Lehet végrendelkezni ügyvéd nélkül is? Gyermekelhelyezést lehet végrendeletben biztosítani?
Az elsőre Igen a válasz. Kézzel kell írni és kell két tanú, teljes datumozas, minden szereplő minden személyes adata és aláírás.
A második nem egyszerű. Létezik olyan, hogy gyammegnevezes. A szülő tehetnek a gym hivatalban nyilatkoztot hogy haláluk esetén kit jelölnek ki a kiskorú gyamjakent. A kijelölése személy alkalmassgarol gyamhivatalnal vizsgálatot indítanak -amennyiben a szülők elhunytak, tehát előtte nem. Ha szülők nem egyeznek meg, vagy több személyt jelölnek meg, a gymhivtal dont. Olyan nincs, hogy pl a gyereket elhelyezett anno az anyanal, de ő elhunyt és xy t nevezi meg gya ment - vagyis megteheti, de ilyen esetben utomtikusan a másik szülő lesz a gyámhatóság, hacsak nem történt anno bántalmazás vagy egyéb, ami miatt megszuntettek a szülői felügyeleti jogát
2. Én úgy tudom, csak ügyvéd, vagy közjegyzőnél írt végrendelet érvényes. Én kedvezményezett vagyok így egy ingatlanban, 5 évente kell hosszabbítani, és az okmány tárolásáért fizetni. Érvényes lenne csak simán 2 tanúval is?
Gyermekelhelyezésről én is így tudom, ahogy leírtad.
Valóban nem kellene, viszont ha van tanú -aki nem érdekelt a vegrendeletben- akkor nem sok értelme van megtamadni. H nincs tanú, simán támadható és nyerhet is aki perel.
A tarolsert természetes hogy fizetni kell - de azzal z is biztosít van, hogy nem fog elveszni
#3-as vagyok, és gratulálok a hozzáértőnek aki lehúzott
"Holográf végrendelet – a végrendelkező magánvégrendelet készíthet, amelyet elejétől a végéig saját maga kézzel ír, és amelyben megjelöli a végrendelet készítésének dátumát és évét. A holográf végrendeletet egyedül a végrendelkezőnek kell aláírnia.
Fontos megjegyezni, hogy a magánvégrendelet érvénytelenné válik, ha a készítésétől számítva hat hónap eltelt és a végrendelkező még életben van. Ezután a végrendelkezőnek új végrendeletet kell készítenie. A közjegyzői végrendeletek érvényessége nem korlátozott. A végrendelkező a magánvégrendeletét maga őrizheti, vagy átadhatja másnak megőrzésre."
tehát a sajátkezűleg írt és aláírt végrendelethez nem kell tanú okoska
Nálunk a mamám írt épp 2 hete végrendeletet.
Előtte beszélt az ügyvéddel, ő mondta hogy tarthatja magánál is, nem muszáj letétbe helyezni ügyvédnél. És nem kell félévente meghosszabbítani sem. Amíg nem ír esetleg másikat addig az van érvényben.
Ő megírta, 2 tanú aláírta és ennyi.
Minden irat, amelyet saját kezűleg írnak, érvényes tanú nélkül is, kézzel írt meghatalmazásra sem kell tanú, semmit nem változtat, ha van, nem lesz ettől hatályosabb az irat.
Ha otthon saját magadnak írsz végrendeletet, akkor a végakaratodat magánokiratba foglalod. Érdemes előtte ügyvéddel konzultálni, mik a kötelező formai és tartalmi elemek, amiknek benne kell lenni.
A közjegyzőnél közokiratba foglalod a végrendeletet, mivel ő egy közhiteles személy, aki készíthet közokiratod. Ez pénzbe kerül, ellenben nagyobb bizonyító erővel bír, nehezebben támadható és a közjegyzőnél egy páncélszekrényben őrzik.
A gyermeked gyámját megjelölheted bizonyos esetekben, amit leírtak, de pl. anya hiába jelöli meg a testvérét, ha az apa még él.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!