Mit lehetne tenni az alábbi helyzetben, megörökölt földdel kapcsolatban?
Elnézést, ha kicsit hosszú és bonyolult lesz, de próbálom érthetően megfogalmazni.
Sajnos tavaly elhunyt nagymamám és a hagyatéki tárgyalás csak nem rég zajlott le. Az tudott volt, hogy volt mamának összesen 10 hektár földje, amiből 5 volt az övé, a másik 5 pedig a három gyereke között volt elosztva, most pedig az ő 5 hektárja is a gyerekekhez került, egyenlően elosztva. Mivel a családban senki se foglalkozik mezőgazdasággal és viszonylag távol is lakik ettől a területtől mindenki, ezért felmerült, hogy akkor adják el így egyben, ahogy van. Őszintén szólva nem tudom hogy ez lenne e a legjobb megoldás, bár én se dédelgetek földművelő álmokat, mégis a föld érték és nem kéne elherdálni. Az eladást édesanyám nővére intézi, és félek hogy egy kis pénz reményében az első jelentkezőnek el is adnák, még kicsi pénzért is, mert olyan csórók.. De ha csak parlagon áll, az se jó. Alföldi földről van szó, békés megye, de pontosabb elhelyezkedést nem tudok. Én igazából csak azt szeretném ha tisztességesen járnának el ezzel az egésszel, már csak mamám emléke miatt is és persze amiatt hogy mama házát is fillérekért adták el ugyanezek a rokonok csak mert épp meg voltak szorulva.
Aki eddig művelte, az valószínűleg tisztában van azzal, hogy kik művelik még a környékbeli többi földet, és tud ajánlani másik bérlőt. Ez általában úgy szokott lenni, hogy van településenként néhány olyan ember, aki tényleg földművelésből él, de ők nagyban csinálják. Kibérelik a családodhoz hasonló magánszemélyektől a kisebb-nagyobb földjeiket, nagy, összefüggő bérelt területet alakítva ki, azon gazdálkodnak. (Nálunk ötezer fős település termőföldjeinek 80-90%-át három gazda műveli, a legtöbb földjük csak bérelt.) Szóval kéne még, hogy legyen ott potenciális bérlő.
A bérbeadás hogyanjáról, csínjáról-bínjáról szintén felvilágosíthat titeket az eddigi bérlő.
Annak, hogy megtartsátok a földet, a bérbeadás az egyetlen lehetséges módja, mert művelni nem fogjátok. Ha normális bérlőtök van, akkor a bérbeadás előnye, hogy állandó "fizetéskiegészítéshez" juttok, eladni pedig később is ugyanúgy el lehet, ha mégis nagy összeg kéne.
Figyelj, kérdező, az anyád felnőtt ember. Ha van valami kívánsága, véleménye az örökölt földdel kapcsolatban, majd megszólal, neked nem kell rendezkedned meg belemagyaràznod, úgysincs közöd hozzá.
Ha nem felel meg neki, hogy kevésért adják el, akkor vegye ő a kezébe az eladást, ha nem akarja, így járt. Majd a saját örökséged kapcsán elmondod a véleményed.
Ajánld fel a segítségedet, akár az előadásnál, akár a bérbeadás intézésénél.
A bérbeadás tényleg jobb pénzt hozhat, hosszabb távon.
Persze, ha az örökösök gyors pénzt akarnak, akkor úgyis eladják.
Utána kellene nézni, hogy eddig ki művelte ezt a földet.
Szántó, vagy legelő?
A bérleti szerződés halálozássak, eladással nem szűnik meg. Ezeknek a dolgoknak utána kellene nézni, de az biztos hogy most termőföldet nem szabad eladni.
Hasonló helyzetben, ha örökölnék valamit, agyf...t kapnék, ha akár a párom, akár a gyerekem bele akarna pofázni, hogy a testvéremmel mit csináljunk vele. Az a vagyon az enyém, még házasságban is különvagyon, a gyerekemnek meg a halálom után (várhatóan évtizedek múlva) lesz köze hozzá.
Kérdező!
Te sem tudnád művelni, bérlőt sem tudsz oda ajánlani, nem vagy járatos az föld árakban sem. Milyen alapon akarsz te beleszólni bármibe is? Milyen alapon akarod majd eldönteni, hogy a majdani vevő által ajánlott ár megfelelő-e vagy sem?
Sem közöd, sem hozzáértésed nincs a témához!
Vásárolja meg édesanyád az egészet! Ha nincs pénze, akkor esélytelen.
Valójában ő dönt, nem érdemes neked ennyire belelovalnod magad ebbe a témába.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!