Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » 16 éves tininek milyen köteles...

16 éves tininek milyen kötelességei vannak egy háztartásban?

Figyelt kérdés

Nálunk én és a testvéreim 10 éves korunktól kezdve végezzük el itthon a házimunkákat. Én a mosogatógép pakolást csinálom azóta és maximum szájhúzással de elvégzem, néha a szüleim csinálják meg amikor korán elalszom vagy éppen nem vagyok otthon. A wc és a fürdőszoba takarítást testvéreimmel felváltva csináljuk hétvégente és én még ez mellett 2 tengerimalacért felelek, az etetésük takarításuk és minden más az én dolgom, a forgács és táp felét én fizetem ki. Természetesen a szobánkat magunknak takarítjuk, és most hogy elérkezett a nyáriszünet elvárják hogy "ne csak feküdjünk" hanem csináljunk is valamit ha amúgy is ráérünk. Viszont a nyáriszünet alatt mivel mindenki itthon van és itt is eszik ezért a mosogatógép pakolás és az extra edények elmosogatását gyakrabban kell elvégeznem, megesik hogy naponta 3x, pedig iskola időben a mosógépet napi egy alkalomnál amúgy se lehet gyakrabban elindítani a teregetni való ruhák miatt, szóval én még így is többet dolgozom mint a testvéreim. Már azt akarják, hogy hetente min. 1x mi főzzünk és a boltba is mi menjünk el ha nincs kenyér. A testvéreim nem mindig végzik el a feladatokat főleg nem a wc és fürdőszoba takarítást, és még a mosógép pakolás plusz teregetés is az ő feladatuk. A ruhákat külön mossuk a szüleink ruháitól tehát amikor a testvéreim nem végzik el a házimunkát vagy csak a saját ruháikat pakolják be a mosógépbe akkor nekem kell már indítanom a mosást is. Mivel a fürdőszoba takarítást is elsunyulják vagy csak félig végzik el akkor amikor rám kerül a sor mindig nekem kell mindent megcsinálnom ami így több időbe telik mert általában ilyenkorra a zuhanykabin nagyon koszos így több alkalommal kell letakarítanom. Én amit kifejezetten nem szeretek az az ha boltba kell menni valamiért, kenyér nélkül nem lehet gyakorlatilag reggelizni ha semmilyen más pékáru sincs otthon és megesik hogy gyakorlatilag a kenyérre való feltéteken kívül semmi más fogasztható nincs a hűtőbe. Én fényérzékeny vagyok ezért nyáron eléggé nehezemre esik boltba menni, én úgy vagyok vele hogy a szülő feladata a gyereknek ételt biztosítani.


Szerintem a megfelelő hozzáállás szülő részéről az lenne hogy, a gyereknek saját maga körül rendet kell tartania (tehát a szobájában összepakolni és ha evett akkor maga után elpakolni a dolgokat). Ahogy növekszik néha megkérni, hogy menjen el a bolba ha esetleg a szülő nem ér rá (nálunk pont az a probléma hogy ráérnek) vagy besegítsen ebéd készítésben esetleg néha ő maga főzzön valamit. Néha megkérni, hogy mosogasson el vagy takarítsa ki a fürdőszobát egy kis zsebpénzért cserébe. De szerintem kiosztani a házimunkákat állandóra, hogy pakoljanak mosogatógépet, teregessenek és egyebek az már nem a gyerek feladata, főleg nem büntetést kiszabni ha a gyerek nem akar füvetnyírni. A szülő feladata a gyermeket eltartani, ételt biztosítani és mosni, főzni rá. A szülő vállalt gyereket és nem egy cselédet tehát azt is tudhatta hogy ez több elvégzendő feladattal fog járni, a gyereknek a feladata a jó jegyek szerzése lenne, tanulás és hogy felfedezze a környezetét a szülők meg azzal tudnak segíteni nekik ha biztosítják nekik az alapvető szükségleteket.



júl. 6. 10:04
1 2 3 4
 1/35 anonim ***** válasza:
86%

Te nagyon el vagy tévedve. Ami szerinted elvátható, az kb. egy 10 éves szintje, de te nem 10 vagy, hanem 16.

"én úgy vagyok vele hogy a szülő feladata a gyereknek ételt biztosítani" - anyagilag igen, de nehogy leessen az aranygyűrű az ujjadról, ha véletlenül 2x is be kell pakolni a mosogatógépbe vagy ha el kell menni 1 kg kenyérért! Fényérzékenység ide vagy oda (gondolom, nem 4 km-re van a legközelebbi bolt).

Egy CSALÁDI HÁZ körül a munkákból az egész CSALÁDNAK ki kell venni a részét, különösen, hogy már félig-meddig felnőtt vagy.

júl. 6. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/35 anonim ***** válasza:
73%

16 évesen alap a közös helyiségek takarítása - hiszen pl te is szarsz és te is vízkövezel fürdéskor a kádban, vagy morzsálsz a nappaliban. Használod a konyhát...

Nem te egyedül, de segíteni benne.


Ezen kívül étel készítés, pl szenvdics, magadra főzés, hogyha mást ennél, mint amit anyukád készített, boltba elugrani, hogyha megkérnek, sőt, nyugodtan betehetsz egy mosást is, nem fogsz belehalni :D


Persze, tudom, anyád mindent csináljon meg, mert neked nincs időd kitakarítani a fürdőt, ami max 20 perc, és fizikai fájdalmat okoz megfőzni egy virslit - urambocsá készíteni a családnak egy rántottát.

júl. 6. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/35 anonim ***** válasza:
82%

A szüleid akarták a tengeri malacokat?


Nekem 16 évesen ez volt a dolgom:

saját szobát rendben tartani

közös helyiségek takarítása 3 hetente jutott rám

Vacsora utáni mosogatás szintén 3 naponta

segítettem főzni

a kertet is közösen csináltuk

saját háziállatomat egyedül láttam el, és vettem meg a dolgait. Egyedül az állatorvost fizették ha olyan gond volt.

júl. 6. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/35 anonim ***** válasza:
84%

A házimunkákkal nincs baj. A mennyiség is jó. Amin változtatnék szüleid helyében, hogyha fiatalabb testvéreid nem csinálják meg, ne háruljon át rád az ő feladatuk is, hanem legyenek számonkérve.

Ha csak nem halálos fényérzékenységed van, akkor hosszú lenge ruha, kalap, fényvédő, napszemüveg alap...

júl. 6. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/35 anonim ***** válasza:
78%

16 éves lányom feladata : saját szoba rendben tartás, fürdőszoba tükör (az ő dolgaival van tele), teregetés, mosogatógép kipakolás.


Kertünk nincs.

júl. 6. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/35 anonim ***** válasza:
78%

Majd gondolj arra, hogy a te gyerekeid esetében ez máshogy lesz. Mert te tanultál az esetből.


2 év múlva meg elköltözhetsz.

júl. 6. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/35 A kérdező kommentje:

Senki sem akarta a tengerimalacot, húgom hirtelen kapta születésnapjára, egy évig néztem hogy nem megfelelően tartják el. Magos kaját kapott és nem takarították ki a helyét, nem töltötték újra a vizét. Elkezdtem rendesen gondozni mert hiába mondtam nekik nem csináltak semmit (testvéremnek is mondtam) tehát a végére már úgy látszott hogy a malac rám maradt, rávettem anyámat hogy rendes tápot vegyen neki és legyen mindig széna a helyén. Viszont a tengerimalac társas lény tehát makacsul hazahoztam egyet és azóta sokkal boldogabbak együtt, így hivatalosan csak az egyik az én malacom, tehát az anyagiakat felezzük de az ellátásuk az teljesen rám hárult.


Nem arról van szó hogy beleszakadok csak nem érzem úgy hogy az én kötelességem lenne, és #2 annonim nem tudom, hogy szokott e fürdőszobát takarítani, de fel kell mosni a padlót és söpörni, a tükröt is le kell tisztítani, mosdókagylót kitakarítani majd aztán a zuhanykabint de ez itt 1 óra szokott lenni nem 20 perc.

júl. 6. 10:39
 8/35 anonim ***** válasza:
11%
a fényérzékenységes segít ha szoktatod magad a napra .. érdekes h ez csak manapság került elő mert régen nem voltak fényérzékeny gyerekek viszont sokat voltak a szabadban nem a szobában gépeztek ...
júl. 6. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/35 A kérdező kommentje:

#8 fenőttek és gyerekek között is vannak eggyaránt fényérzékenyek, sőt mitöbb ez a hiperérzékenység több dologgal is járhat, nem csak fény hanem szagok, hangok erősebb érzése. Ezek az emberek hamarabb elfáradnak ezért ingerlékenyek lehetnek és idő kell nekik a feltöltődésre.


Köszönöm a válaszokat azoknak akik rendesen, nyugodtan megfogalmazták.

júl. 6. 10:47
 10/35 anonim ***** válasza:
69%

Én egész gyerekkoromban úgy nevelkedtem, hogy öcsémet kiszolgáljam szinte, mert ő fiú én meg lány vagyok és a házimunka a lányoké. Ergo minden nap ha anyám nem ért rá minden tevékenységet nekem kellett csinálni, mosogatás, konyhapakolás, portörlés, szemét kivivése, Wc-mosdókagyló-kád surolasa, felporszívózni, felmosni, ruhák mosása teregetese hajtogatása, más után elpakolni mindent, ha tudok még főzzek is, minden nap boltba menetel.


Amikor sok időm van ezeket mind meg is csinálom mert már hozzá szoktam. Ha nincs időm akkor a szobámat takarítom ki rendesen, utána bolt, mosogatás, ha van ruha akkor mosok, terigetek, osszehajtom. Ha csak ennyit csinálok nyilván kapom hogy ha csak félig csinálok meg valamit akkor az nem ér semmit és nem segítség.


Szóval szerintem amit tőled elvárnak az semmi, tesoiddal van baj, ne csinálj meg helyettük semmit. Nekem muszáj.

júl. 6. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!