Mégis miért jó a polgári temetés, szónokkal?
Én sokkal inkább választanék egy vallási temetést, vagy ha olyan lehetőség nem lenne, akkor inkább egy családi körben tartott temetést, ahol a rokonaim, ismerőseim, barátaim mondanak beszédet (persze az lenne számomra a legideálisabb, ha egy vallási személy és a családom is mondana).
A polgári temetésnél gyakorlatilag az önkormányzattól jön egy erre szakosodott, nevenincs alak, aki életében nem hallott még az elhunytról és gyakorlatilag pénzért ír róla így egy szöveget, amit nehézkesen kifacsart könnycseppekkel előad, másnap meg már nem is emlékszik az egészre... Számomra annyira morbid, hogy valaki ezt szeretné...
Persze felőlem mindenkinek legyen az az utolsó kívánsága, amit akar, én ennek soha nem állnék az útjába, de én soha nem kérnék ilyet. Akkor inkább el se temessenek, ha csak ez a lehetőség lenne, hanem hamvasszanak el és maradjon az urnám a családomnál.
#42.
Vallási személy nem becézgeti az elhunytat, hacsak nem voltak nagyon közeli barátok. Például zsidó temetésen a zsidó nevén szólítják, keresztény temetésen azon a néven, amin keresztelték (+testvérünk/nővérünk) stb. Eleve nem is értem. Miért becézne le ilyen barátian egy valószínűleg nála idősebb, számára vadidegen embert, bárki, függetlenül attól, hogy vallási vagy világi személy.
Nem olvastam végig minden sirámot, szóval bocsi, ha ismétlek valakit.
Attól, hogy te hallottál egy rossz temetési szertartást (műsírás meg amiket még itt szidtál) nem ez az alapvető.
Nekem elhunyt szerettem nem volt vallásos, papot hívni a temetésre az ő megcsúfolása lett volna. Nem random önkormányzatis ember beszélt, hanem a temetkezési vállalkozó szónoka, és nagyon szép megható beszédet mondott - pont ugyanazt csinálta, mint a pap tette volna, előtte beszélgetett a családtagokkal, és ez alapján emlékezett meg az elhunyt érdemeiről, csak a vallási maszlag nélkül.
Sokkal szívhezszólóbb volt, mint akármilyen papi búcsúztató. Jó esetben nincs különbség a két szertartás fennköltsége között.
Eddigi tapasztalataim:
– Egyházi temetés, kisváros. A pap szép, személyes beszédet mond (az elhunyt elég ismert személy volt a városban, mindenki tudta, kicsoda).
– Egyházi temetés, megyeszékhely. A pap sablonszöveget mond, valszeg a hideg miatt már volt benne pár kupicával, mert az ima alatt végig csuklik.
– Egyházi temetés, falu. A pap folyamatosan bűnösözi az elhunytat, miközben ő maga csatakrészeg, épp csak be nem szédül a sírba.
– Egyházi temetés, másik kisváros. A pap kulturált, a beszéd semmi extra.
– Polgári temetés, főváros. Az elhunytról a barátai beszélnek, a verseiből szavalnak, nagyon szép az egész.
– Polgári temetés, megyeszékhely. A szónok negyed órával hamarabb akar kezdeni, hogy túlessen rajta, a vázlatként kapott szöveget kb. egy az egyben felolvassa, utána odajön a pénzért (szvsz lehetett volna kulturáltabban, tekintve, hogy a jelen lévő temetkezési irodával áll kapcsolatban, pl. ők beszedhették volna a pénzt előre).
Ha én is általánosítani akarnék, ennyiből azt mondanám, nem az számít, vallásos-e, csak falun és megyeszékhelyen ne legyen a temetés, de nem általánosítok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!