Mi lehet ennek az oka hogy vagyonosabb családok gyerekei sokkal jobban megtalálják a számításaikat az életben?
Mielőtt rá vágnánk hogy a pénz, nem erről, vagy legalább is nem csak erről van szó.
A saját szememmel láttam ezeket a dolgokat az életben. Hogy módosabb szülők gyerekei egyszerűen csak bele vágnak dolgokba az életbe, és gond nélkül sikerre viszik, akár tanulás, karrier stb... míg szerény anyagi helyzetű családok gyerekei csak szenvednek az élettel, ők is próbálkoznak, próbálnak valami többet kihozni az életükből, de valamin mindig elhasalnak a terveik aztán csak úgy lógnak az életben és nem találják magukat. Persze oké, hogy a vagyonosabb család jobban meg tudja támogatni pénzel a gyerekeket, de ez nem csak erről szól. Ahogy hallunk olyan sztorikról szökőévente, hogy valaki a nagyom mélynyomorból mennyire fel tudott törni. (meg nagyon sok eset amiről nem hallunk hogy nyomorból csak mégnagyobb nyomorba süllyednek emberek)
De még is azt érzem hogy szerényebb környezetből érkező gyerekek előtt -néhány nagyon ritka kiemelkedően jó képességűt leszámítva- egyszerűen ott van valami láthatatlan fal az érvényesülésükkel szemben a szerény családi körülményekiből adódóan, amit nem tudnak megugrani.
Csak nem tudom megnevezni ennek a mibelétét hogy ez micsoda. Nektek van ötletek rá, hogy ennek a jelenségnek még is mi lehet az oka, miért van ez?
Èn ennek ellentmondanèk, èn mindent megteszek, okítom magam, van is munkám, de sajnos nagyon sokszor ütközök falakba...
Akkor az is benne van amit az egyik válaszoló írt, hogy a környezet is befolyásol, nekem is sok tirpák ismerősöm van, igyekszem leèpíteni Őket, mert egyszerűen leszívják az èleterőmet...
Hát pedig a pénz lesz az. :)
Úgy könnyű belevágni mindenbe, hogy tudod, ha nem is jön össze, ott van a nem csak lelkileg, de pénzügyileg is támogató családi háttér.
Ha az én családomnak lenne pénze, még most is egyetemre járnék. Ehelyett kijöttem külföldre csomagolni, hogy feltudjak 20 évre venni egy hitelt, amit Mo-n meg se adtak volna soha, akkora összeg. Mondhatni minden este ezzel a gondolattal alszom el, hogy miért nem gazdag családba születtem. Ehelyett meg van nekem a kisember minden nyomora. A számlák befizetése, az autó fenttartása, a lakás kifizetése, hogy mit eszünk hó végén, hogy mikor fizetem vissza a kölcsönt, amire szükségem volt egy rokontól, mikor lesz meg az önrész, mikor tudok gyereket vállalni. Tudod milyen ideggel jár ez minennap? Pokoli.
Ha lenne pénzem, szószerint MINDEN megváltozna, minden gond, amit az előbb felsoroltam.
Pedig pontosan a pénz az oka.
A szüleik a jó anyagi helyzetből kifolyólag jó körülmények között éltek, jó oktatást biztosítottak nekik, nem küzdöttek mindennapi gondokkal.
Ez lehetővé tette a kérdésben szereplő gyerekeknek, hogy a szüleiktől jó mintát vegyenek át, hogy korán tapasztalatot szerezzenek több területen.
Az ilyen tapasztalatok, a szélesebb körű műveltség, a világ jobb megértése nem tudatosan, de nagyban segíti az életük elkezdését.
Régi mondás, de örök érvényű: A tudás hatalom!
Egyébként ettől a "tanult tehetetlenségtől" kicsit kinyílt a bicska a zsebembe, mert nekem éveken keresztül nem állt másból az életem mint a "görcsös tenniakarásból" próbáltam nagy reményekkel felhajtani a lehetőségeket a kitörésre, és azokban érvényesülni, de számtalan ilyen projektem csúfos bukásba végződött. Lényegében ugyan ott vagyok ahonnan elindultam csak szereztem sok sok negatív tapasztalatot.
Persze nem akarok panszkondi, mindezek ellenére az elmúlt évekre visszatekintve most magasan a legkiegyensúlyozottabb a lelki álapotom. Valószínű mert már nem erölködöm, egyszerűen próbálok abból gazdálkodni ami van. Ha adódik egy jobb lehetőség akkor biztos élek vele, de nem "kaparok" mert túl sokszor láttam már annak a végeredményét.
Nem én írtam a tanult tehetetlenséget, de szerintem nem hülyeség. A te példád alapján a többszöri kudarcok miatt, már nem próbálkozol, tehetetlennek érzed vagy érezted magad.
Szerintem ez is egy nagy különbség. Teljesen más úgy megélni a kudarcokat, hogyha azok hosszútávon nem befolyásolják az életed. Ha valami nem sikerült, megpróbálhatod újra és újra vagy megpróbálhatsz mást, mert megvan hozzá az anyagi és a lelki támogatás.
Mert általában a vagyonosabb család nem csak pénzt, de intelligenciát, tudást, fogod értékek átadását is jelenti.
Nagyon ritka, hogy egy kőműves apa, takarító anya gyermeke olyan példát kap otthon, mint ahogy van két diplomas szülő. Félreértés ne essék, az én szüleim is szakmunkások, de pl soha nem olvastak, nem jártak színházba, nem érdekelte őket a zene. A testvéreim pont ilyenek, én szerencsére már alsóban olyan pedagógus kezébe kerültem, aki mellett beleszerettem a könyvekbe. Fontos lett a tanulás, a szüleimnek nem volt az, soha nem értették meg, miért lényeges nekem. Nem tőlük tanultam meg, hogyan kell előbbre jutni, hiszen ők sem tudták. Nem tudtak felkészíteni szinte semmire, hiszen annak pl 14 éves, apunak 17 éves korától megvolt a munkahelye, nyugdíjig.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!