Nálatok mi a szokás az étkezéseknél?
Én úgy nőttem fel, hogy amikor lehetett közös étkezések voltak. Ha nem voltam éhes, akkor is ki kellett ülnöm a családdal a konyhába vacsora időben, ugyanis mindig itt beszéltük meg a napi dolgokat, az egész családra vonatkozó témákat. Ha kaja előtt megéheztem és ettem volna valamit, mindig rámszóltak, hogy bírjam ki ezt az egy órát, mindjárt eszünk.
A férjem ennek totál az ellenkezőjéhez szokott. Kettesben voltak az anyukájával, akkor evett, amikor akart, ha akarta egésznap a hűtőben ült.
Ma egy gyerekkel ez folyamatosan problémákat okoz. Még mindig akkor jár rá a hűtőre amikor akar, és erre biztatja a gyereket is (4 éves), én viszont nem akarnám, hogy ehhez szokjon, főleg mivel többedszer fordul elő, hogy főzöm a vacsorát, térülök-fordulok, mire kész már nem éhes, az előbb evett... Avagy mire a főzéshez jutok, már az alapanyagok fele hiányzik, mert nem gondolták hogy azt valamihez vettem.
Mit csináljak, írjam rá, hogy ne egyék meg?? Többnyire még az apja ad neki ezt azt, ha enne valamit, vagy ha ő is kivesz valamit, de mostmár olyan is van, hogy célzottan odamegy és kivesz pár szelet felvágottat, 2 joghurtot egymás után, túrórudikat egyszerre, stb.
Nálatok mi a szokás? Most én reagálom túl, vagy tényleg az lenne a normális, ha a gyerek akkor és azt eszik, amit akar?
Amíg nem volt gyerekünk elenyészőbb probléma volt, kevésbé zavart az állandó hűtő nyitogatás, illetve egyébként is olyan helyen laktunk, ahol ketten egyszerre nem igen tudtunk leülni enni sajnos. Nyilván irreálisan most sem várunk egymásra, de szerintem alapvető tisztelet, hogyha a másik főz, akkor kibírom kajáig és a gyereket sem etetem "nasikkal".
Nem arról beszélek, hogy a gyerek nem uzsonnázhat, vagy nem ehet meg étkezések között akár egy almát természetesen. Az oviban kap uzsit, nem éhesen jön haza (persze előfordul, higy nem ízlett neki, de ez megint más), egyszerűen utánozza az apját, ha ő bekap valamit, a gyerek is sorbaáll, vagy kivesz bármit, ami neki éppen megtetszik. Ezek nasik, pár falatok.
Nyilván ha a férjem majszol valamit, ő is elkívánja, de neki nem akkora mennyiség két szelet sonka, mint a 110 kilós, 190 cm-s felnőtt embernek, ez egyértelmű (nekem... a férjemnek kevésbé). Amíg a kiscsávó nem önállósította magát, nem volt ilyen öntudatos, vagyis szervesen tőlem/tőlünk függött, hogy mikor és mit eszik, addig szintén nem jelentkezett ez olyan komoly gondként. Mondtam már neki szépen, csúnyán, de egyszerűen nem érti, hogy egy gyereknek nem helyes, ha össze-vissza eszik, nassolgat és nem is szeretném ezt a példát követni. Szerinte teljesen oké, ő is felnőtt így, nem lett eü problémája, nem hízott el. Értelmes ember, de ezt valamiért képtelen lenyelni.
Egyébként mindig megbeszélten főzök. Azt is tudja, hogy mikor és mit, valahogy mégsem jut el az agyáig, hogy az a tejföl, az a joghurt, az a sonka, az az akármi, amit ő elfalatozott két fő étkezés között, abba kellett volna.
Nyilván megpróbálok leülni vele beszélgetni erről ismét, de most hirtelen felindulából írtam ki a kérdést, mert szerinte nekem nincs igazam, szerintem meg neki. Szerettem volna, ha kapok külső, őszinte véleményt a helyzetről.
"Szerinte teljesen oké, ő is felnőtt így, nem lett eü problémája, nem hízott el"
Azért, ha a férjed 110 kg, akkor igencsak el van hízva, még ha 190 cm-is.
Én 187 cm-el vagyok 85 kg és van rajtam felesleg, amit izommá lehetne alakítani, ha ráérnék edzésre járni, de mostanában nincs rá idő.
Az ilyeneket gyerekvállalás előtt kellett volna megbeszélni. De a mostani helyzetben én az alábbiakat csinálnám:
- a férjemnek megmondanám, mi lesz vacsira aznap, és nyomatékosan megkérném, hogy ne egyék fel az alapanyagokat... ha kell, én tényleg fel is címkézném
- ha vacsi előtt 1 órával nagyon éhes, adnék neki vmi apróságot, hogy vacsiig bírd ki, és ha utána nem eszed meg a vacsit, legközelebb nem kapsz nasit napközben
- ezt a férjeddel kellene megbeszélni, hogy a közös étkezés a beszélgetés miatt fontos
Nálunk ez van:
- reggeli: hétköznap külön, mert mindenki máskor indul (van, aki nem is reggelizik), hétvégén meg azért külön, mert van, aki már 6-or fenn van, van, aki meg 8-ig alszik, szóval nagyok az ébredési időben a különbségek
- ebéd: akik ebédidőben itthon vannak, azok együtt esznek meleg ételt. Az ebédidő 12-14 között van attól függően, mikor vannak a legtöbben otthon (de mindenki tudja, mikor lesz aznap kb. az ebéd, így hozzá lehet igazítani pl. a tízórait, hogy ne legyen éhes senki)
- vacsora: hideget eszünk, de ilyenkor nem várunk egymásra, csak ha valaki megéhezik, akkor megkérdezi a többieket, hogy ki éhes, kér-e valaki valamit.
Szerintem minden étkezés idejét beosztani egy kicsit túl rugalmatlan, de napi egy fix étkezés szerintem minden szempontból jót tesz a családi életnek:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!