Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Egy 4 és egy 5 éves gyermek...

Egy 4 és egy 5 éves gyermek hogyan éli meg a válást?

Figyelt kérdés
Egyik ismerősöméknél válásra kerül sor. Az apuka igaz nem vér szerinti, de egészen pici koruk óta velük volt, tehát ilyen tekintetben nincsen különbség. Most hirtelen eltűnni kényszerült az életükből az anyuka erőszakos és viselhetetlen viselkedése miatt. Fognak nagykorukban emlékezni, és hogyan élik meg ezt a helyzetet most? Kinek mi a tapasztalata?

ma 10:19
1 2
 1/11 anonim válasza:
78%
Nekem 7 évesek voltak az ikrek, mikor elváltunk, de meglepő módon voltak olyan okosak, hogy látták, ez nálunk nem működik. Sajnos inkább az elköltözés ami megviselte őket, és az iskolai magatartásukra is kihatott az elején.
ma 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
51%
Gyereke válogatja. Van akit jobban megvisel, van akit kevésbé
ma 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
69%
Mindig megviseli a gyereket, még ha nem is látja rajta a szülő, és azt hiszi minden rendben, ez nem így van. Nagyon nehezen alkalmazkodik egy ilyen fiatal gyermek a változáshoz, ahol 2 "istene" volt eddig, az anya és az apa... Lehet csak felnőtt korban fog tudatosulni az átélt trauma, de mindenképp megsínylik az ilyen pici gyerekek, kinek hogy jön elő, az változó.
ma 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
45%

3


5 éves voltam, amikor elvaltak a szüleim, a húgom 3. Nem, nem viselt meg bennünket. Jócskán felnőttek vagyunk már mindketten. Nem kell mindenbe mindent belemagyarazni. Pláne mivel minél fiatalabb egy gyerek, annál könnyebben alkalmazkodik a változáshoz.

ma 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
25%

4, 5 éves emlékek természetesen jellemzően a legtöbb felnőttnál kár maradandóak lehetnek, gondolj csak bele, te is valószínűleg emlékszel az ovis jeledrem az ovis farsangi jelmezedre, a legjobb barátnődre, a mászókákra… aztán ezek nem olyan jelentősek azért nyilván, mint egy családtagod…


Veszteségként élik meg ezt a gyerekek, hiszen ebben az életkorban még ún “mágikus gondolkodásuk” van - nézz utána esetleg ennek, nagyvonalakban köze van a mesék világához, a varázslatos eseményekhez… a jövőre való tudatos gondolkodás, az ok-okozati kapcsolatok reális szemlélése nem jellemző rájuk. Szóval borzalmasan lesarkítva úgy élik meg kb, hogy apa (nekik a nevelőapa igenis szeretett személy lehetett, azért nem nagyon érthetik a vérszerinti meg örökbefogadott meg nevelt meg élettárs meg ilyesmi fogalmakat- nekik az számít: jelen volt, szeretett személy volt, törődést adott, napi rutin része volt- aztán hopp elmegy. Akkor is jellemzően “hopp-elmegy”-nek élik meg, ha a szülőpár magyaráz nekik olyasmit, amit a mágikus gondolkodásukkal nehezen emésztenek meg, mert eleve nem értik a felnőttek párkapcsolati dinamikáját.


…hát anyaként meg azt tudom mondani, hogy az, hogy hogyan élik meg a veszteséget, a szeretett személy eltűnését/kilépését az életükből az nagyon egyéni már ebben az életkorban is. Vannak a veszteséget jobban toleráló, mások felé könnyebben nyitó személyiségek és olyanok is, akik lassabb tempóban, nehezen, sokat rá gondolva, sokat keresve, nehezen leszakadva tudnak majd csak idővel belesimulni az új felállásba…


A fejük felett történnek meg a dolgok… akkor is, ha tudatos szülők próbálják nekik elmagyarázni a miérteket. Erre érdemes gondolni és a maradó felnőtt igyekezzék nagyon érzelmi támogatást, odafigyelést, törődést adni… a szokottnál többet is akár… ami nehéz magának az elvált felnőttnek is a maga sebeivel, de ez akkor is ilyen.

Érdemes lehet segítőt (mentálhigiénés szakember, pszichológus stb) bevonni, aki megismerve a gyerekeket és az esetleges szorongásaikat konkrét tanácsot tud adni.

ma 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
75%

A kérdésben kiírt 4-5 évesnél kisebb, 2 éves alig múlt a gyerekem, amikor váltam.

Már kamasz, lassan felnőtt.

Igenis felelős az elvált pár a gyerekeik megéléséért is.

A 2 évesnek is volt “radarja” ahhoz, hogy érezte, látta, detektálta, hogy én pl sírok. Ő még az utánzó korszakában volt, így pl amikor én azt hittem, alszik és a kanapén ülve elpityeredtem magam, azt vettem észre, hogy odakapaszkodott a térdemhez, megölelte és ő is sírt.

Nyilván, ha megkérdeztem volna, miért, nem tudta volna sem kifejezni, sem megérteni, hogy azért, mert

- anya elvált, szorong, kétségei vannak

- apa nincs itt vagy hasonlók.

Sírt, mert LÁTTA, hogy én sírok, ez rossz, ha rossz sír… na azért ezt is megélni szülőként nagyon nem felemelő…

Eltelt sok-sok év: sikeres fiatal, lassan felnőtt, nincsenek tanulási vagy viselkedési problémái, bontogatja a szárnyait a szerelem/párkapcsolat/szexualitás témában is és normális, értékes fiatal, büszke vagyok rá.


A történethez erősen hozzátartozik szerintem az is, hogy

- az apja apja maradt (kapcsolat, láthatás, gyerektartás, normálisan váltunk, kultúráltak vagyunk mai napig)

- a példádban kérdező van elég baj akkor az anya agressziójával eleve… szóval ilyen alapfelállásnál azért kétséges, hogy a felnőttek bírnak-e emberek maradni, mert ez nagyon sokat segítene már csak a viselkedésminta okán is a gyerekeknek

ma 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Sok értékes gondolatot osztottatok meg. Borzasztó látni mennyi tragédia van. 6-os hozzászólónak viszont rendk örülök, és gratulálok is egybe hogy a hányattatott sors ellenére tiszteletre méltó felnőtt vált a gyermekedből. Őszintén örülök neki, példa értékű.
ma 10:50
 8/11 anonim ***** válasza:
65%
Nagyban függ a szülök viselkedésétöl, ahol normálisan válnak - veszekedés, sárdobálás, stb nélkül -, ott a gyerekeknek alig számít, ahol a magyaros stílus kerül elö, ott a gyerek sérül a legjobban.
ma 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
87%

Ha jól értem, már volt egy válása, a gyerekek vér szerinti szüleitől, majd itt a következő. Ha anyuka most erőszakos, nyilván akkor is az volt, amikor első férjével volt.

Ez lesz az igazi gond. Ráadásul egy ilyen anya mellett a normális kapcsolattartás sem szokott működni. Kb. mindenből balhé lesz.

Summa summarum: ebben a helyzetben nagyon fognak sérülni a gyerekek. Nemcsak, sőt nem is elsősorban a válás ténye miatt, hanem az egész helyzet miatt.

ma 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
56%

Engem nem viselt meg. 5 éves voltam, amikor elváltam. Kifejezetten örültem neki. Utána végre nyugalom volt. Apukám ivott, agresszív volt, veszekedtek.

De ahol nincs ilyen erőszak, ott is érzi a gyerek, hogy nincs rendben valami. A gyerek nem hülye, nem lehet átverni, hogy eljátsszuk a szép családi idillt.

ma 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!