Hogy kaphatnám meg az örökségem?
Az alapszitu egy kicsit bonyolult. Valószínűleg perre viszem az ügyet, de előtte szeretnék pár véleményt kérni, érdemes-e.
Apám meghalt múlt héten, örökölt egy negyed házrésznyi vagyont korábban az ő szüleitől. 4en vannak testvérek, innen a negyedrész.
Amit tudni kell h apám évekig kórházban volt a halála előtt, ezt az időszakot korlátozott cselekvőképesen vagy teljesen képtelenül töltötte. Erről nincs bírósági végzés, de nyilván az állapotából adódóan nem tudott döntést hozni (nem tudta milyen évet írunk, alapvető döntéseket nem tudott meghozni, magát ellátni sem tudta volna). Sokszor került olyan állapotba, hogy magáról sem tudott.
Az egyik ilyen alkalommal a testvérei bementek a kórházba és aláíratták vele, hogy lemond a teljes részéről (ezáltal az én örökségemről). Vagy fogták a kezét, vagy hamisították az aláírását, vagy kényszerítették..ezt sajnos nem tudom mert csak a kórházi dolgozók mondták hogy láttak valamit.
Bizonyítani nem tudom. Apa később nem emlékezett rá mit írattak vele alá, csak hogy egy papírt.
Kérdésem, érdemes-e családjogi pert kezdeményezni a bizonyítékok illetve a cselekvőképtelenség megállapításának hiányában? Illetve a hosszan tartó kórházi ellátás önmagában jelenti-e, hogy az illető cselekvőképtelen?
Ha hamisították az aláírását, talán az írásszakértő bevonása járható út, ha saját maga írta alá, akkor a csökkent tudatállapotot hogyan lehetne bizonyítani?
"7:7. § [Lemondás az öröklésről]
(1) Aki törvényes öröklésre jogosult, az örökhagyóval kötött írásbeli szerződésben – egészben vagy részben – lemondhat az öröklésről.
(2) A lemondást a szerződési akarat hiánya vagy fogyatékossága miatt a végrendelet megtámadására irányadó szabályok szerint lehet megtámadni.
7:8. § [A lemondás személyi hatása]
(1) A lemondás a lemondó leszármazóira nem hat ki, kivéve, ha a megállapodás így szól, vagy ha az a kötelesrészt elérő kielégítés ellenében történt.
(2) A meghatározott személy javára való lemondás a felek eltérő megállapodásának hiányában arra az esetre szól, ha a meghatározott személy az örökhagyó után örököl. Az örökhagyó leszármazójának lemondása a felek eltérő megállapodásának hiányában a többi leszármazó javára szolgál."
"7:89. § [Az örökség visszautasítása]
(1) Az örökös az öröklés megnyílása után az örökséget visszautasíthatja.
(2) Az örökös külön is visszautasíthatja a mezőgazdasági termelés célját szolgáló föld, a hozzá tartozó berendezési, felszerelési tárgyak, állatállomány és munkaeszközök öröklését, ha nem foglalkozik hivatásszerűen mezőgazdasági termeléssel.
(3) Ha az örökös végintézkedés és törvény szerint egyaránt örököl, az egyik jogcímen megszerzett rész önálló visszautasítására is jogosult.
(4) A feltételhez vagy időhöz kötött, a megszorítással tett és a meg nem engedett részleges visszautasítás érvénytelen."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!