Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Alig tudom már elviselni...

Alig tudom már elviselni anyám paranoiáját. Mit csináljak?

Figyelt kérdés

Az hagyján, hogy állandóan elégedetlen és nem jó neki semmi (főleg én), netfüggő, stb... De a paranoiájával már teljesen kikészít.

Legújabb példa: pár nap múlva tárgyalása lesz apámmal. Én nem rég csináltattam piercinget, amit telefonban elmeséltem nagymamámnak, akivel jó kapcsolatban vagyok, megbízható, és biztosan tudom, hogy alig tartják a kapcsolatot apámmal. Anyám véletlenül meghallotta a telefonbeszélgetést, utána órákig hallgattam, hogy bajt hozok rá, mert biztos apám fülébe jut, hogy nekem piercingem van, és használni fogja a tárgyaláson, hogy én micsoda züllött alak vagyok. Egyébként amilyen mentális problémáim és ügyeim voltak/vannak, egy kis ékszer éppen nem számít semmit, arról nem is beszélve, hogy a tárgyalás pénzügyi, tehát semmi köze hozzám. Erre még azt is kitalálta, hogy ezentúl a tárgyalások előtt egy héttel elveszi a mobilomat, stb., hogy véletlenül se tudjak beszélni senkivel az apai családomból (apámmal nem is szoktam, utáljuk egymást). Persze ez csak puszta fenyegetés, de azért kiakasztó.

Meg még vannak apróbb dolgok; ha valamijét nem találja, biztos én loptam el, utána persze mindig előkerül valahonnan.

Sosem volt jó a kapcsolatunk, sőt, mondhatni már meg is szoktam, de ez már annyira idegesít, hogy elmondani nem lehet. Mindig én vagyok a hibás, mindenről én tehetek. Rám szokta fogni, hogy bezzeg ő mennyit tesz értem, én meg még a szobámban sem rakok rendet... Igen, a szobámban tényleg nem teszek rendet, mert nem bírom, de minden mást meg szoktam csinálni, legfeljebb ha épp mással vagyok elfoglalva, akkor többször kell kérni. Szóval én nem csinálok semmit, DE ha épp főzni akarok, akkor takarodjak a konyhából, mert csak rendetlenséget csinálok, tönkreteszem, stb. Ami szintén nem igaz, mert tudok főzni, és rendet is szoktam rakni.

Egy kissé talán pszichopata beütése is van, állandóan fenyegetőzik (a jól ismert "Mehetsz apádhoz/a GYIVI-be!"), ha elszáll az agya, akkor nincs kontroll, volt, hogy szegény macskát falhoz vágta, aki szegény nem is tehet semmiről (ez jobban fájt, mintha engem üt meg).

És még engem szid, mert defektes, elmebeteg ringyó vagyok (bár így konkrétan csak ritkán mondja ki). Tényleg vannak gondjaim, de azt hiszem, az ember nem így születik...

Van esély, hogy normális kapcsolatunk legyen valaha? Hogy kezeljem ezt? Elköltözni nem tudok; csak 14 vagyok.


2010. febr. 16. 12:10
1 2
 1/16 A kérdező kommentje:
Hozzátartozik, hogy vannak jó pillanatai, mikor látom rajta, hogy szeret. De elég ritka. Mostanában talán kicsit gyakoribb, gondolom megijedt attól, hogy "kikészültem"... De ez a lényegen nem változtat, az esetek nagy részében elég elviselhetetlen. És rengeteg bántó megjegyzést is tesz, hiába mondom, hogy ne. És nagyon ritka, hogy meghallgatna, ha beszélgetnék, általában mindig van valami "fontosabb".
2010. febr. 16. 12:16
 2/16 anonim ***** válasza:
73%
Stresszes+te is még kamasz vagy, lehet h midnen nem úgy működik haogy kellene.Várd meg h járjon le a tárgyalás, zárjátok le az ügyet.Hátha akkor majd egy kicsit megnyugszik.
2010. febr. 16. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
45%

Szia!


14 éves korodhoz képest igen összeszedetten és szépen írsz, ehhez gratula.

Ami a helyzetedet illeti, sajnálom.

Nekem is voltak gondjaim anyukámmal tizenévesen, nővéremnek meg talán mégtöbb. Ez valamiért így "természetes".


Hogy mit tehetsz ez ellen?


Talán próbálj megértő lenni anyukáddal. Elvégre - ha jól veszem ki - túl van egy váláson, ami azért elég nagy törés egy ember életében. Próbálj úgy viselkedni/élni, hogy ne találjon rajtad fogást.

El akarja venni a mobilod? Add oda neki, mielőtt elvenné és mutasd ki, hogy bízhat benned.

Zavarja, hogy piercinged van? 14 évesen minek piercing? Vedd ki és mondd azt neki, hogy anyu, ha 15 leszek visszatehetem?

Ha veszekedés van, ajánlj kompromisszumot.

Ha azt mondja csak bajt csinálsz a konyhában, akkor válaszolj így: "Lehet anyu, akkor légyszi gyere és segíts, vagy ha most nem érsz rá, akkor mondd meg mikor tudod megmutatni, hogy is kell ezt csinálni..."


Szóval a lényeg, hogy mutasd ki anyukádnak, hogy számíthat rád, hogy mellette állsz, hogy bízhat benned és hogy szereted.


Persze ez részedről nagy erőfeszítést igényel, de jelen pillanatban úgy tűnik, neked kell "felnőttként" viselkedned, mert anyukád nehéz időszakon megy keresztül.


Ha mindez mégsem megy, akkor talán próbálj beszélni a nagymamáddal - akivel jóban vagy - hogy megoldható-e esetleg, hogy néha nála aludj... pl. Aztán gyakrabban... aztán pár év múlva akár már oda is költözhetsz míg saját lábra állsz.


Sok sikert!

2010. febr. 16. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
próbáljatok leülni és megbeszélni mindent. tudom , hogy nehéz, de most elsősorben neked kell engedned, mert kiboraító lehet neki az, hogy mint nő egyedül nevel téged. nem veled van konkrétan gondja , hanem saját helyzetével és ebben segíts neki, hogy ezt fel tudja dolgozni és meg tudja oldani. A macskát ne bántsátok, ő tényleg nem tehet semmiről :)
2010. febr. 16. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%
Ha így utál, nem akar elpaterolni valamelyik nagyszülődhöz? Vidd a macskát is.
2010. febr. 16. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
27%
Őszintén, mire jó a piercing? Attól nem leszel jobb az ágyban! Mi a francnak kell kilyuggatni magad? Ugyanez igaz a tetoválásra is. Unatkoztok?
2010. febr. 16. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
69%
Akkor meg mire jó a fülbevaló? minek vágatod le hajad? Mire jó a köröm lakk? Minek többféle ruha? Te is unatkozol úgy tűnik.
2010. febr. 16. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
6%
A fülbevaló sem jó semmire. A többit meg azért vágatod le mert nő.
2010. febr. 16. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

Legjobb lenne, ha a nagymamádhoz költöznél, a cicusoddal együtt. Valószínűleg tényleg van valami mentális problémája édesanyádnak, valószínűsíthetően tényleg paranoia, ezzel jobb lenne pszichológus fordulnia, de ez sem ilyen könnyű, ha nem akarja.

Anyukád stresszes időszakon megy keresztül, mondd meg neki, hogy egyelőre eltűnnél a képből, hogy levedd a válláról a terhet, amíg meg nem nyugszanak a kedélyek. Esetleg megmondhatod neki, hogy félsz tőle, azok után, ahogy bánt a kedvenceddel és neked is jobb lenne, ha megnyugodhatnál. Ha a piercing zavarja a szemét, vedd ki, nem nagy ügy. Majd mást nem kilyukasztod újra magad.


Kitartás! (És maximálisan meg tudlak érteni, mit éreztél amikor bántotta a macsekodat.) Sok sikert!

2010. febr. 16. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat.

A piercingemmel semmi baja, még támogatta is. Csak ez az "apád majd ezt is, azt is, amazt is fel fog használni" már kiakasztó. Ez úgy három éve tart, folyamatosan. Holott apámnak van új felesége, új gyereke, minden. Mégis folyamatosan csinálják. Már ott vagyok, hogy egyszer leütöm azt az embert, ha nem marad nyugton, mert méginkább tönkretesz mindent.

Pszichiáterhez járok, nemsokára kiderül, mi bajom, még nem tudni. Tudja, hogy nyugalomra lenne szükségem, de nem érdekli. Tesóm már lelépett, nem bírta. Megértem, hogy aggódik, sok a gondja, próbálok is megértő lenni... De elég hervasztó, mikor beszélgetni akarok, hogy hogy van, mi van vele, de egyáltalán nem vevő rá. Olyan, mintha csak egymás mellett élnénk, és ha épp feszült, akkor van kin leadnia. Én olyankor inkább csendben maradok, de az az igazság, hogy nagyon rosszul esik. Voltak botlásaim, amiket ezerszer megbántam, és próbálom visszaszerezni a bizalmát, de ez sem megy. Sosem felejt, ezeréves hibákat vet a szememre, ha épp olyanja van. És folyton tesóm miatt siránkozik, ő mindig jobb volt nálam. Ő okos, kedves... Pedig az az igazság, hogy egy politikushajlamú hülye a kölyök, gond nélkül hazudik bárki szemébe, mindenkit kihasznál. De ő ezt nem látja. És hiába próbálja az egész család felnyitni a szemét, hogy ne hagyja magát, teljesen elvakult. Á, annyi mindent tudnék még mondani, de inkább nem. Bonyolult ez az egész, és egyre kevésbé tudom kezelni. Csúszik ki a talaj mindkettőnk talpa alól, és szerintem mindkettőnknek szüksége lenne egymásra, de a kapcsolatunk eredendően rossz, és nem igazán vevő rá, hogy javítsunk. Pedig annyira szeretném, ha jó lenne a kapcsolatunk. Néha persze már úgy érzem, nem is érdekel, de közben dehogynem.

Nem is tudom, már mi volt a kérdés, de jól esett leírni. És köszi a válaszokat.

2010. febr. 16. 12:40
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!