Van ennek a pénzbeosztás tanítási módszernek értelme?
Nagyon sok szülőtől hallom, hogy dicsekednek vele, hogy ők az otthon lakó, dolgozó gyereküktől 20-30 ezer forintot kérnek el, (a máradékkal azt csinál amit akar) HOGY MEGTANULJA!, hogy nem ingyen van a megélhetés, de nem akarják elszedni a pénzét,de a háztartás vezetésbe, bévásárlásba nem vonják be, az valahogy kimarad. Ez a módszer a szülők szerint teljesen jó.
Én is fiatal vagyok, nem akarok a fiatalok ellen beszélni, de mégis azt látom az ilyen 20-30 ezret hazaadok fiatoloķon, hogy amikor végre külön költöznek, akkor "meghaltak". Teljesen elcsúsznak mindennel, mindenen megvannak lepve, hogy milyen drága, a pénzükből nem tudnak kijönni, hiába van ott a büszke szülő a "szuper" tanítási módszerével. (Nem azért nem jönnek ki, mert annyira kevés a fizetésük, hanem mert mégsem tanulták meg beosztani). Mintha teljesen abban a tudatban lennének, hogy 30ból majd külön élve is meglesz a rezsi, a kaja meg minden.
Nekem ebből a módszerből teljesen az jön le, hogy az vésődik a fiatalok agyába, hogy 30 000-ből megvan a teljes ellátásuk, aztán amikor mégsincs, akkor jön a szívás..
Ezek a szülők, ha ennyire tanítani akarják a gyereküket miért nem kérnek el több pénzt tőlük? (Ha nincs rá szükség össze is gyűjthetik a gyereknek későbbre)
Vagy miért nem tanítják a gyereket a valódi életre, árakra, vonják be a háztartás vezetésébe?
Engem a gyakorlatba vontak be a szüleim, és tisztában voltam vele, hogy mennyi az annyi, nem ért meglepetés sohasem.
Viszont nem egy ismerősöm költözik vissza a szülőkhöz (25-35évesek!), mert 150-180ezret vagy többet szoba vagy garzon bérléssel sem tud beosztani (nem budapesten élünk), inkább visszamegy a szülőhöz, ahol 30-ból megvan minden.
Onnan jutott eszembe ez a téma, hogy ma megint eldicsekedett nekem egy anyuka, hogy 20ezret kér a lányától, hogy igen is megtanulja, hogy nem ingyen van a megélhetés. 28 éves a lány, de még egy tányér ennivalót nem tud megfőzni. Teljesen komolyan, saját bevallása szerint sem főzött még soha.
Feltételezem a szülőknek nem ez a célja, vagy mégis?
Szeirntem meg igaz és jogos a kérdés
Én egyetértek,anyám sose ültetett le,hogy kislányom megjött a posta ez a rezsi ez a telefonszámla ez a hitel,ez a kocsira...
Sose mentünk együtt bevásárolni, mert anya mindig délelőtt intézte,amíg mi suliba voltunk
Persze ismerem az árakat a pénzt,de ez a módszer,hogy elkér a szülő 20-30 ezer Ft még nem tanul meg semmit belőle a gyerek
nekem is nehéz,nettó 140ből mindent kifizetni,úgy hogy kitartson következő fizukor.
És amikor anyámnak mondom,hogy tudnál adni 20e Ft,mert nem jövök ki a pénzből,folyton azt kapom, hogy mégis mire tanítottak, összevesztünk,hogy semmire
Anyámnak mutatom a fizetést, bolt számláit,meg a fix kiadásokat,csak nézz és gondolkodik,hogy hogyan lehetne spórolni,de ő se tudja
Kérdezem én tényleg jó módszer ez a 20-30 ezer Ft,nem
Ide más kell
Az a lényege, hogy még is neve van a gyereknek. Tehát a csemete sem ingyen van otthon.
De ,ha itt olvasol volt aki 50 ezret adott,s idejött sírni,hogy milyen szarok a szülei. Erre a sok mamahoteles senkiházi neki adott igazat.
Nem olyan rossz kérdés ez szerintem.
Van is benne igazság.
Alapvetően a módszer nem lenne rossz,mert rendszerességre szoktat.
Engem sosem ültettek le, megbeszélni,hogy mi mennyi Egyszerűen amikor otthon laktam , láttam,hogy megyünk postára , bevásárolni, iskolásként engem is elküldtek már,szóval nem okozott meglepetést,hogy anno egy 200as mire volt elég.
Középiskola után egyből albérletbe mentem.
Tudtam ,hogy a havi 10ezer az akkori kezdő fizetésem mire lesz elég.
Mondjuk a mai középiskolásoknak,mikor mennek vissza kollégiumba rendszeresen a szülő veszi a pénztárnál a jegyet.
De olyan is gyakran megesik hogy jön 6-8 középiskolás együtt,van 4 perc az indulásig és egyesével kérik, ahelyett hogy egyben kérnék.
Ezen a mai napig elcsodálkozom.
Meg sem fordul a fejükben,hogy negyed annyi idő alatt végeznének és esetleg nem futva kell kimenni felszállni.
Semmi gyakorlatiasság legtöbbjükben.
Ez inkább a probléma.Nem terveznek előre.Nemhogy a hónap végéig,de még egy busz/vonat elindulásáig sem.
Szerintem alap, hogy egy felnőtt, dolgozó ember haza ad a fizetéséből, ha otthon él. Az is alap, hoyg ebben a korban már azert tisztában van vele, hogy mi mennyibe kerül.
A számlák meg a hitel: ez nem feltetlenul tartozik a gyerekre osszegszeruen, ahogy a bevetel sem. Nagyvonalakban ok, de konkrétan összeget mondani szerintem nem kell.
Anno amúgy én a fizetésem 20%-at adtam oda anyámnak kérés nélkül, mert énekem egyértelmű volt, hogy semmi sincs ingyen. Emellett sokszor mentem én bevásárolni és mondjuk eszembe se jutott, hogy elkérjem az árát, vagy ugyanígy postára menet vittem mondjuk a csekket a villamyszamlarol, és fizettem be.
Szerintem sántít azt állítani, hogy fogalmuk sincs, mire elég a pénz, mert a maradék fizetésük azért csak elmegy valahova, mikor otthon laknak, akkor is, tehát az árakkal tisztában vannak. Egy értelmes ember azt is tudja, hogy nincs ingyen az áram. A rezsit kb-ra bárhol lehet tudni, ahol nem, ott meg lehet kérdezni. Tehát pontosan tudják, mi mennyibe kerül, csak könnyű arra fogni, hogy de hát ezt senki nem tanította meg.
A főzés meg .. Engem se tanítottak, mégis megtanultam, mert éhes voltam. Tele van a net receptekkel.
Magad, uram, ha szolgád nincs!
Engem anyám úgy engedett el albérletbe lakni (19 évesen), hogy előtte meg kellett tanulnom 5 féle normális kaját főzni. Hogy ne virslin éljek.Aztán rájöttem, hogy aki olvasni tud (recepteket), az főzni is tud.
30/F
En megtanitottam nekik ...
Ettol fuggetlenul a rezsi ra eso reszet el fogom kerni leven nem fogom tudni finanszirozni ha kiesik a ra eso tamogatas.
Egyedul nevelek 3 gyereket.
Köszi a válaszokat!
6! Persze, hogy elmegy a maradék fizetésük. Jobbik esetben gyűjti a pénzt, rosszabbikban az egészet elszórakozza, aztán persze, hogy zokon esik, amikor már külön élve nem úgy telik ezekre.
Nem konkrétan csak a főzés a lényeges, de ahhoz be is kell vásárolni, kell néhány alapismeret is. Akár amiatt is, hogy mikor melyik ételt tudja megfőzni x forintból, ha már csak annyi van neki, de azért enne egy jót.
A receptes csoportokban is annyi ilyet látok a facebookon, hogy felteszik a kérdést, hogy 5000ftból mit tudna főzni 2főre vacsorára..
Idővel majd persze, hogy beletanul, de amíg nem igazán kell beosztani a pénzt és nincs otthon főtt kaja, sajnos a legtöbben rendelnek valamit ebédre. Ami mondjuk később, már külön élve, főleg az elején, nem biztos, hogy tartható.
Most vagy te értettél valamit nagyon félre, vagy globális szintű probléma van a nevelés terén.
De szerintem itt két dolog nagyon csúnyán összemosódik.
Nem hiszem, hogy bárki is azt állítaná, hogy az elkért pénz célja a pénz beosztásának, és a napi, illetve havi költségek felmérésének megtanítása. Sokkal inkább arról van szó, hogy vállaljon ő is egy részt a közös kiadásokból. Mint ahogy minden normális helyen teszik, ahol több kereső ember él együtt. Szerintem te látsz bele ebbe a dologba túl sokat, illetőleg sikerült egy-két extrém példát az egész társadalomra ráhúznod.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!