Olyan nagy problema, hogy igenylem a mindennapos zuhanyzast? (nok, lanyok)
Ez egy sokdimenziós kérdés.
A napi fürdés szokása egy viszonylag új keletű "divat". A divat szó biztos mindenkit lepontozásra motivál, de ha tovább olvastok, lehet lesz elgondolkodtató infó. Alapvetően sok tízezer éve él az emberiség ilyen formában és nem tudunk arról, h. tömeges kihalást okozott volna a higiénia hiánya.
Ha valaki viszont górcső alá veszi a kérdést az elmúlt 50 évben és nem csak a saját érzéseit nézi, már a saját életében elkaphatja a "cselt": pl. hogy szoktunk át szappanról tusfürdőre, intim gélre, a heti egyszeri hajmosásról a napira stb. Korábban minden oké volt úgy, aztán egyszer csak már nem oké, hanem szarul érezzük magunkat ugyanattól. Persze könnyű úgy magyarázni, hogy elavult és maradi, de a mostani a modern és egyetlen igaz út, de attól még leeshet, hogy mindez csak tanult dolog. Az agyunkban változott valami. Ne menjünk bele, hogy milyen hatásokra. Ugyanúgy a másik irányba is változhat amúgy.
Pl. ma már ha valamilyen bőrproblémával orvoshoz mész, akkor a bőrgyógyász általában szúrós szemmel kérdezi meg:
- nem mosakodik túl gyakran?
- komolyan szappant/tusfürdőt használ tisztálkodásra?
Ugyanígy a nőgyógyász ha felborult hüvelyflórát mutat ki, rögtön azzal gyanúsít, hogy
- a hüvelyedet tisztogattad beöntéssel
- szappannal mosod a nemi szerved tájékát
- sőt, mosod???!
- borotválod a szőrzetet stb.
Mert most már az emberiség ingyen és önkéntesen "emberkísérletekben" letesztelte önmagán a túlzott tisztálkodás hatását, az orvostudomány meg így már tudja, hogy egy csomó allergia, bőrprobléma, hüvelygyulladás stb. köszönhető annak, hogy lemosod a test professzionális védőrétegét magadról, vagy vegyi anyagokat viszel fel egy profi felszívóképességű felületre. Sok haladó nyugati kórházban az újszülötteket már nem mossák le azonnal, mert rájöttek, hogy a természet által pont erre a célra kifejlesztett védőréteget távolítanák el róla.
Emellett ott van a szaglás is. Korábban a szaglás egy brutáljó tájékozódási képesség volt az embereknek, amíg nem volt sok mesterséges illat, addig abszolút nem tudatosan, de ugyanúgy mint az állatok, szag alapján be tudtak lőni érzelmi állapotot vagy azt, hogy mennyire vonzó egyik ember a másiknak. Nos, most ezek az illatok teljesen eltűnnek, hiszen állandóan pucoljuk magunkat, miközben az orrunk eltompul, mert mesterséges erős szagok veszik körül állandóan, plusz megtanultuk a természetes testszagokat rossznak érzékelni. Ebbe se menjünk be, hogy mi által, a lényeg, hogy ez is mind csak tanult dolog, nem velünk született. Elég arra gondolni, hogy ha nem tanítják meg a gyereknek hogy "fúj, kaka", akkor nyugodtan eljátszadozik vele és kidekorálja a fürdőszobát.
Egyébként természetes anyagú ruhákat viselve, zárt térben tartózkodva normális hőmérsékleten tényleg nem piszkolódik az ember. Zsírréteg képződik a bőrön, ez az aminek az eltávolításától óvva int a doki. A zsírrétegbe szmogos városban sétafikálva por tapadhat, ez már piszok. Fizikai munkától lefáradva fölös testnedvek is keletkeznek, ezt sem jó őrizgetni magunkon.
A vízzel való spórolásnak van szintén modernkori vetülete a környezetvédelem, fenntarthatóság, klímaváltozás terén. Persze a nagyszülők nem ilyen tudományos tényekre alapozzák intelmeiket, az fix, még ha egybeesést is mutatnak velük.
A fogmosásnak bizonyítottak a pozitív egészségügyi hatásai, azt ne mérlegeljük. Persze nem kell két percig folynia a víznek feleslegesen, amíg sikálunk. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!