Ha egy szulonek vannak hitelei, es meghal, akkor a gyereke orokli tenyleg azt? Es hogy ne keljen azt a gyereknek fizetni majd, valahogy nem lehet megelozni?
"De ő maga is örököl, pont ugyanannyit, mint a gyerekek.
"
Kivéve a házas- vagy élettárssal közösen lakott ingatlant, abból egy garast sem örököl, viszont az egészre haszonélvezeti joga van, a berendezésre is.
"Az adosag, az adosag ... ameddig ki nem fizetik. Tul egyszeru lenne az elet, ha a halal eltorolne az adosagot, mert akkor mindenki a halala elott folvenne egy jo nagy hitelt, meghalna, a halalaval megszunne a tartozas, az orokosok meg jol elnenek a hitelbol. "
Nem kötelező hitelt adni bárkinek!
Azt a hitelt adónak kell megvizsgálni mekkora kockázata van a hitel adásának.
"És akkor mi van, ha szülő után két gyerek örökli a hitellel terhelt ingatlant? Mondjuk Jóska, aki lemond az örökségről, és Pista, aki nem akar lemondani? Ez esetben fizet Jóska is, vagy csak Pista?"
Mi az, ami nem érthető?:-) Az fizet, aki örököl, de csak a hagyaték erejéig felelős a tartozásért, a saját vagyonával nem. Ha Jóska visszautasítja az örökséget, nem fizet, de nem is kap semmit. Pista pedig fizet a hagyatékból, max annyit, amennyit az ingatlan ér, viszont az egész ingatlan az övé. Ha van egy 10 milliós ház, rajta 4 millió hitellel, akkor nyert 6 milliót, ha 12 millió hitel van rajta, akkor semmit, a hitelező pedig bukik 2 millát.
"Szóval akkor, ha egy 64 éves a 500 ezres fizetésével felvesz jó 5 milla hitelt, akkor, ha nyugdíj előtt elhalálozik, az 5 millát már felélte és hitelt sem hagy a gyerekeire? Miért nem csinálja ezt minden csóró?"
Azért, mert az adósnak (aki jelen esetben meghal) van adóstársa is, aki még él. A bank vagy úgy ad hitelt, hogy adóstársad van, vagy kezesed, ezektől fogja követelni a pénzt.
Az örökös lemondhat az örökségről a közjegyző előtt a hagyatéki tárgyaláson. Ez a törvény, ez a gyakorlat, sokan nem bírják elképzelni, hogy ez a helyzet, de Magyarországon ez így van.
" nem, nem ugy van. A gyerek orokol (illetve most mar a tulelo hazastars is egy gyerekreszt), DE a tulelo hazastarsnak elethosszig tarto haszonelvezeti jog (ezt regebben ozvegyi jognak hivtak) jar."
Ez 2013 jan 1 - től nem így van, hanem az özvegy is örököl. Ne legyetek már hülyék. Legfeljebb lemondhat a gyerekek javára, de ugyanolyan örökös. 2012 dec. 31-ig volt hatályban az a törvény, mely szerint az özvegy haszonélvezeti jogot kapott.
Olvasd már el a törvényt, basszus. A közösen lakott ingatlan kivétel, abból nem örököl a túlélő házastárs, de haszonélvezeti joga van az egészre, az ú Ptk. szerint.
"7:58. § [Házastárs öröklése leszármazó mellett]
(1) Az örökhagyó házastársát leszármazó örökös mellett megilleti
a) a holtig tartó haszonélvezeti jog az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon; és
b) egy gyermekrész a hagyaték többi részéből.
(2) A haszonélvezeti jog nem korlátozható, és a házastárssal szemben megváltása nem igényelhető.
(3) Osztályos egyezségben a házastársnak a gyermekrész helyett az egész hagyatékra kiterjedő holtig tartó haszonélvezeti jog biztosítható."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!