Fog-e a gyámügy érdemben foglalkozni a dologgal, ha bejelentést teszek ( a szomszédom veri a kisgyerekét)?
A helyzet az, hogy pár hete tűnt fel, hogy a szomszéd nő veri a gyerekét. Rendszeresen felpofozza, ráncigálja a 4 éves kislányt, mert az: játszik a macskával, leette a pólóját fagyival, stb. Nem ilyen kis fenékrecsapás, hanem felpofozza, ráncigálja, nem egyszer az üvöltözésre kapom fel a fejem, állattal nem beszélnék így sosem, ahogy a gyerekkel teszi.
A gondom az, hogy nem tudom, hogy, érdemes-e bejelenteni. Anyuka magyar, apuka viszont cigány. Apuka nagyon sokat dolgozik, hogy eltartsa őket, anyuka meg otthon van a gyerekkel. Az apa sosem bántja a kislányt, mindig viszi valahová, imádja, a kislány is őt.
Emiatt ugye érdemes lenne bejelentést tennem? Félek, hogy az apukán "torolnák meg", csak mert ő cigány származású.
Gyermekjóléti szolgálatnál dolgozom.
Érdemesebb a gyermekjólétnél bejelentést tenned, bár elvileg ilyen ügyet ha jelzel a gyámhivatalnál, akkor ők továbbítják. Én csak arról tudok nyilatkozni, ahogy nálunk működik a rendszer, ebbe látok bele. Bár azt sajnos megtapasztalom, hogy nem mindenhol dolgoznak ugyanígy:(
Szóval nálunk MINDEN jelzést személyes kapcsolatfelvétel követ. Bántalmazásos esetben 24 órán belül felkeressük a családot, és helyzetértékelést végzünk, felvesszük a kapcsolatot a jelzőrendszer tagjaival (óvoda, végőnő, ha van testvér akkor az ő pedagógusaival stb.) Elkezdünk egy családgondozási folyamatot, annak érdekében, hogy a szülők megértsék a gyerek szükségleteit, tudjanak rá reagálni és tanácsokkal segítjük őket, hogy hogyan tudnak kezelni bizonyos helyzeteket. Ha szükséges, továbbirányítjuk más szakemberhez pl: pszichológus, családterapeuta.
A gyerek érdeke mindenek felett áll. Ha a szülő nem képes arra, hogy a biztosított lehetőségekkel éljen, és változzon, akkor hatósági intézkedésre is sor kerülhet, ami először védelembe vételt jelent, amikor a gyámhatóság kötelezi a szülők a családsegítőkkel való együttműködésre, és bizonyos szabályok betartására, és ha így sem sem sikerül eredményt elérni, akkor kerülhet ela gyerek a szülőktől. De, ilyen esetben is ha az apa normális, akkor pl megpróbálnám arra irányítani, hogy az anya nélkül nevelje a gyereket, vagy a családban keresnénk olyan személyt aki alkalmas és vállalja. Nyilván ez nagyon leegyszerűsítveaz egész folyamat, csak azért írtam le, mert szeretik azt hinni sokan, hogy nekünk a legfőbb szórakozásunk random módon megjelenni családoknál és onnan elvinni a gyerekeket. Pedig ez nyiván nem így van, és előtte mindent megpróbálunk.
Te is a jelzőrendszer tagja vagy, és nem szabad azt hinni, hogy "ami a szomszédban történik, az nem az én dolgom" utána meg a hiradóban látod viszont a családot...
Névtelen bejelentést is tudsz tenni, de elvileg a bántalmazásról szóló jelzéseket zártan kell kezelni a jelzést tevő külön kérése nélkül is.
Ha van még kérdésed írhatsz.
Anya vagyok és bennem egy kérdés merül fel kérdező:
Volt-e már olyan eset, amikor te tényéleg láttad és tanúja voltál a verésnek? Akkor te mit tettél? Szóltál az anyának? mert első körben ezt kellene.
Ha látod, esetleg a falon át hallod az ordibálást, verés stb.- akkor kellene odamenni és szólni: "elnézést, hallom a kiabálást, a gyerek sírását? Mi történt? Tudok segíteni?"- legtöbbször már ez is elég, hogy legalább a verés abbamaradjon!
Ha ez rendszeres, akkor ezt nem szabad eltűrni, főleg, ha a szemed előtt játszódik- én már utcán is mentem oda nőhöz, aki verte a gyerekét és megkérdeztem, hogy mi az oka annak, hogy egy nála ötször kisebbet, védtelenebbet támad- szívesen venné-e, ha az én erőfölényemet stb. felhasználnám arra, hogy bántalmazzam? (nem, nem indok, hogy "az én gyerekem"!)
Ha többször szólsz, rászólsz, akkor a következő lépcső lehet az, hogy az apának jelzed, hogy neked, szomszédként kellemetlen, megalázó ezt látni, hallani, így élni, sajnálod a gyereket és mint családtagot kéred, hogy legyen szíves a helyzetet megoldani, mert a gyerek kiszolgáltatott (tud-e róla egyáltalán?)
Esetleg egy normálisabb lakóközösségben érdemes lehet összefogni és többen, többféle módon, több időpontban igenis becsengeti az anyához, rászólni, figyelmeztetni, többen jelezni az apának.
Ha mindez nem vezet eredményre záros határidőn belül, akkor lehet hivataltól intézkedést kérni.
Nem tudom, hogy milyen súlyosságú az eset, van-e esetleg a gyereken külsérelmi nyom vagy otthon törés-zúzás is- mert ezesetben a rendőrséget is lehet értesíteni- de ekkor sem (és más hivatali eljárásban sem jellemzően) fog menni a névtelenség.
Ha tenni szeretnél valamit valóban a gyerek érdekében, akkor fel kell vállalnod a személyazonosságodat- ezért tanácsolnám azt, hogy fogj össze más szomszédokkal, akik ugyancsak a szívükön viselik a gyerek sorsát.
Kedves utolsó előtti: Tökéletesen lényegtelennek tartom a kérdés szempontjából, hogy dolgozom-e, vagy sem, de ha ez bármennyire megnyugtatja a lelki világodat: igen, dolgozom. De képzeld el: Nem élek bent a munkahelyemen, nekem is van szabadidőm, és családom, és -igaz, viszonylag ritkán- szoktam itthon tartózkodni. És te, kedves utolsó előtti: te vagy a helyi megmondóember, vagy most jól érzed magad ettől?....
Anyukával többször lett beszélve, normális hangnemben. Apukának is jelezve lett a dolog, de sajnos nem mer lelépni: fél, hogy a kislányt elvennék tőle, mivel mint említettem, cigány származású. Én személyesen sosem szóltam emiatt, azonban a szomszédok már igen, a szüleim is, akik ezt nálam többször is látták/ hallották.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!