Az igaz, hogy ahol kettőnél több gyerek van, ott kötődési problémájuk lesz a gyerekeknek felnőttkorban, mert nincs külön idő mindegyikre?
Egy nagycsaládos poszt alatt olvasgattam a hozzászólásokat, és ezt írta egy idősebb néni:
"Sok gyermek esetén egy gyermekre kevesebb figyelem és személyes, belsőséges szülő-gyerek kapcsolat jut. Ez nyilvánvaló tény. Ebből lesznek a mentálisan sérült, kötődési problémákkal küzdő felnőttek. Az általam szeretett fiú is ezt élte meg. Lett belőle egy mentális roncs, képtelen a kötődésre."
Mi a véleményetek erről?
A néni nyilvánvalóan arra gondolt, hogy kevesebb csirkemáj jut a "belsőséges" kapcsolatban az egyes gyerekeknek, szerintem ennek egyedüli következménye csak az lehet hogy felnőttkorában nagyon fogja szeretni.
Amúgy a gondolatot helyesen leírva szimpla okoskodásnak tartom, abból is a rosszabb fajtának. Ugyanezt el lehetne mondani úgy, hogy a szülőt testvérre cseréljük és az egyke gyerekek sanyarú sorsát ecseteljük vele.
Én úgy gondolom, ez nem csak a gyerekek számától függ.
Igaz, nálunk bejött. Mi 5en vagyunk tesók, én nehezen kötődöm, nem tudom úgy kimutatni a szeretetemet, nem tudok pl becézni sem.
Férjemék meg cáfolják. Ők 4en vannak tesók, őt is iszonyat elhanyagolták a szülei. Ennek ellenére nagyon kötődő típus, kimutatja az érzéseit, becézget. Neki tök más a "szeretetnyelve" mint nekem
Hát nem tudom, hogy hogy értette ezt a "kötődési problémát" a néni, de azt hallottam egy pár ismerősömtől, hogy ahol sok gyerek van, ott nincs idő arra, hogy mindegyik gyerekkel külön legyen bármelyik szülő, (legfőképpen az anyuka) és az egyik gyerek úgy érzi, ő, mint személy már nem létezik, mindig csak a testvéreivel kell együtt lennie, ha mondjuk tvznek, beszélgetnek, játszanak, stb.
Például itt az oldalon múltkor írta egy válaszoló, hogy volt egy ilyen nagycsaládos interjú a tvben, és a legnagyobb gyermeket megkérdezték, hogy milyen érzés nagycsaládban élni. A gyerek azt mondta, hogy az újabb baba a már meglévő gyerek rovására születik, azaz már nem marad rá annyi idő, mint amennyi kellene.
Szerintem itt a szülők baltázhattak el valamit.
Attól, hogy kevesebb idő jut egy gyerekre, még nem lesz kötődési problémás, ez két dolog összemosása! Kötődési problémát a súlyos elhanyagolás, bántalmazás okozza. Három gyerek, akár négy is (megfelelő korkülönbséggel) nevelhető úgy, hogy elég személyes törődés kapjanak. Több gyereknél mindenképpen nő az esélye, hogy kevesebb egyéni figyelmet kapnak, és ezt rosszul élik meg, de ez még mindig nem kötődési probléma.
Üdv, egy egygyerekes anya.
Az a baj, hogy ez az elmélet egy szimplán semmitmondó okoskodás.
Felhoz egy valósnak vélt "tényt". Ami vagy igaz vagy nem.
És erre az alapvetően semleges és bárhogy értelmezhető ál-tényre alapozva felépít egy hamis koncepciót miszerint kevesebb törődés = mentális sérülés.
Alapból a gyerekkel, családtaggal való foglalkozás, közösen töltött idő, szeretet nem egy egyszerűen mérhető dolog.
A való élet nem úgy működik, hogy most 5 percig szeretem az egyik pulyát, 5 percig a másikat, aztán a harmadikra már csak 2 perc jut mert megyek mosogatni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!