A rendszerváltás idején szülővé váló szülők egy jelentős része valóban zsigerből mérgező szülők?
Saját példámból kiindulva,illetve ismerősök elmondása alapján ezen generációs szülők azok,akik jelentősen kitermelték a mai mamahoteles felnőttek nagy részét.
Ami engem illet elég későn 27 éves koromban,3 éve kerültem ki a szülői házból.
A szüleim olyan szülők gyermekei, akik a szocialista rendszerben jómódban éltek, úgymond a mai viszonylatban egy középpolgári szintet ütöttek meg.
Rendszeresen jártak nyaralni minden évben, külföldre is,nyilvánvalóan a szocialista érdekszféra országaiba,de mégis csak külföld volt.
Rendszeresek voltak a családi események, összejárások. Rendkívül nyüzsgő,színes és gazdag gyerekkora volt szüleimnek.
Lakással már gyermekvállalásuk,házasságuk után szinte egyből rendelkeztek.
Ezzel szemben az én és testvérem gyerekkora teljesen más volt.
A szüleim házassága hosszabb rövidebb időre fel is bomlott,ám előtte is jellemző volt a bezárkózás,befelé fordulás.
Soha egy családi nyaralás, családbarátok sose voltak. Igazából a munka és az iránt érzett "undor" vagy számonkérés tette ki az életük nagy részét.
Nem igazán értették és a mai napig nem értik a mai világot, és nem hajlandóak tudomásul venni hogy működik,ebből kifolyólag sose tudtak spórólni. Voltak alkalmak,amikor tartozásokba is verték maguk.
Ami engem illet 18 éves korom óta ilyen olyan formában rendszeresen dolgozok( ezalatt a suli melletti diákmunkákat,nyári munkákat is értem), jelentősen rakok félre, ám "nyilván" elvárás volt, hogy jelentős összegeket adjak haza.
Az eltérő látás és gondolkodásmódom miatt nekem rendkívül rossz volt felnőni egy ilyen közegben. Ahol az ő gyerekkoruk történéseit kellett még jó 20 év után is hallgatni. Mindemellett a mi családi életünk semmiből nem állt, sose beszéltünk meg semmit,élményeink nem voltak.
Igazából csak felélték, amit annak idején kaptak, és leamortizáltak mindent,ami alatt a fizikai dolgokat (lakás) valamint a lelki dolgokat (családi , baráti kapcsolatok ) is érteni kell.
Igazából úgy érzem, hogy van egy ilyen alapvetően a rendszerváltás vesztesei kategória, akik természetükből, hozzáállásukból akaratgyengeségük okán nem tudtak mit kezdeni az új kihívásokkal. Kihívásokkal,amiket önállóan kellett volna megoldani, nem várni, ahogy azelőtt, hogy a rendszer megszervezi azt nekik.
Ezek az emberek aztán próbálták magukhoz hasonlóvá tenni gyermekeiket, vagy magukhoz láncolni őket, hogy hasonló életképtelen egyedekké váljanak.
Az én szüleim is ilyenek, sajnos. Különösen illik rájuk hogy a rendszerváltás vesztesei, nem tudtak felemelkedni, kényelmes alkalmazotti pozícióban maradtak.55 éves korukra nem értek el semmit, már nekem és a nővéremnek is komolyabb egzisztenciája és lehetőségei vannak.
Nekik 1 millió még mindig nagy pénz, míg én tudom hogy ha kell, akkor érettségivel is össze lehet fél év alatt szedni. (Én egyébként egyetemre járok)
Engem felháborít amit írsz.
10 éves voltam a rendszerváltáskor. Megéltem és emlékszem rá. Minden megváltozott, a szüleim onnantól csak "feketén" tudtak dolgozni. Teljesen lecsúsztak pedig dolgoztak mindketten.
Ezt a változást csak azok élték meg jól akik jó pozícióban voltak hozzá.
Sokak életét elvágta a rendszerváltás, az akkor felnőttek rohadtul megszívták. És nem csak akkor, hosszútávon is.
Szóval igazságtalannak érzem amit írsz,bántónak.
Csak kicsit próbálj belegondolni az akkori helyzetbe.
A 90-es évek első felében születtek a gyerekeim. Mindketten diplomások vagyunk, életkezdésnek kaptunk egy kis egyszobás lakást a szüleinktől, azért is hálásak voltunk abban az időszakban, amikor őrületes infláció mellett 30%-os kamattal mentek a lakáshitelek. A fizetésünkből épp hogy csak meg lehetett élni, ennek ellenére minden évben mentünk nyaralni, sátorral, lakókocsiba, barátok családi nyaralójába, jártunk kirándulni a gyerekekkel stb. A családi élmények gyűjtése nem csak pénzkérdés.😁 Nagyjából az ezredforduló környékén kezdett javulni a helyzet, addigra vettünk nagyobb lakást, később házat, tudtunk tartalékolni, ami jól jött a világválság idején.
A gyerekeink egyetemet végeztek, már külön élnek a párjukkal. Dolgoztak nyaranta egy-egy hónapot, gimiben is, egyetemen is, a fizetésük természetesen az övék volt. Albérletben laknak, amit könnyedén ki tudnak fizetni, jó munkájuk, jövedelmük van. Ha úgy döntenek, hogy sajátot akarnak itthon, tudunk benne segíteni, egyelőre úgy tervezik, hogy pár évet külföldön is dolgoznának. Most is járunk közösen is nyaralni, jó a kapcsolatunk, de mindenki éli a saját életét.
Azt akartam ezzel az egésszel elmondani, hogy a rendszerváltás nem volt egy könnyű menet, amellett, hogy én örülök neki, hogy egy ilyen történelmi pillanatot személyesen megélhettem. Mi fiatalok, huszonévesek voltunk akkor, nem tudom, hogy milyen lehetett az előző rendszerben friss diplomásként, friss szülőként boldogulni, ahogy a te korosztályod sem tudja, hogy milyen volt ez a rendszerváltáskor.😁 Biztos, hogy vannak sokan, akiket megviselt, de nem általánosítanék, és főleg nem tennék ilyen sommás kijelentéseket, hogy mindenki, aki akkor alapított családot, mérgező szülővé vált. Sajnos, vannak, akikből a legjobb körülmények között is az lesz. Örülök annak, hogy most már rengeteg lehetőségük van a fiataloknak, összehasonlíthatatlanul jobb állapotban van az ország ahhoz képest, mint amikor mi kezdtük az önálló életünket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!