Ha házasságon kívül születik gyerek, de a pár szakít egymással, kihez kerül a gyerek?
Figyelt kérdés
Úgy értem együtt vannak a szülők, nincs köztük házasság, de mivel nincs szerelem köztük, szakítani terveznek egymással. Ilyen esetben az anyának tulajdonítják a gyereket, vagy az apa is gondoskodhat róla?2021. jan. 5. 13:27
1/13 anonim válasza:
Ha rendesen meg tudnak egyezni, akkor ahhoz kerül, akit megbeszélnek. Ha nem tudnak megegyezni, akkor fordulhatnak a gyámügyhöz. Mivel minden eset egyedi, nincs olyan, hogy biztosan xy-hoz fog kerülni, hanem minden esetet külön megvizsgálnak és a körülmények alapján döntik el.
2/13 anonim válasza:
"Az új Ptk. értelmében feljogosítható kapcsolattartásra a volt nevelőszülő, a volt mostohaszülő és a volt gyám is, ha hosszabb időn át sajátjaként nevelte a gyermeket, vagy például, ha a gyermeknek nem a vér szerinti apja volt, ez később derült csak ki, de mégis szoros kapcsolat alakult ki közöttük.
A gyermeket nevelő szülő (vagy más személy) köteles a kapcsolattartást biztosítani."
3/13 anonim válasza:
Az anya úgy tudom elsöbbséget élvez.
4/13 A kérdező kommentje:
Vagyis kimondottan csak az egyikhez kerülhet? Vagy megengedett a "látogatás"? Pl a nőnek tulajdonítják, de ettől függetlenül a gyerek meglátogathatja az apját? Vagy ez kimondottan egyirányú?
2021. jan. 5. 13:35
5/13 anonim válasza:
Az egyiknél van.A másikat látogatja.
Két helyen, hogyan lenne?
6/13 anonim válasza:
Ha a gyerek az egyik szülőjénél lakik, akkor a másiknak mindenképp van láthatási joga (kivéve olyan extrém esetekben, mint pl. ha távoltartási végzés van ellene vagy hasonló). Ez teljesen független attól, hogy házasok voltak-e valaha a szülők. Ha a gyerek szeretné meglátogatni a másik szülőjét, és ez minden szempontból megoldható, akkor persze megteheti.
7/13 anonim válasza:
Nincs különbség ahhoz képest, hogy volt-e házasság köztük.
8/13 anonim válasza:
Anyukáméknál ugyan így volt, nem voltak házasok, külön mentek mi ketten vagyunk testvérek. Úgy indult az ügy, hogy mivel kicsik voltunk anyum elsőbbséget élvezett, apumnak pedig joga volt a láthatásra, és úgy egyeztek meg, hogy két hetente apumé a hétvége. Persze ez más ha az anya nem tudja eltartani a gyerekeket, vagy más a láthatás ha valamiért az apát eltiltják a gyerekektől. Aztán mikor 14 évesek voltunk kaptunk egy levelet, hogy eldönthetjük, kivel akarunk lakni, mert ugye 14 éves kortól a gyerek dönthet hogy kivel szeretne élni, de mi nyilván anyuval maradtunk.
9/13 anonim válasza:
Teljesen irreleváns, hogy házasságban, vagy házasságon kívül születik-e a gyermek. Amennyiben az apa tett anno teljes jogú apaságot elismerő nyilatkozatot, akkor pont ugyanolyan szülői jogok (és kötelességek)illetik meg, mintha házasként, férjként nevelte volna a gyereket. Minden megegyezés kérdése és itt is, mint házaspároknál, ha nincs konszenzus, gyermekelhelyezési pert lehet indítani ugyanúgy a bíróságon, ott megállapítják a gyermektartás összegét és a láthatások gyakoriságát, idejét is. Ezt, ha rendkívüli körülmnény nem következik be, két évente lehet legkorábban újratárgyalni.
10/13 A kérdező kommentje:
5-ös számú válaszolónak: Igen, inkább a látogatás miatt fogalmazódott meg a kérdés. És köszönöm a válaszokat <3
2021. jan. 5. 14:16
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!