Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Halál utáni végrendelet, ki...

Halál utáni végrendelet, ki örököl ebben az esetben?

Figyelt kérdés

Sziasztok. Az lenne a kérdésem, hogy ha az édesapánk meghal, és hárman vagyunk testvérek akkor törvény szerint mi örököljük a vagyont. DE van egy olyan mondhatni gond, hogy engem édesapám nem szeret, nem kellettem neki csak úgymond elviselt, tehát még egy darabig vele lakom majd költözöm el. Elmúltam 18 éves. A másik két gyerekével nincs ilyen gondja, ők már jóval idősebbek van családjuk stb, mondhatni velük jobb a viszonya bár őket elhagyta mikor alig 10 évesek voltak, nem igazán foglalkozott velük de azóta ez valamennyit változott.

A kérdésem az lenne, hogy megteheti azt, hogy kihagy a végrendeletéből csak engem, és a másik kettő gyereke mellett osztja el a pénzt, vagy hogy csak én kapom a legkevesebbet? Előre köszi a választ, kérem ehhez értők írjanak.



2014. márc. 23. 15:40
 1/7 anonim ***** válasza:
67%

Kitagadás


Nem jár kötelesrész sem annak a törvényes örökösnek, akit az örökhagyó végintézkedésében kitagadott. A kitagadás csak akkor érvényes, ha annak okát az örökhagyó a végrendeletében kifejezetten megjelölte.


Kitagadásnak akkor van helye, ha a kötelesrészre jogosult


a./ érdemtelen az öröklésre,


b./ az örökhagyó sérelmére súlyos bűncselekményt követett el,


c./ az örökhagyó egyenesági rokonának vagy házastársának életére tört, vagy sérelmükre súlyos bűncselekményt követett el,


d./ az örökhagyóval szemben fennálló törvényes eltartási kötelezettségét súlyosan megsértette,


e./ erkölcstelen életmódot folytat,


f./ jogerősen ötévi vagy azt meghaladó szabadságvesztésre ítélték.


Házastársát az örökhagyó házastársi kötelességét durván sértő magatartása miatt is kitagadhatja.

2014. márc. 23. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
78%

A végrendelkező megteheti, hogy érvényesen kitagadja gyerekét, de ehhez komoly indok kell, pl. életére tört, ez nyilván nem játszik.

Megteheti, hogy egyszerűen kizárja az örökségből indok nélkül, ez esetben automatikusan megilleti az örököst a köteles rész, ez tőle nem vehető el.

A köteles rész a neki törvényesen jutó rész 50%-a. (Ebben nem vagyok biztos)

2014. márc. 23. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
55%

Úgy tudom, még a végrendeletet is übereli a köteles rész.

Akkor is jár neked a hagyatékból, ha édesapád úgy rendelkezik, csak a két testvéredre hagyja a vagyont.

2014. márc. 23. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
53%
Alapesetben, ha három egyenlő részre oszlik el a hagyaték, akkor ezen a végrendelet változtat. Ha életében kitagadott, akkor - ha így rendelkezik - nem jár semmi. Ha nem tagadott ki életében és úgy végrendelkezik, hogy neked semmi nem jár, akkor is jár az úgynevezett "köteles rész", ami az alap örökségnek a fele, jelen esetben az apai örökség egyhatoda. Kitagadás hiányában, ezt akár peres úton is be lehet hajtani! Természetesen kifizetődőbb a megegyezéses, békés elintézés, mert a pereskedéskor jut is, marad is. Elviszi a perköltség, meg az ügyvédek.
2014. márc. 23. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
26%
A hagyatéki tárgyaláson minden ki fog derülni!
2014. márc. 23. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
60%

A joghoz nem értek ebbe nem is folynék bele de a végrendeletet meg is lehet támadni.


Ha nincs konkrétan sarad, ami miatt fújhatna rád hanem egyszerűen csak pofára megy a dolog nála és pluszban még a másik két gyerekét is elhagyta és elhanyagolta akkor lehetnek esélyeid egy tárgyaláson.


A másik dolog, hogy a másik két tesóddal, mi a helyzet, milyen a kapcsolatotok? Az nem lehet, hogy a halála után esetleg figyelmen kívül hagyják a végrendeletet és megadják neked, ami jár?


Egyáltalán biztos vagy benne, hogy akar végrendelkezni az apukád? Ez még nem olyan elterjedt dolog inkább a pénzesebbeknél szokás sokan úgy vannak vele, hogy majd a gyerekek úgyis öröklik.


Miből gondolod, hogy apád ennyire utál? Ennyire rossz a kapcsolatotok?

2014. márc. 23. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
78%
Ha nagyon azt akarná, hogy ne örökölj semmit, eltartási szerződést is köthet a másik két gyerekkel, ez esetben az öröklésen kívül esik a szerződésben tárgyalt vagyon, tehát a kötelesrészbe se számít bele.
2014. márc. 23. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!