmel beszélnék, ha kicsit is szereti a szüleit, meg van benne némi emberség,ő is segíthet.

Gondolom nem nyomorogni ment ki külföldre, úgyhogy van miből.

Én melóhelyet néznék,vagy váltanék,hogy jobban tudjak segíteni nekik.

Kikért, miért,ha nem a szüleimért?

2015. júl. 1. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Két megoldás van: keresel nekik egy otthont, ahol a nyugdíjukért ápolják őket, te pedig addig mész, míg nem találsz munkát.

Vagy otthon maradsz velük, igényelsz ápolási segélyt, és éltek abból meg a nyugdíjakból.

A testvéreddel megbeszéled, hogy anyagilag segítsen benneteket, ha tud. Ha nem, köss öröklési szerződést a szüleiddel.

2015. júl. 1. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
2015. júl. 1. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ.Testvér nemet mondott. Nekem saját család mellett nehéz úgy gondoskodni, főzni, bevásárolni és még munkahelyet keresni hogy napi 3x átmegyek etetni aput, aki mindent kiborít.
2015. júl. 1. 20:51
 5/13 anonim ***** válasza:
89%

Zsenik szerint: aki kint el, milliomos. En is kint elek, es en csak 50 eurot kuldtem haza anyamnak multheten. Majd jon a sok megmondo ember,h biztos nem szeretem ot.

De, de itt is kell enni. Sot rezsi, lakber.. Nem ugy van, h keresek 3000 eurot es elek mint Marci hevesen

2015. júl. 1. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%
Te tudod, mit bírsz, akkor tényleg érdemesebb egy ápolási otthont keresni nekik.
2015. júl. 1. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Ápolási osztály 86-100000ft/hó és csak fél évig vennék be anyut.Az átmeneti otthonok is havi 90000ft/hó két évig lehetne ott.A végleges otthon meg 81500ft/hó, a várólista nagyon hosszú, kb. két év után jutna oda be.Neki a legfontosabb otthonba kerülni.Apu nem is akar és nem is tudna miből otthonba menni így.Önkormányzat meg kedvezményes ebéddel tudna segíteni csak, ami nem felelne meg apukámnak mert pont a gyomrát mütötték és nem eszik meg más ételt mint amit én főzök neki, persze ez nem olcsó egy fizetésből(párom keres) meg a maradék nyugdíjból.Így külön lennének szüleim.De ezt nem tartom igazságosnak, hogy a két gyermek közül csak rám háruljon minden teher és a végén meg ugyanúgy örököljön.Kértem, hogy a télre fogadja be aput, mert panel házban élnek és melegebb, de nemet kaptam.Nincs olyan törvény, ami kötelezné a gyermeket a szülője tartására?
2015. júl. 2. 07:56
 8/13 anonim ***** válasza:
100%
Párod ezt hogy tűri? Gyakorlatilag az ő pénzéből látjátok el a te szüleidet.
2015. júl. 2. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

Van ilyen törvény:


A ROKONTARTÁS


XX. Fejezet


A rokontartás közös szabályai


4:194. § [A rokontartásra való jogosultság]


(1) Rokonaival szemben az jogosult tartásra, aki magát önhibáján kívül nem képes eltartani, és akinek tartásra kötelezhető házastársa, volt házastársa vagy volt élettársa nincs.


(2) Érdemtelen a tartásra az a nagykorú, aki a tartásra kötelezettel vagy vele együtt élő hozzátartozójával szemben olyan súlyosan kifogásolható magatartást tanúsít vagy olyan életvitelt folytat, amely miatt tartása a kötelezettől – figyelemmel a jogosult és a kötelezett kapcsolatának jellegére és a kötelezett magatartására is – nem várható el.


(3) Ha a szülő a tartási, gondozási és nevelési kötelezettségénekeleget tett, a gyermek a vele szemben tanúsított kirívóan súlyos magatartás esetén hivatkozhat a szülő érdemtelenségére.


4:195. § [A tartási képesség]


Ha e törvény eltérően nem rendelkezik, nem köteles mást eltartani, aki ezáltal saját szükséges tartását vagy a tartás sorrendjében a jogosultat megelőző személy tartását veszélyeztetné.


4:196. § [A tartásra kötelezettek köre és a tartási kötelezettség sorrendje]


(1) A tartási kötelezettség – ha e törvény eltérően nem rendelkezik – az egyenesági rokonokat terheli egymással szemben.


(2) Tartási kötelezettsége áll fenn elsősorban a szülőnek a gyermekével és a gyermeknek a szülőjével szemben.


(3) Ha a tartásra jogosult gyermeknek tartásra kötelezhető szülője nincs, eltartása távolabbi felmenőire hárul.


(4) Ha a tartásra jogosultnak nincs gyermeke, távolabbi leszármazói kötelesek őt eltartani.


(5) A tartásra jogosulthoz a leszármazás rendjében közelebb álló rokon tartási kötelezettsége a távolabbi rokonét megelőzi.


(6) A tartásra szoruló személy nem érvényesíthet tartási igényt rokonával szemben arra hivatkozva, hogy tartási jogosultságát érdemtelensége miatt a tartás sorrendjében közelebb álló rokonával szemben nem érvényesíthetné.


4:197. § [A testvértartás]


Azt a kiskorút, akinek tartásra kötelezhető egyenesági rokona nincs, nagykorú testvére köteles eltartani, feltéve, hogy ezt saját maga, házastársa, élettársa és tartásra rászoruló egyenesági rokonai szükséges tartásának veszélyeztetése nélkül képes teljesíteni.


4:198. § [A mostohagyermek tartása]


(1) A házastárs köteles háztartásában eltartani a vele együtt élő házastársának olyan, tartásra szoruló kiskorú gyermekét (a továbbiakban: mostohagyermek), akit házastársa az ő beleegyezésével hozott a közös háztartásba.


(2) A mostohaszülő tartási kötelezettsége nem érinti a vér szerinti szülő tartásdíj-fizetési kötelezettségét.


4:199. § [A mostohaszülő és a nevelőszülő tartása]


(1) A mostohagyermek a tartásra szoruló mostohaszülőjét akkor köteles eltartani, ha a mostohaszülő az ő eltartásáról hosszabb időn át gondoskodott.


(2) Az (1) bekezdésben foglalt feltételekkel köteles eltartani a nevelt gyermek azt a személyt, aki róla saját háztartásában hosszabb időn át ellenszolgáltatás nélkül gondoskodott, és nem vér szerinti-, örökbefogadó- vagy mostohaszülője (a továbbiakban: nevelőszülő).


4:200. § [A tartásra jogosultság sorrendje a vér szerinti és a tényleges családi kapcsolatokban]


Tartásra jogosult


a) a vér szerinti gyermek, a mostoha- és a nevelt gyermek egy sorban; illetve


b) a vér szerinti szülő és- ha a jogi feltételek egyébként fennállnak – a mostohaszülő és a nevelőszülő egy sorban.


4:201. § [A tartási kötelezettség megoszlása]


(1) Több egy sorban kötelezett között a tartási kötelezettség a kereseti, jövedelmi, vagyoni viszonyaik és teljesítőképességük arányában oszlik meg.


(2) Ha a tartásra köteles személy a tartás alól mentesül, a rá eső tartás a vele egy sorban álló kötelezettekre, ilyen személyek hiányában a sorban utánuk következő kötelezettekre hárul.


(3) Annak a tartásra kötelezettnek a javára, aki a tartásra jogosultat személyesen gondozza, az ezzel járó tevékenységet és egyéb terhet a tartási kötelezettség meghatározásánál figyelembe kell venni.


4:202. § [A tartásra való jogosultság sorrendje]


Ha valaki több jogosult eltartására köteles és mindegyiket nem képes eltartani, a jogosultság sorrendjében


a) a kiskorú gyermek a nagykorú gyermeket;


b) a gyermek a házastársat, a volt házastársat és a volt élettársat;


c) a házastárs, a volt házastárs és a volt élettárs – egymással egy sorban – a szülőt;


d) a szülők – egymással egy sorban – a többi rokont; és


e) a többi rokon közül a leszármazó a felmenőt és a leszármazás rendjében a közelebbi rokon a távolabbit megelőzi.


4:203. § [Eltérés a sorrendtől]


A bíróság kérelemre, indokolt esetben a tartásra való jogosultság és a tartási kötelezettség sorrendjétől eltérhet.


4:204. § [A tartás mértékének és módjának meghatározása]


A tartás mértékére és módjára vonatkozóan elsősorban a jogosult és a kötelezett megállapodása az irányadó. Megállapodás hiányában a jogosult a tartás bírósági meghatározását kérheti.


4:205. § [A tartás mértéke]


(1) A bíróság a tartás mértékét a jogosult indokolt szükségletei és a kötelezett teljesítőképessége alapján határozza meg.


(2) A jogosult indokolt szükségletei körében megélhetésének indokolt költségeit kell figyelembe venni.


(3) A leszármazó és a kiskorú testvér eltartása a nevelés és a szükséges taníttatás költségeinek viselésére is kiterjed.


(4) Az idős kora, betegsége, fogyatékossága vagy más ok miatt gondozásra szoruló rokon tartásának kötelezettsége a gondozásának és ápolásának költségeire, továbbá az azokkal kapcsolatos más szükséges szolgáltatásokra is kiterjed.


(5) Ha a jogosult a tartásra részben szorul rá, tartáskiegészítés illeti meg. Ha a jogosult rászorultsága teljes, de a tartására elsősorban köteles rokonai nem képesek az indokolt szükségleteinek megfelelő tartást nyújtani, a sorban következő kötelezettektől kérhet tartáskiegészítést.


(6) A kötelezettel szemben érvényesíthető összes tartási igény a jövedelme felét nem haladhatja meg.


4:206. § [A tartás módja]


(1) A tartást a kötelezett – ha e törvény eltérően nem rendelkezik – elsősorban pénzben szolgáltatja (a továbbiakban: tartásdíj).


(2) Bármelyik fél kérelmére a bíróság a tartás szolgáltatásának más módját is elrendelheti, ha az a felek körülményeire tekintettel indokolt, és az ellen a másik fél nem tiltakozik.


(3) A tartásdíjat időszakonként előre kell fizetni.


4:207. § [A tartásdíj meghatározása]


A tartásdíjat határozott összegben kell meghatározni. A bíróság ítéletében úgy rendelkezhet, hogy a tartásdíj évente, a következő év január 1. napjától a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett éves fogyasztói árindex növekedésének mértékével – külön intézkedés nélkül – módosul.


4:208. § [Tartással kapcsolatos per]


(1) A kiskorút illető tartás iránt a kiskorú érdekében a gyámhatóság, a szülőt illető tartás iránt a szülő érdekében – egyetértésével – a járási hivatal is indíthat pert.


(2) Az a tartásra kötelezett rokon, aki a jogosult tartásáról maga gondoskodik vagy őt gondozza, a többi kötelezett ellen saját jogán pert indíthat.


(3) Tartási követelést hat hónapnál régebbi időre bírósági úton akkor lehet visszamenőlegesen érvényesíteni, ha a jogosult a követelés érvényesítésével alapos ok miatt késlekedett. Három évnél régebbi időre tartási követelést nem lehet bírósági úton érvényesíteni.


4:209. § [A tartás időtartama]


(1) A tartás teljesítését a bíróság határozatlan időre rendeli el.


(2) A tartás határozott időtartamra vagy meghatározott feltétel bekövetkeztéig is meghatározható, ha feltehető, hogy a jogosult rászorultsága meghatározott idő elteltével vagy a feltétel bekövetkeztével megszűnik.

2015. júl. 2. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
81%

A lényeg:

- a szülők indíthatnak eljárást

- a testvérek között vagyoni helyzet szerint oszlik meg a kötelezettség, aki gondozza is a szülőt, annak ezt beszámítják

- a gyerek eltartása elsőbbséget élvez a szülőével szemben


Első körben mindenképp érdemes lenne tesóddal újra beszélni, tudjon arról, hogy ez akár jogi útra is terelhető.

2015. júl. 2. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!