Hogyan kell viselkednie egy szülőnek ha gyermeke nem tanul, trehány mindenben, hazudik és lesz. Rja a szülői szép szót? (12 éves fiú)
Beszélgetni kéne vele naponta pár percet, de nem nyaggatni, szidni. Csak érdeklődni és ha valamit mondd, csak egyetérteni vele, részvétet mutatni vagy semlegesen továbbkérdezni, érezze, hogy partner vagy és nem ellenség. Ez az első lépés. pl.ő: Kaptam egy karót matekból.
Te: Sajnálom, rosszul esett? Ő: nem érdekel, mert hülye a tanár. Te: Biztosan megvan rá az okod, hogy így látod. Nem tanít jól? Tudok segíteni?
Ebből már érted nagyjából remélem. Legtöbb szülő ha a gyerek kap egy karót egyből nekitámad, hogy büdös kölök, semmire sem vagyképes... Na ezt nem szabad. Szidni, vádaskodni.
Én még nem vagyok szülő, de tanárként, magántanárként foglalkoztam ekkora gyerekekkel.
A szidás "trehány disznó vagy" stb. biztos nem hat... A gyerek nem fogja fel, bántja a fülét, és alig várja, hogy hagyd már békén.
A büntetés a gyakorlatban hatékony lehet ideig-óráig, de ezzel csak a gyerek viselkedése változik meg (és az se mindig), a hozzáállása biztos nem,szóval ezzel nem tanítasz neki semmit (max. azt, hogy féljen, hazudjon, próbáljon kijátszani, sunyi legyen).
A jutalom szerintem egy pozitívabb eszköz, jó jegyért kapjon valamit, pénzt, engedményt, stb. (Bár van, aki ezt ellenzi, mert így a gyerek nem tanulja meg, hogy magának tanul. De szerintem a büntetésnél jobb módszer.)
A játékos érdeklődésfelkeltés nem rossz ötlet (kvízműsorok, ismeretterjesztő műsorok közös nézése, internetezés hasznosan! stb.) - de nem mindig fedi le az anyagot.
Szerintem tanulj vele. Ha Neked nincs erre időd, tanuljon vele valaki, aki ráér, pl. nagymama, nagypapa. Ha anyagilag megteheted, fogadj fel heti 1-2 vagy több alkalomra egy tanárt, vagy egyetemistát, főiskolást (ők olcsóbban is vállalják) aki foglalkozik vele - de az órák alatt feltétlenül legyél otthon Te is (vagy más családtag)!
Más szülő úgy csinálja, hogy ha teheti, a munkahelyére beülteti a gyereket, és ott munka közben felügyeli, mert ott nem tud ellebzselni, mint otthon, hanem kénytelen tanulni.
29/N
öcsém is 12 éves,ugyanez a szitu... hé anyu nem te írtad ki a kérdést? :O
Anchee
A tavalyi tanévet a fiunk nagyon rossz eredményekkel zárta!
A mostanit úgy kezdtük, hogy megegyeztünk: mindent megkap, ami egy gyereknek alapból jár, a többiért neki is teljesítenie kell valamit! A 3-as átlag semmi +ra nem jogosít, a 4-esért már kérhet, az 5-ösért kaphat! Ha valamit nem ért vagy nem tud, kérdezzen engem, vagy a tanárait! Elmagyaráztam neki, hogy a rossz tanulmányi eredményei miatt szomorú, bánatos vagyok, ezert nekem sem megy úgy a munka, nem tudok annyi pénzt keresni, hogy a +okat meg tudjam neki venni, de ha jól tanul, akkor nekem is jobb kedvem van a munkában, többet keresek!
Azóta 4-esnél rosszabb jegyet nem hoz, engem (meg a tanárokat) az őrületbe kerget a kérdéseivel, (de nem mutatom neki), ha jó jegyet hoz haza, akkor nem dicsérem agyon, de egy "nagyon örülök", "ennek örülök","ezt már szeretem", "büszke vagyok rád", vagy kicsit viccesebben-"ne csináld mar, lassan nem lesz jó egyetlen ruhám sem rám, mert a büszkeségtől annyira dagad a mellem" mondat a jutalom érte. Természetesen a +okat igyekszem megadni neki, ésszerű keretek között, és ha valami olyasmit kér, amit fölöslegesnek tartok, akkor elbeszélgetünk arról, hogy ahelyett én valami más, hasznosabb dolgot szántam neki, de ha neked az kell, ... Többnyire a józan érvek győznek.
Röviden és velősen: BESZÉLGETÜNK!!!
Azóta valóban BÜSZKE VAGYOK RÁ!
Egyetértek a 15:07-es hozzászólóval. A jutalmazás ugyanakkor nem feltétlenül kell, hogy minden esetben tárgyi legyen. Alább írja egy anyuka, hogy jó szóval, dicsérettel mennyire sokra jutottak. Sokan azt hiszik, hogy a dicsérettől majd beképzelt lesz a gyerek - az állandó és kizárólagos dicsérgetéstől az is lesz, ám az indokolt dicsérettel egy egészséges önbizalmat tudunk adni a gyereknek.
Tehát a válaszom a kérdésedre: következetesen kell viselkedni, büntetni, amikor rossz és jutalmazni, amikor jó. A jutalom megerősíti a pozitív cselekvésekben. Szükséges még a szülői együttműködés, hogy a párod is ugyanúgy reagáljon a gyerek viselkedésére, mint te. Beszéljétek meg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!