Ti meg tennétek ezt a lépést, hogy a férjed örökbe fogadja a gyermeked?
Egyre többet gondolkodunk ezen. A kislányom vérszerinti apja 4 éve nem látta, nem is keresi. A kislányom nem is tudja, hogy kicsoda. A férjemet tekinti az apjának. És egyre jobban zavarja őt az, hogy csak neki más a vezeték neve.
Persze tudom ez nem ilyen egyszerű. De mégis érdekel ki mit tenne. Vagy aki volt ilyen helyzetben, mi volt a hivatalos eljárás.
Ha zavarja a lányodat, szerintem érdemes megtenni ezt a lépést. Engem több mint 30 éve nem látott az "apám". Anyám a válás után visszavette a lánykori nevét, s tovább az Ő Szüleinél éltünk. Dettó ugyanez volt a helyzet. Az anyám, a nagyszüleim, és Anyám testvérei ugyanazt a családnevet viselték. 4 éves voltam, amikor a gyermekorvosnál voltunk és megkérdezte a teljes nevemet. Én anyám családnevét és a saját keresztnevemet mondtam. Anyám pedig ahelyett, hogy megértő lett volna, elkezdett velem veszekedni, hogy a zabigyerekek kapják az anyjuk nevét. (Sajnos falvakban mai napig mondják ezt a házasságon kívül született gyermekekre.) Később én is felvetettem azt a gondolatot, hogy felvegyem anyám családnevét, de a nagyszüleim buzgó katolikus emberek voltak és ők még jobban háborogtak ezen. Most újra előjött bennem ez, de vannak olyan tartozásaim, amiket rendeznem kell. Ha az a folyamat véget ér, a névváltoztatási procedúra következik.
Ha a kislány nem is ismeri a nemzőjét, akkor Neki a Férjed az Apja. Már csak az örökbefogadással kell szentesíteni.
Mi megtettük. 8 éves volt a gyermekem az örökbefogadáskor. Teljesen részt vett a folyamatban. Bár ebben a korban még nem kötelező, eljött velünk a gyámhivatalba is, ahol a vérszerinti apjával kellett megjelennünk egyszerre. Akkor látták egymást utoljára. A vérszerinti apja lemondott róla, a férjem pedig örökbefogadta.
A névváltozás nekünk nem volt olyan fontos, és elvileg lehet kérvényezni, hogy megtarthassa, úgyhogy rábíztuk a döntést. Pár hétig gondolkozott rajta az örökbefogadás előtt, végül úgy döntött, megváltoztatja. A suliban a tanárok és a társai is tök jól vették a dolgot, senki nem akadt fenn rajta, pedig harmadikos volt már, megszokták a korábbi vezetéknevét, mégis zökkenőmentes volt az átállás. Nekünk nagyon sokat jelentett érzelmileg ez a dolog, nem csak egy papír. Sokkal jobb így.
Az egész örökbefogadás amúgy egyetlen látogatás a gyámhivatalban hármasban (te, a férjed és az örökbeadó szülő) egy telefonon előre egyeztetett időpontban az irataitokkal, a házassági anyakönyvi kivonatotokkal és egy jövedelemigazolással felszerelkezve (nálunk bankszámlakivonat is megfelelt). Mindenkinek személyesen kell jelen lennie, hogy megtegye a nyilatkozatát, nem lehet csak aláiratni a felekkel és bevinni. Viszont innentöl a lemondó vérszerinti szülőnek nincs több szerepe. Csak erre az egy alkalomra kell kérni az együttműködését.
Ezután a tegyesz még megvizsgálja az ügyet, részt kell vennetek pszichológiai vizsgálaton, környezettanulmányt készítenek az otthonotokban és a háziorvostól is kell egy papír. Ha minden ok, a szakvéleményt megküldik a gyámhivatalnak, ami kiadja a határozatot az örökbefogadásról. Ez a nyilatkozattételtől számítva kb. 2 hónap. Innentől lehet igényelni az új születési anyakönyvi kivonatot. Fél évvel később pedig meg kell jelenni utánkövetésre újra a tegyesznél. Kérdezhetsz privátban is bármiről.
"Én alapból a saját nevemet adnám a gyereknek, sose értettem ezt a mániát, hogy az aktuális kan nevével kell törzskönyveztetni. Van a gyereknek anyja is."
Akár férfi vagy, akár nő, de nagyon gyökér vagy. Amúgy egy törvényes férj mondjuk nem "aktuális kan" kategória. Törzskönyvezni a kutyákat szokták amúgy, az embergyereket anyakönyvezik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!