Családbarát hozzáállás, de meddig?
Volt itt tegnap egy kérdés, ahol egymásnak ugrottak a gyerekesek és a gyerektelenek, véres csata bontakozott ki, mindenki szerint csakis neki lehet igaza. Most olvastam egy cikket azzal kapcsolatban, hogy a kismamák bevihetik-e egyetemi előadásra a gyereküket, szoptathatnak-e ott (bent órán), pelenkázhatnak-e. Az előbb említett kérdéshez hasonló módon ugrottak egymásnak a gyerekesek és gyerektelenek.
Meg hát még ezer hasonló helyet lehetne sorolni, ahol sokan nem szívesen látnak gyereket, de azért a szülők bőszen hordják őket.
Közben az jutott eszembe, hogy nem értem ezt az egészet. Oké hogy valameddig toleránsnak kell lenni azokkal akiknek kisgyerekük van, de meddig? Ha elmegyek egy drága szállodába/étterembe és a vacsoránál rohangáló kisgyerek nekem jön, rám borul az étel, esetleg még a ruhám is végleg tönkre megy, akkor mosolyogva tűrnöm kell? Ha elmegyek egy moziba/színházba amiért ugye megint csak fizettem, és a kisgyerek végig üvölti, végig beszéli, akkor még mindig türelmesnek kell lennem? (Ilyen esetben, ha egy felnőttre rászól az ember, hogy ugyan tartsa már magában a mondandóját, akkor semmi gond, de a gyerekre nem lehet rászólni, mert nem az én gyerekem.) Vagy ha az egyetemeket nézzük. Az előadó rászól a hallgatókra vagy akár el is küldi azt aki zavarja az előadást, de a kisgyerekeket el kell tűrni? Miért tehet meg olyan dolgokat egy gyerek, amit egy felnőtt nem? Ha erre az a válasz, hogy mert még nem érti, nem fogja fel, akkor viszont az a kérdés, hogy a szülő miért nincs annyira intelligens, hogy ezt észrevegye? Vagy ha szólnak neki, akkor miért ugrik neki az embernek tíz karommal?
Szóval nekem meddig kell tűrnöm és mit kapok cserébe?
Ez társadalomfüggő.
Vannak olyan társadalmak, ahol a gyerekek az istenek és sírnak, üvöltenek közterületen is tömegközlekedésen, anyuka vígan mosolyog és nagyon gorombán tud nézni arra aki esetleg merne szólni.
Én ennél árnyaltabban látom a helyzetet, akiknek gyerekük van, azok saját magukért - vagyis jó esetben - saját maguknak csinálnak gyereket. Ez nem közügy. Régen megdőlt már az a régi frázis, hogy majd ők tartanak el engem, l.szart mama, ahogy mondaná egy politikus, senki nem fog itt senkit sem eltartani meg amúgy is nyomok bele a nagy közösbe annyit, hogy abból visszacsordogáljon nekem bőven, nem hiszem, hogy bárki komolyan gondolná, hogy egy ma két éves gyerek lesz az ő Megváltója, a személyes Jézus Krisztusa.
Mivel viszont gyerekről van szó, és ki nem volt az, ezért vannak olyan viselkedések amik a gyerekekhez köthetőek és szerintem jó érzésű ember természetesen elnéz, eltűr. Nem kapsz érte semmit, de egy társadalom csak úgy képes fennmaradni ha a benne élők bizonyos fokú empátiát tanúsítanak egymás iránt, ez természetesen a szó szoros értelmében így van, tehát én empatikus vagyok viszont elvárom, hogy a bömbölő gyereket a szülő azért próbálja elcsitítani tekintettel arra, hogy nem másé az a gyerek így a lehető legkisebb mértékben okozzunk ezzel mások számára kényelmetlenséget.
Ugyanilyen oknál fogva én sem kezdek el hajnali hatkor ütvefúrózni mert másoknak az én lakásomhoz nincs sok közük, és ami csak nekem hasznos azért nem fogok másokat is belekeverni a tapintatlanságommal.
Szóval ez valahol úgy lenne a legideálisabb, hogy mindenki egy kicsit empatikus és akkor szépen láncreakciószerűen senkit nem érne nagyobb sérelem annál mint amennyire ő empatikus mások zavaró dolgival szemben.
En toleransnak tartom magam a gyerekek okozta kellemetlensegekkel szemben, de csak akkor, ha kenyszeruseg okozza.
Pl. az ember nem forrong siro, kiabalo gyerek kozeleben, ha ez egy orvosi varoteremben van, vagy repulon. (Bar repulon is megetehetne 1-2 szulo, hogy kiviszi a vecere a gyereket, es ott nyugtatgatja.)
De nalam is elgurul a gyogyszer, ha pl. etteremben vagy moziban kezdenek amokfutasba.
Valoban toleransnak kell lenni egy tarsadalomban, de ez csak akkor elvarhato, ha a masik fel is megtesz mindent, hogy nekem minel kisebb kellemetlenseget okozzon.
De aranyos vagy 4es! =D
A vacsorás példa az megtörtént velem. Most húsvétkor elutaztunk kicsit föl a hegyekbe pár napra. Egy régi kúria volt átalakítva szállodává, az étterem pedig a pincében volt berendezve. Több kisebb teremben voltak az asztalok és a középső folyosón a svédasztal. (lényeg: szűkös volt a hely) Volt egy nagyobb csoport vagy 8 kisgyerekkel. Anyukák koktélozgattak az asztaluknál és trécseltek, a gyerkőcök pedig visítozva rohangáltak. Valószínűleg én voltam a hibás, hogy aznap fehér blúzt vettem fel egy krémszínű szoknyával. A salátás/savanyúságos asztal előtt álltam, mikor kisgyerek a semmiből megjelenik, rohan, nem bír megállni, belekapaszkodik a terítőbe és lerántja az egészet, természetesen rám... Anyuka észleli az eseményeket odajön és nekem ugrik, hogy miért nem fogtam meg a gyereket, most nézzem meg hogy néz ki. Én azért úgy alapvetően nyugodt ember vagyok, de ha akkor nem húz el onnan a férjem, valószínűleg megtépem... Ja és azalatt a három nap alatt nem ez volt az egyetlen "baleset" amit a kis angyalkák okoztak.
Semennyire nem kell tolerálni a gyerekek eszetlenségét, igenis rá kell szólni, ha rohangál, üvölt, dumál... pont, ahogy egy felnőttre rászólsz, a gyereknek is megmondhatod, hogy kss van.
Ha a szülőnek nem tetszik, majd közbe lép.
Én szóltam már rá színházban 9 éves(!) kisfiúra, aki már 20 perce folyamatosan pfázott. Közöltem vele, hogy fogja be a száját, mert én nem az ő locsogását, hanem az előadást nézném.
Anyuka persze felháboodott, mire a szünetben közöltem vele, hogy nem érdekel, de ha a gyerek továbbra is fecsegni fog, ha kell, percenként rámordulok.
4 gyerekem van, kis korkülönbséggel születtek. rengeteg helyen voltunk, mikor kicsik voltak. A tapasztalatok nagyon vegyesek.
1. Nem vittük őket olyan moziba, ahol esélyes volt, hogy nem értik a filmet, emiatt másokat zavarnak.
2. étterembe akkor mentünk, amikor már elfogadhatóan tudtak viselkedni. itt voltak pozitív példák, van, ahol van játszósarok, de volt, hogy hoztak színezőt, kisebb játékot. Mi mindig felkészülten mentünk, de jól esett a figyelmesség.
3. Buszon, villamoson sohasem engedtem őket enni, az, hogy ordibáljanak, netalántán felálljanak az ülésre, fel sem merült.
4. persze, nem mindig volt minden tökéletes, volt, hogy az étteremben ketchupos lett a terítő, vagy egy kicsit lassabban szálltak le a buszról, de azt gondolom, komoly kárt, hátrányt nem okoztunk.
5. És akkor a másik oldal: a gyerekek mindig rendes, tiszta, nem ósdi ruhákban, cipőkben jártak, korukhoz képest normálisan viselkedtek. Ennek ellenére ritkán értünk haza úgy, hogy valaki meg ne szólt volna bennünket a gyerekek száma miatt, mondván, "minek ennyi gyerek a mai világban".
6. Volt rá példa, hogy felszálltunk a vonatra, egy idősebb férfi undorodva leszállt, majd gyorsan átrohant a kocsi másik végébe. Semmit sem csináltak a gyerekek, teljesen normálisan viselkedtek.
Megoldás nincs. Mindenesetre nem a gyerek, hanem a szülő a hibás, neki kellene tudni, hogy mik azok a helyek, programok, amikre a gyereke, gyerekei gond nélkül elvihetők. Ha a szülő nem tudja, szóvá kell neki tenni, normális, emberi hangnemben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!