Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Anyám képtelen a helyesírásra....

Anyám képtelen a helyesírásra. Hogyan vehetném rá?

Figyelt kérdés
A problémám az lenne, hogy Anyám nemtud helyesen írni, beszélni tud, de a ragozást nem viszi túlzásba, ritkán kifejezetten úgy beszél/olyan szavakat használ, amit a romák használnak az utcán (nehogy valaki rasszista mondatnak vegye), Romániában született,20 évesen már itt volt Magyarországon, és nemvagyok képes felfogni, mások 3 év alatt szinte teljesen megtanulják az adott ország nyelvét, amennyiben idegen az ország, neki fogalmam nincs, de ezt nem sikerült 35-36 év alatt. Most lesz 55 éves, még csak nem is hajlandó beletanulni, próbáltam, hogy amiket kirak/megoszt a facebookon, azokat kijavítgatjuk közösen, elmagyarázom neki mit miért úgy írunk, ezt kb.2x megtettük, és már hiába kérem, hogy jöjjön, és nézzük meg, nemjön. Mondtam neki, hogy így nemfogja tudni letenni a Magyar állampolgárságot (igen, kb 35 év után sem tette még le a Magyar állampolgárságot . _. ), de ez sem hatotta meg, mostmár így 16 éves koromra kezdem ezt a dolgot elég gáznak tartani, néha már oly szintre lesüllyed, hogy néha megmondanám neki, hogy ez már szánalmas szinten van. Szeretem Anyámat, meg minden, de ez véleményem szerint nagyon gáz. Valaki valami tanács, hogy rátudjam vezetni arra, hogy tanuljon meg írni, és normálisan Magyarul beszélni? Köszönök minden hasznos választ!
2018. aug. 28. 00:42
1 2 3 4
 11/33 anonim ***** válasza:
29%

De bárhogy ír a facén úgyis ilyen emberek vannak.

Oda jó ez is.

De felesleges megszólni a kérdezőt mert a válaszolók zöme sokall rosszabbúl ír. Bunkó módon ékezet nélkül!!!!

2018. aug. 28. 06:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/33 anonim ***** válasza:
74%
De itt nem az ékezet hiánya a baja ennek, hanem az, hogy a saját anyját kritizálja, miközben ő maga sem ír helyesen. De hát ész kéne ezt felfogni.
2018. aug. 28. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/33 anonim ***** válasza:
77%

Móra Ferenc: Hogyan tanultam meg írni?


"Azon az estén ezt a szót kapartam bele a jégvirágok mezejébe: Édesapám odaállt mögém a mécsessel, hogy jobban lássa, mit dolgozom. A betűk árnyéka óriássá nyúlva vetődött ki a hóra, s úgy reszketett a mécs lobogásában, mint valami varázsírás.

– Te, az S-et megfordítva írtad – kacagott édesapám -, nézd, így kell azt írni.

Azzal a körmével egy rendes S betűt hasított az ablak jegébe.

De én ravaszul csóváltam a fejemet, hogy engem nem lehet bolonddá tenni.

Tudom én, hogy az az igazi, amire szülém tanított.

S ha gyorsan írok, most is sokszor megesik velem, hogy megfordítva írom az S-et, mint ahogy falusi szabók cégtábláján látni.

S mikor észreveszem a hibát, mindig teleszalad a szemem könnyel, és megcsókolom a szívemmel a ráncos öreg kezet, mely a kígyóbetűt először mutatta meg nekem."

2018. aug. 28. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/33 anonim ***** válasza:
19%
Kezd ott hogy nem hazudozol kérdező...
2018. aug. 28. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/33 anonim ***** válasza:
56%

Én megértem a problémádat..ezt azok nem értik, akik 1. nem rendelkeznek ilyen szülővel, 2. ők maguk sincsenek a topon és nincs is igényük jobbra.

Nekem is ilyen anyám..valahogy én más lettem, mindig ment a helyesírás, olvasni is szerettem. A suliban többiek szülei mind tanult emberek voltak, bár ez mondjuk annyira nem érdekelt, csak az írása (anyámnak csak érettségije van). Gyerekként szinte szégyelltem magam, amikor beírt valamit az ellenőrzőmbe (pl. kikért egy napra, stb.) és meg kellett a tanárnak mutatnom. Ebből az lett, hogy én diktáltam neki, majd később már én írtam ezeket, ő csak aláírta. Szerződéseket, fontos papírokat kb. 12 éves koromtól én írtam le nekik, hogy ne égjenek pl. a vevő előtt. (Apám sem volt jó helyesíró.)

Ma már felnőtt vagyok, de a FB posztjaitól a mai napig borzongok..nővérem is mondta már neki, hogy ez nagyon gáz és ne hozza magát kellemetlen helyzetbe, de nem foglalkozik vele. Nyilván ő ettől nem rossz ember, erről szó sincs, egyszerűen csak gáz, ahogy ír, na.

Nem nagyon lehet vele mit tenni sajnos, ez már így marad. Szerencsére már magamnak kell írnom a papírjaimat jó ideje. :D

2018. aug. 28. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/33 anonim ***** válasza:
28%
Az első mondatod is már olyan hosszú mint a vonatfütty.
2018. aug. 28. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/33 anonim ***** válasza:
52%

Azt se felejtsd el, hogy korából adódóan ő mást tanult, mint te (bár a te helyesírásod is hagy némi kívánnivalót maga után, de ebbe ne menjünk bele).

Anyám pl. tanult nő, és magyar származású, úgyhogy "kifogása" sincs, mint anyukádnak, mégis képtelen a központozásra. Elmagyaráztam már neki, hogy mondjuk az írásjelek előtt nem hagyunk szóközt (ez csak egy példa), de ő úgy gondolja, jobban tudja, mert kézzel írva nem úgy van. :-) Az ő életében rég felnőttként jött be a számítógép, mint szórakozási forma, így sokkal nehezebben sajátítja el azt, ami neked vagy nekem természetes. Nincs ebben semmi ciki, vannak ezerszer rosszabbul író emberek is.

A szóbeli része meg, országon belül is jellemző, elég lemenned bárhová vidékre. Minden területnek megvan a maga tájszólása, és ez akkor is felismerhető, ha Pesten találkozol az illetővel. Hiába él itt évek óta, páromról egyértelmű, hogy szabolcsi, mert vannak jellemző kifejezések, szófordulatok; ugyanígy rajtam is érződik a családom somogyi hatása, pedig én tősgyökeres pesti vagyok... de ha egyszerűbb példát akarsz, gondolj csak a "szögedi" ő-zésre. Ezek nem kopnak ki a beszédből, a köznyelv nem egyenlő az irodalmi nyelvvel, egyszerűen rajtad marad az, amit otthonról hozol. Nyilván ki lehet irtani tudatosan, de hacsak nem tartasz nyilvános beszédeket rendszeresen, akkor felesleges.

És hidd el, anyukád pont ugyanilyen furcsán néz a korosztályodban divatos lol-vok-tali és társaira. :)

2018. aug. 28. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/33 anonim ***** válasza:
60%

"Az ő életében rég felnőttként jött be a számítógép, mint szórakozási forma, így sokkal nehezebben sajátítja el azt, ami neked vagy nekem természetes. "


Ne fogjuk erre.

Feltehetően már akkor számítógépezett, mikor a kérdező még meg sem született, másrészt a helyesírás nem ezen múlik. 70+ nagymamám is helyesen ír számítógépen.


Kérdező, rád is rád férne egy kis nyelvtan, ha már másokat kritizálsz.

2018. aug. 28. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/33 anonim ***** válasza:
74%
anyadat nem erdekli se az allampolgarsag 35 ev utan se a helyesiras. hagyd beken irj te helyesen ne vele foglalkozz. gondolom az internetet o fizeti amin te itt most vinnyoghatsz az o helyesirasa miatt. neki ez nem kozponti kerdes te a sajat dolgoddal torodj es ne piszkald ilyen idiotasag miatt.
2018. aug. 28. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/33 anonim ***** válasza:
57%
anyad nyilvan az akkori Romaniaban jart iskolaba sokan egyaltalan nem is tanulhattak magyarul csak titokban. raadasul vannak ma is olyan szavak amiket ott hasznalnak Mo on viszont nem is hallottak rola. amikor eloszor hallottam mint szakmat "matrica lakatos" el nem tudtam kepzelni mi a fene lehet. kiderult hogy szerszamkeszito. es ezen kivul millio ilyen szo van meg.
2018. aug. 28. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!