Ha a nagykorú gyermek, aki tanulói jogviszonnyal rendelkezik, elköltözik otthonról (pl. :nagyszülőhöz) mindkét szülőnek fizetni kell a gyerektartást?
Dehogyis!
A gyerektartás pedig nem a gyereknek, hanem a gyerek tartására jár a szülőnek, a különélő szülőtől.
18 felett viszont nincs is gyerektartás, csak rokontartás, ami feltételekhez köthető.
Amíg tanulsz, a családit te kapod, ha elköltözöl otthonról. A rokontartásra meg kötelezheted a szüleidet bírósági úton addig ameddig tanulsz, ám ezt ki is kell érdemelni.
Ha bukással és kettessel evickélsz netán, vagy évet ismételsz, azt saját szakállra kell vállalni, mert ha link vagy, senkit nem kötelezhetnek arra, hogy azt az életformát támogassa.
Amúgy szerintem egyszerűbb lenne a szüleiddel megbeszélni, hogy mennyivel tudnának támogatni téged amíg tanulsz.
Persze egy diákmunkától se esne le a karikagyűrű az ujjadról.
A lényeges különbség hogy Ptk. 4:215. § (1) szerint " A kiskorú gyermek tartására a szülő a saját szükséges tartásának korlátozásával is köteles", addig 4:220. § szerint "A szülő nem köteles nagykorú, továbbtanuló gyermekét eltartani, ha ... ezáltal a szülő saját szükséges tartását vagy kiskorú gyermekének tartását veszélyeztetné."
Ha a szülők megfelelő anyagi helyzetük ellenére sem gondoskodnak nagykorú 25 év alatti tanuló gyermekükről, akkor az tőlük tartásdíjat polgári perben követelhet.
A továbbtanuló nagykorú gyermek tartása
4:219. § [A rokontartásra és a kiskorú gyermek tartására vonatkozó szabályok alkalmazása]
A nagykorú gyermek tartására a rokontartás közös szabályait és a kiskorú gyermek tartására vonatkozó rendelkezéseket az e fejezetben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.
4:220. § [A továbbtanuló nagykorú gyermek tartásra való jogosultsága]
(1) A továbbtanuló nagykorú, munkaképes gyermek a rászorultsági vélelem esetén kívül is jogosult a tartásra, ha szükséges tanulmányai indokolt időn belüli folytatása érdekében arra rászorul. A gyermeknek a szülőt a továbbtanulási szándékáról késedelem nélkül tájékoztatnia kell.
(2) Az (1) bekezdés szerinti tanulmánynak minősül az életpályára előkészítő szakképzettség megszerzéséhez szükséges képzés vagy tanfolyam, a felsőfokú végzettségi szintet biztosító alap- és mesterképzésben, valamint a felsőfokú szakképzésben folytatott tanulmányok folyamatos végzése. Nem érinti a tanulmányok folyamatosságát az a megszakítás, amely a jogosultnak nem róható fel.
(3) A szülő nem köteles nagykorú, továbbtanuló gyermekét eltartani, ha
a) a gyermek a tartásra érdemtelen;
b) a gyermek tanulmányi és vizsgakötelezettségének rendszeresen, önhibájából nem tesz eleget; vagy
c) ezáltal a szülő saját szükséges tartását vagy kiskorú gyermekének tartását veszélyeztetné.
(4) A nagykorú gyermek érdemtelen a tartásra akkor is, ha a tartásra kötelezettel kellő indok nélkül nem tart kapcsolatot.
(5) A szülő a huszonötödik életévét betöltött, továbbtanuló gyermekének tartására rendkívül indokolt esetben kötelezhető.
4:221. § [A tartásdíj mértéke]
A tartásdíj mértékének meghatározásánál a továbbtanuló gyermek indokolt szükségleteit, saját jövedelmét, vagyoni helyzetét, a tanulmányai folytatásához jogszabály által biztosított kedvezményeket, támogatásokat és a szülők teherbíró képességét kell figyelembe venni.
4:222. § [Tájékoztatási kötelezettség a tanulmányok folytatásáról]
A továbbtanuló gyermek képzését, tanulmányait biztosító intézmény a tartásdíj fizetésére kötelezett szülőt - kérelmére - köteles tájékoztatni a tanulmányok végzésének fennállásáról vagy megszűnéséről.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!