Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Gyermek (9.5 eves) önbizalmana...

Gyermek (9.5 eves) önbizalmanak novelese?

Figyelt kérdés

Apuka vagyok es a kerdesem lenne, hogy hogyan tudnek segiteni a gyermekemnek, hogy novekedjen az onbizalma? Teljesen maximalista magaval szemben. Tul magasra rakja a lecet magaval szemben es ha valamit nem tokeletesen csinal, akkor inkabb meg sem probalja csinalni. Stresszhelyzeteben meg egyaltalan nem. Hogyan tudnam megertetni vele, hogy szabad hibaznia es szabad tobbet bevallalnia? Mintha felne a donteseitol. Pl: Foci: Ismer 12-15 egesz jo cselt. De meccsen hasznal 2-ot. Mert azt tudja tokeletesen. De ezt a 2-ot nem lehet 5-6 szor megjatszani ugyanazzal az emberrel, mert ugye amikor mar 3-szor csinalja valaki ugyanazt a cselt, akkor a masik mar arra koncentral, es tudja, hogy mi fog kovetkezni. Kepes haritani. Tehat hiaba tud sok jo cselt. Mivel a fejeben az van, hogy CSAK 2-ot tudok tokeletesen, ezert a maradek 13-mal nem is probalkozik. Ez ilyen mentalis dolog, tehat nem a focira akarom kihegyezni. Es az is lehet, hogy en vagyok a hibas es en csinalom rosszul, de akkor meg nem tudom, hogy mit csinalok rosszul. Van meg egy occse(5), O aztan teljesen az ellentete. Tojik a nagyvilag velemenyere. Csak a sajat feje utan megy.


Foleg tapasztalat erdekelne, akiknek sikerult is konkret lepeseket elerni.


2011. okt. 6. 10:39
 1/4 A kérdező kommentje:
Ha a kicsi mellelovi a labdat, akkor "vigyorog", hogy majdnem bement. Ha a nagy mellelovi a labdat, akkor magaba roskad, hogy meg X meterrol sem tudom beloni. Inkabb meg sem probalom legkozelebb. Ugy tuti nem hibazok.
2011. okt. 6. 10:42
 2/4 Hungy ***** válasza:
100%

Ne a hibára koncentráljatok. Egy ilyen helyzetben gyakran megesik, hogy a gyerek közvetlen környezete nagy segítési szándékában elkezd a hibákra figyelni. És a gyerek nap mint nap ilyesmiket hall:

- Nem baj, hogy ezt nem csináltad tökéletesen.

- Mindenki hibázik, emberek vagyunk.

- Ne figyelj a hibáidra, úgy is jó, amit csinálsz.


A segítési szándék végül egyre jobban meggyőzi a gyereket arról, hogy valamit rosszul csinál, mert a környezete mindig a hibáiról beszél. Mindegy, hogy pozitív, vagy negatív, amit mondasz, amíg a hibáira reagálsz, azt fogod előtérbe helyezni, és számára is egyre nyilvánvalóbbá tenni, hogy sokat hibázik.


Ehelyett az energiát a másik oldalra kéne tolni. Mindent kiemelni, ami jó. Nem mondom, hogy teljesen figyelmen kívül kel hagyni a hibákat, mert ha a létező dolgokról nem beszélünk, akkor is torz képet mutatunk a gyereknek. De lehetne például ilyen:

- Azta, ez nagyon jó lett, tudsz még ilyet?

- Na mutasd csak azt a cselt, hadd tanuljam meg én is.

- Csak néztem, mekkora gólt rúgtál. (mindegy, hogy közben 10-et mellérúgott.)

2011. okt. 6. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

kisebbek a gyerekeim, így saját tapasztalatot nem tudok, csak pár ötlet jutott eszembe.


1. játszatok együtt olyan társasjátékokat vagy kártyajátékot, ami leginkább a szerencsén alapul. Így megszokhatja, hogy néha ő nyer, néha más, mégis élvezetes lehet az időtöltés.

2. mesélj saját tapasztalatairól, te mit hogyan tanultál meg, mivel milyen küzdelmed volt, mire sikerült, de végül sikerült! Mesélj olyat is, ami végül nem ment, és mégsem volt probléma belőle, mert nem kell mindenhez érteni. (pl. "rajzórán sosem tudtam egy egyenes vonalat húzni, de nem számít, mert matekból a legjobbak közt voltam" :)

3. menjetek kirándulni, és hívd fel a figyelmét a természet szabálytalanságára: furcsa alakú fákra, növényekre, stb. Az igazi szépség mindig szabálytalan, legalábbis szerintem.

4. minden próbálkozását dicsérd meg - de ezt nyilván mondani sem kell.

2011. okt. 6. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Koszonom a valaszokat. Megprobalom dicserni.
2011. okt. 7. 14:49

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!