Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Emberek, mi lehet ennek az...

Emberek, mi lehet ennek az orvosi szakra való felvételi történet hátterében?

Figyelt kérdés

Szóval tekerjük vissza az időt úgy egy 40 évvel.


Magyarországon vagyunk, és egy 18-19 éves lány elhatározza, hogy Szegeden szeretne orvosin tanulni. (Pontosabban sebész orvos szeretne lenni.)


Egészségügyi középiskolát végzett, végig kitünő volt mindenből, kiváló érettsegi, plusz szakérettségit is megszerezte.


Meghívják Szegedre szóbeli felvételire.


Amikor hazajön, azt mondta a szüleinek, hogy három lehetőséget ajánlottak neki továbbtanulásra:


Ápoló, Fogászat vagy Aneszteziológia, legalábbis elvileg ezt mondta a szülőknek.


Egyiket sem fogadta el, mert ,,neki szike kell."


Végülis ma szakápoló Magyarországon.


Na már most tudtommal a történet hibádzik és valaki hazudik.


Tudtommal már akkor is jelentkezni kellett és adott szakra kellett beadni a jelentkezést. Nem az, hogy a felvételi bizottság felajánl valamit.


Gondolom akkor is úgy volt az orvosi, hogy először egy 6 éves általanos képzésen kell részt venni és csak aztán lehetne szakosodni sebészorvosira (ami elvileg lenni akart). Továbbá az aneszteziológia önmagában nincs is, az is egy szakosodási opció a 6 éves képzés után. Tehát itt is sántít valahol a sztori.


Lehetséges lenne, hogy a lány leszerepelt a szóbeli felvéletin és hazudott a szülőknek? Pedig kitünő volt, ment neki a kémia, biológia, egészségügyis tárgyakat is tudta.


A szülei akkoriban (akik vasipari/gyári betanított munkások voltak) csak annyit mondtak, hogy: ,,nem mindegy, hogy miből van az a Dr.?" Azt mondták a lánynak, hogy: ,,Kell neked a f@s@zt szike..." (pffff)


Akkoriban a szülők nem is tudtak arról, hogy hogyan megy egy ilyen felvételi procedúra, csak beszóltak úgymond a lányuknak.


Szerintetek hol van a hiba a sztoriban?


Egyáltalán hogyan volt akkoriban a jelentkezési procedúra?



#orvos #Szegedi Tudományegyetem #orvosi egyetem #Szote #sebészorvos #szegedi orvosi egyetem
2018. dec. 26. 22:35
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
4%

Nem vagyok orvostanhallgató, de megpróbálok segíteni.

Szóval, elsősorban is azt ajánlom, ha tudod, melyik egyetem, akkor nézz egy kicsit az egyetem után és a jelenlegi felvételi követelményeknek, jelenlegi tanulmányoknak, végzéseknek. Úgy már közelebb járnál.

Első olvasásra nekem mindkét fél sántít. Hallottam már olyat, hogy általánosságban valaki elvégzi az orvosit és közben eldönti, mire szakosodjon és arra szakosodik, tehát van ideje megnézni és dönteni, melyik áll közelebb hozzá. Ha ez a felállás, akkor ajánlották neki, az stimm. De ezt én is csak hallottam.

A másik, hogy eldöntötte, s, tegyük fel, hogy követelmény eldönteni. Akkor nem jó úton szerezte meg, vagy nem becsületesen. Az, hogy leszerepelt sincs kizárva, vagy pedig addig sem volt túl jó eredménye. Valahogy el kellett neki intézni, vagy el kellett önmagának intézni :D Mindegy hogyan .... :D

2018. dec. 26. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
68%
Az ápoló meg a fogorvos ténylegesen külön képzés, a harmadik szerintem valahol módosult a 40 éves sztoriban. Lehet hogy állatorvos lett volna, vagy gyógytornász.
2018. dec. 27. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
60%

"Amikor hazajön, azt mondta a szüleinek, hogy három lehetőséget ajánlottak neki továbbtanulásra:


Ápoló, Fogászat vagy Aneszteziológia"


Nincsenek ilyen szakok!

Általános orvos szak van és fogorvos.

A kettő külön képzés, nem lehetett 40 éve mindkettőre jelentkezni.

Felvételiztél írásban is és szóban is 2 tantárgyból kell, hacsak nem vitt OKTV helyezettség miatt mentességet valamiből, majd a pontszámokat összesítve vagy elérted a ponthatárt, vagy nem.

Ha elérted, szeptembertől elkezdhetted AZT A SZAKOT, amire beadtad a jelentkezésedet, és ez csak 1 szak lehetett akkor.


Ápoló munkához nem orvosi diploma kell és nincs is ápoló képzés az orvosi egyetemen.

Aneszteziológus pedig egy SZAKorvosi szak, a képzésre pedig azután mehetsz, ha MEGVAN az általános orvosi diplomád!

2018. dec. 27. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
64%

Nekem az jutott eszembe, hogy talán lekéste a felvételit...

Akár amiatt, hogy a vonat késett, akár amiatt, hogy nem találta meg az egyetemet. Akkoriban nem volt okostelefon, térkép igen, de nem biztos, hogy volt nála. Lehet, hogy szégyellt útbaigazítást kérni.

Ezt csak azért írom, mert én is apámmal még 15 éves gyerekként mentem Szegedre, hogy ott nyelvvizsgázzak. (Tudom, hogy manapság egy 15 évest nem tartanak gyereknek, én azonban még nagyon az voltam akkor). Ez is még az internet, mobiltelefon előtti időkben történt. Térkép nem volt nálunk Szegedről, tán pénzünk se lett volna rá, hogy vegyünk. Kért apám útbaigazítást, de így is nehezen jutottunk el a vizsgaközpontig. Ha jól emlékszem, talán ez is egy egyetemi épületben volt. Késtünk is. Végül vizsgázhattam én is, meghallgattak a szóbelin, de már mindenki bement, túl volt rajta, mire mi odaértünk, az írásbeli az utána volt, arról nem késtünk el így.

Lehet, hogy vele is ilyesmi történt. Vagy rossz vonatra szállt, és emiatt késte le a felvételit. Aztán szégyellte, ami történt, inkább beadott egy sztorit a szüleinek - akik úgy sem tudják mi hogyan zajlik az ilyen helyeken -, hogy miért is nem lehet belőle sebész.

2018. dec. 27. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
46%
Bocs, hogy az igeragozásban összevissza írtam az alanyokat, remélem, érthető.
2018. dec. 27. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
55%

"Lehetséges lenne, hogy a lány leszerepelt a szóbeli felvéletin és hazudott a szülőknek? Pedig kitünő volt, ment neki a kémia, biológia, egészségügyis tárgyakat is tudta."


Erre csak azt tudom mondani, hogy az emberek olyan kis százaléka jutott be BÁRMILYEN egyetemre akkoriban, hogy ez a tudás ahhoz, hogy felvegyék orvosira, édeskevés.

Az osztályomból a legjobb tanuló lányt sem vették fel elsőre (Fazekas, az ország legerősebb iskolája 100 éve már), így az Egészségügyi Főiskolán kezdett, ahova külön felvételizett, és csak az ott szerzett tudással tudott bejutni 1 év múlva az orvosira.

Több osztálytársam is bukdácsolt, látom a neten, hogy van, aki 15 év alatt lett szakorvos érettségitől számolva úgy, hogy nem kellett dolgoznia a tanulmányai mellett. Tehát 9 évet 15 év alatt csináltak meg fazekasosok. Főleg olyanok, akii első generációs orvosok, tehát nem orvosdinasztiába születtek.

Nehéz! Emberileg, lelkileg is. Nagyon kevesek képesek rá, nem elég a jó fej meg az elhatározás, meg még a tanulási rutin sem mindezek mellé.

2018. dec. 27. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
13%

Lehet, hogy épp menstruált, és véres lett a nadrágja, szoknyája. Így meg nyilván nem akart odaállítani. Ez is azért jutott eszembe, mert velem is történt ilyen kamaszként... Nem egyszer, többször.

Akkoriban meg talán csak vatta volt, vagy ha volt is betét, nem olyan biztonságos, szivárgásmentes, tampon meg ha volt is, nem volt elterjedve.

Mire meg talált egy mosdót, ahol kiöblítette, kimosta egy kis szappannal a ruháját, majd megszáradt valamennyire, már addigra lehet, hogy annyi idő eltelt, hogy inkább el se ment gondolva, hogy már véget ért a felvételi.

2018. dec. 27. 01:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
15%
Vagy megtámadták, kirabolták, szintén szégyellte elmondani a szüleinek, így eleve el sem utazott Szegedre, mert nem maradt pénze.
2018. dec. 27. 01:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
83%

Az orvosi egyetemes részhez nem értek, de ha a központban eldöntötték hogy valaki nem mehet egyetemre, akkor nem mehetett.

Volt régi családi ismerősünk, akinek a családját osztályelleneségnek kiáltották ki, és sosem mehetett egyetemre a szülei miatt, egész életében antikommunista volt emiatt.

Úgyhogy én bedobnán ezt is a lehetőségek közé, hogy meg sem hallgatták, vagy pedig a felvételi végén odabökték, hogy ez jó volt, de ne is próbálkozzon, a családja miatt nem fogják soha felvenni.

2018. dec. 27. 06:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
85%
Anyám ennél kicsit idősebb, kb 8 évvel, neki is másik szakot ajánlottak csak nem orvosi, hanem műszaki vonalon. Szerintem pont azért, mert csak egy helyre lehett jelentkezni, de a kevésbé népszerű szakokat is fek kellett tölteni.
2018. dec. 27. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!