Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Hogy lehet megoldani hogy...

Hogy lehet megoldani hogy haszonélvezeti jogot tegyenek az örökségére?

Figyelt kérdés
A szülök egész életükbe spóroltak egyik szülö elhunyt,még nem volt hagyatéki,de szeretnék megoldani hogy az egyik gyerek,aki jelenleg is pszihiàtriàn van és màr nem elöször :( ne tudjon egyedül az örökséghez férni,attól tartunk hogy valaki kijàtsza töle egy olyan pillanatàba.

2015. febr. 22. 08:58
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
60%
Én nem ismerem az új ptk-t, de az én apukám is meghalt és anyukámnak mindenre rákerült a haszonélvezeti joga. A házból az apai rész 1/2-ét örököltem én is és a tesóm is, a ház másik fele anyué maradt, de az apai részre rákerült anyunak a haszonélvezeti joga is. Erdőt és földeket is örököltünk a tesómmal, ezek a földek és az erdő csak apu nevén szerepeltek, anyunak nem volt benne tulajdonrésze, mégis azokra is alapból rákerült anyu haszonélvezeti joga, magyarán amíg ő él, mi nem tudjuk eladni, csak akkor ha abba ő is beleegyezik. Nem kell gyámság, mert a haszonélvezeti jog sokkal erősebb a tulajdonjognál. Nálunk is tesóm felesége a pénzéhes, úgyhogy már rég túladtak volna a földeken, ha anyunak nincs rajta a haszonélvezeti joga :(
2015. febr. 24. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm a vàlaszokat.

Kedves utolsó vàlaszoló,nàlatok mikor volt a hagyatéki.Ha így van akkor az nekünk is jó lenne.Nem szeretnénk elvenni az örökségét,a lényeg az lenne hogy egyedül ne tudja eladni.(sajnos volt màr olyan a csalàdba hogy a végén se pénz se hàz nem volt csak az àtverés)ezt szeretnénk elkerülni.

2015. febr. 24. 12:25
 13/15 anonim ***** válasza:
ha ennyire labilis a testvér, akkor a biróságtól lehet kérni hogy helyezzék gyámság alá és akkor valamelyik testvér lehet a gyámja.
2015. febr. 24. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 mi a fene ***** válasza:
Az 5-ösnek van igaza, az új Ptk szerint. 11-esnek az a hagyaték már régen volt az új Ptk. előtt.Most csak az utolsó közösen lakott lakásra, vagy házra jár holti tartó haszonélvezet, a többire egy gyermeknyi rész jár az özvegynek. ez mindenkit véd, mert előfordulhat olyan eset, hogy az özvegy fiatalabb mint a gyerekek, és az ő holtáig nem rendelekehetnek a vagyonnal az örökösök.Szóval ez az új Ptk. életszerűbb. A konkrét kérdéshez, gyámság alá kell vetetni az örököst, gyorsan, vagy a hagyatéki tárgyaláson mondjon le az örököstárs javára a részéről, ha lehetne befolyásolni.Azt nem tudom, hogy kifejezett kérelemre rátennék-e mindenre a haszonélvezeti jogot. Meg kell kérdezni a közjegyzőt.
2015. febr. 24. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
11-es vagyok. Igen ez a hagyaték már több, mint 10 éve volt. Mivel, mint írtam nem ismerem az új ptk-t, így az lenne a legjobb dolog, ha tanácsot kérnétek még a hagyatéki tárgyalás előtt egy ügyvédtől. Ám akkor sem értem miért tűnik életszerűbbnek, ha az özvegy is örököl 1 gyermeknyi részt , mint a teljes haszonélvezet??? Így sem úgy sem tudnak egymás nélkül lépni, sőt sokkal bonyolultabbá teszi a dolgot, ha pl egyikük végül úgy dönt, hogy kéri a részét egy telekből, akkor földmérőt kell fogani sok sok pénzért és kiméretni a részeket, majd úgy eladni aki el akarja adni??? A haszonélvezet sokkal erősebb a tulajdonjognál én és 1 tollvonással törölhető, ha kell valamint nem bonyolítja túl az eladást sem, ha úgy döntenek végül közösen. Ügyvéd.Az megmondja mi a teendő ilyenkor. Egy tanácsadás biztosan belekerül 15-20-25 ezer forintba, de megéri (szerintem).Ha pedig így áll a család és valóban beteg ez az ifjú, akkor anyukának kell elgondolkodni, hogy majd az ő részével mi lesz. Itt konkrétan arra gondolok, hogy köthet egy eltartási szerződést a kérdezővel a majdani ő tulajdonrészéért cserébe és ebbe az eltartási szerződésbe kéne belefoglalni azt is, hogy a kérdező hogy gondoskodjon a beteg testvérről, ha már anyuka sem lesz. De én ezt csak gondolom, szintén ügyvéd lenne a megmondója a megoldásnak.
2015. febr. 24. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!