A rosetoi rejtély bizonyíték arra, hogy ha több generáció együtt tud élni békében akkor hosszabb egészségesebb életük lesz?
Olaszországból egy kis közösség Pennsylvaniába költözött. Ott észrevették hogy Amerika többi lakóihoz képest sokkal tovább élnek és nem betegednek meg, a kutatás kizárta a táplálkozást és genetikát, aztán rájöttek hogy azért élnek soká mert több generáció együtt él és nagyon erős a közösségi szellem.
Nálunk mi van, önállóság és akkor inkább egyedül élünk jo esetben a párunkkal, de még úgy sem békében, anyóssal, anyámmal nem tudok együtt élni stb. itt meg tiszteletben , szeretetben együtt tudnak élni egymással több generáció
Tök jók ezek az amerikai és olasz példák, de kicsit nézzünk már a bugyrába, hogy nálunk ez miért nem működik.
Sok egészséges család van, de közben még mindig sokan a babyboom generációi, akik traumákat szenvedtek el, és transzgenerációs hatásokat örökítettek gyerekeikbe. A kommunizmus formálta a népességet akkor is ha valakik kevésbé élték, és valakik jobban.
Míg olyan érvekkel dobálóznak apáink korabeliek, hogy "mé', a gyurcsány jobb vót?" addig elfeledkezünk arról, hogy az ők generációja másképp éli meg a mi problémáinkat és szokásainkat, és nekik vannak sebeik amiket adott esetben nem is tárnának fel pszichológussal, sőt egyesek hülyeségnek tartják ezt.
Szóval amíg az előttünk lévő generáció sok lelkisérült szenvedett, addig hogy várhatnánk el, hogy olyan családi légkört alakítsanak ki, amiben felnőtt gyermek, majd annak gyereke akarjon élni?
"hogy azért élnek soká mert több generáció együtt él és nagyon erős a közösségi szellem."
Nem ezért. Nincs semmi féle közösségi szellem, ami életben tartja őket. Arról van szó, hogy olyan generációk tudják ezt csak megcsinálni, akik eleve jól kijönnek egymással. Ha jól kijönnek, akkor 3-4 generáció együttélése sokkal stressz mentesebb tud lenni.
Ergo, nincsenek pénzügyi gondok, megosztják a házimunkát, a gyerekekkel való foglalkozást. És az viszont bizonyított tény, hogy a stressz mentes élet, meg ha nem neked magadnak kell mindent csinálni, egészségben tartja a szervezetet. Vagy inkább úgy mondanám, hogy a boldog, stressz nélküli ember immunrendszere sokkal stabilabb, erősebb, mint a mindennapokban erősen leharcolt például dolgozó családanyáé, akire két színtéren borul rá minden az asztalról, pihenni nem sok ideje van.
Én még abban a korban születtem, amikor mindennapos volt a több generáció együtt élése. Egy lakásban (egy nagy szoba, fürdő nem volt, csak lavór, közös wc sokáig csak a körfolyosó végén) laktak a dédszüleim, a nagyszüleim és én, sőt, pici koromban talán apám is, de arra nem emlékszem. (A nagyszüleim neveltek fel). A dédszülők mindketten 80 feletti kort éltek meg, a nagymamám is, sőt, a nagyapám 96-ot!
Most már egyedül élek és kizártnak tartom, hogy hosszú életet tudnék élni, mert testileg-lelkileg a padlón vagyok jó ideje.:(
Ha van is összefüggés a kettő közt, az biztos nem az, hogy azért hosszú életűek, mert együtt élnek. Legfeljebb van valamilyen kulturális jellemzőjük, szokásuk, ami a hosszú, egészséges életet és a békés együttélést egyaránt segíti. Mondjuk az, hogy nem avatkoznak egymás dolgába és nem csinálnak ügyet minden, piszlicsáré szarból, hanem letojnak mindent és vannak nyugiban.
Ha olyannal élsz együtt, aki turkál a cuccaidban, beléd köt, mindent "jobban tud" és halálra idegesít, attól biztos nem fogsz tovább élni.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!