A tinik mindent tudni akarnak. A szülőnek kötelessége a gyereknek elmondania olyan dolgokat magáról, ami lerombolja az ideális szülő képét?
A szülőnek mehéz gyerekkora volt, megverte, megalázta az apja pl. Felnőve megszakítja a kapcsolatát az apjával. A szemében halott. A gyereknek is azt mondja, hogy az apja meghalt, mert a szemében tényleg meghalt.
A gyerek úgy nő fel, hogy a szülő erős, magabiztos, mindig helyt áll és mindenre tudja a megoldást. Tiniként viszont rájön, hogy a nagyapja él és tudniakar mindent.
A szülő ha elmondja, lerombolja a gyerekben róla kialakított erős és magabiztos felnőtt képét és ha elmondja, lehet még el is sírja magát ha olyanok az emlékek, a gyerek pedig sajnálja és vígasztalja. Akkor a szülő úgy érezheti, hogy ő már nem lesz se erős, se magabiztos a gyerek szemében, mert tudja, hogy neki milyen volt és látta gyengének és megtörtnek a szülőt.
Természetesen nem kötelessége elmondani a szülőnek, annyit mondd amennyit akar.
Bár az én anyám elmesélte nekem mik történtek vele a múltban (pl. hogy szexuálisan zaklatták kiskorában, az apja megverte, a régi férje úgy megverte hogy eltört az orra, vagy mikor fiatal lányként csöves volt és nem volt mit ennie, miközben a szülei szartak a fejére stb.).
A felnőtté válás természetes velejárója az idealizált szülőkép leépítése. Gyerekként a szülő a "minden", aki erős, aki tévedhetetlen. "Az én apukám sokkal erősebb mint a tiéd!" - ugye ismerős mondat.
Ez, akkor, kisgyerekként oké. A kisgyerek önmagában védtelen, egy felnőtthöz képest szinte tehetetlen. A belső biztonságérzet kialakítása és fenntartása érdekében kifejezetten adaptív a gyermekben a szülőről kialakított idealizált kép.
A tini korszak viszont a szülőkről való leválás időszaka. Ez a normális. Ennek velejárója, hogy megkérdőjelezik a szülői értékeket, az ő képességeiket, a hozzáértésüket, vagyis feszegetik a határokat. Ez elengedhetetlen feltétele a saját identitás kialakulásának.
Ja, hogy a szülőnek ez rosszul esik, hogy már nem ő a mindenható? Ez a szülő problémája, neki kell ezt magában rendeznie, nem pedig rávetíteni a gyerekre mindenféle túlkontrollálással.
Ja, hogy a szülő nem tudja elfogadni, hogy függetlenedik a gyerek? Ez is a szülő problémája, neki kell magában rendeznie, nem pedig olyannak lenni, mint egy rugó, hogy minél inkább távolodni akar a gyerek, annál jobban húzza vissza.
Ja, hogy a szülő óvni akarja minden szirsz@rtól a "kisgyereket"? Ez is a szülő problémája, nem kell hímestojásként kezelni egy kamaszt. Eszméletlenül káros, amikor a gyerek minden problémáját a szülő akarja megoldani.
Persze, ne lófrájon ész nélkül mindenhova, legyenek határok, legyenek szabályok, de van ennek egy egészséges szintje.
Épüljön csak le az az idealizált szülőkép, és tanulja meg a gyerek, hogy a szülő sem tökéletes. Ez segít abban, hogy önállósodjon, és ráébredjen, hogy, nemcsak, hogy ő maga is meg tud oldani dolgokat a szülő nélkül, hanem ez kifejezetten szükséges és egészséges is - így éli meg a saját hatékonyságát.
Ettől még nem fogja utálni a szülőt. Az a jó, ha integrálni tudja ezt az új, nem tökéletes képet az egyébként normális szeretet érzésével.
Szóval a tudatosan szülővé vállás lényege, hogy az ember tökéletesen fogadja el magát és dolgozza fel a lelki sebeit. Ahogy a gyerek cseperedik és a szülő neveli az őszinteségre és a kitartásra, a szülőnek ugyanezeket a maga életében is meg kell tanulnia.
Csodálom a tudatos szölőket akik ezeket meg tudják tenni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!