Hogy megy az öröklés olyankor, ha a germek előbb meghal, mint a szülő?
Az a helyzet, hogy édesanyám meghalt még amikor pici voltam, és mivel édesapám lemodott rólam, nevelőszülőkhöz kerültem. Az anyai nagyszüleim szerették volna a felügyeletem, de nem voltak rá alalmasak (a gyámügy nem engedte). Ezen "megsértődtek" és nem tartották a kapcsolatot. Aztán, mikor még mindig kiskorú voltam, meghalt a nagymamám is, ezt csak hónapokka később tudtam meg. Neki két lánya volt, ebből az egyik volt az anyukám (a nagynéném, azaz a másik lány szerencsére él).
Tudom, hogy a nagymamának volt valamennyi vagyona, de ebből nekem nem járt volna örökség? Persze a nagypapám életben van, nyilván ő él a házukban, nem is akarok tőle semmit elvenni, csak nemrég lettem nagykorú, és akkor jött hivatalos levél, amiben többek közt azt is leírták, hogy gyakorlatilag semmim sincs (anya után nem volt örökség). Én csak eltűnődtem rajta, hogy akkor a nagymamám kitagadott? Vagy ilyenkor amúgy se járna nekem semmi?
Tényleg nem akarok kavarni, csak érdekel, hogy ilyen kacifántos esetben hogy kéne ennek történnie.
Egyetlen egy eset volt a családomban, amikor az nem örökölt, akinek hivatalosan szintén járt volna. Nagybátyámnak 4 gyereke volt, ebből kettőről senki nem tudott semmit. Se címet, se nevet, semmit. Egy darabig kerestük őket, illetve úgy tudom hivatalból is keresték őket, a bejegyzett címükre több levelet is küldtek, de "nem kerültek elő", így a két másik testvér örökölt fele fele arányban hivatalosan mindent.
Ha csak nálatok nem történt ilyen, amit kétlek, akkor kellett, hogy örököljél. Ahogy mondták, a helyi jegyzőnél érdeklődj. Ha nincs is örökség, ő meg fogja tudni mondani, hogy miért nincs és így a te lelked is megnyugodhat. Az is lehet, hogy tartási szerződése volt valakivel, avagy esetleg végrendelete, így maradtál ebből ki lényegében.
Köszönöm, érdeklődni fogok a jegyzőnél. Az nem lehet, hogy eérhetetlen voltam, mert a címem nem változott a nevelőszülőkhöz kerülés óta, és azt még biztosan tudták (voltak ott 1-2x, meg a hivatalos papírokon is ott van).
Egy keveset azért tudok: eltartási szerződés nem volt, és nem tudom, hogy lehetne minden a nagypapám nevén, ha férj és feleség voltak... Lehet, hogy végrendelkezett, és kihagyott belőle.
Én úgy tudom a köteles rész nem jár alanyi jogon, csak hogyha a közeli hozzátartozó, avagy az a leszármazott, aki hivatalosan örököse lett volna az elhunytnak, követeli azt. Kérheti a hagyatéki tárgyaláson, vagy akár külön pert is indíthat ezért. Ezen felül úgy tudom ennek van valami elévülési ideje is, tehát ha a nagyi x évnél régebben halt meg és végrendeletben kizárta a kérdezőt az örökösök közül, akkor nem válószínű, hogy jár még bármi is. Azt nem tudom, hogy mi a helyzet akkor, ha a halálesetnél az örökös még kiskorú volt, lehet, hogy így lenne értelme perelni, az más kérdés, hogy ez mennyire erkölcsös, avagy mennyire érné meg (inkább lelkileg gondolom, nem anyagilag)... Anyukám így nem kapott pl. a nagypapám után semmit. Végrendelete volt, amiben megjelölte ki mit kap és a gyerekei ebből kiestek, akik nem is követeltek ezek után semmit. Egy családi kép sem járt neki az édesapja hagyatékából.
Én mindenképpen megkérdezném a jegyzőt, ha másért nem is, csak kíváncsi lennék mi történt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!