Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Ki lesz az örökös?

Ki lesz az örökös?

Figyelt kérdés
szüleim elváltak, apukámnak van egy barátnője nem házasodtak össze semmi csak együtt élnek 9 éve. Nem szeretek a halállal foglalkozni de egyszer eljön mindenkinél, ha édesapám meghalna akkor ki lenne az örökös? mert hallottam már olyanról hogy 7 év együtt élés után házas társaknak tekinti őket a törvény. Ha nem volt se esküvő se semmi akkor ez hogy zajlik majd? ki örökli a házat stb?
2014. jan. 24. 11:33
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
54%

Ez sok mindentől függ pl írnak e végrendelet,köte valakivel eltartási szerződést, lesz e közös gyerek. Majd ráérsz ezzel foglalkozni ha oda kell.

Nem házasok meg soha nem lesznek házasok jogilag együtt lakva.Ilyen alapon szülőkkel 18-30. évig él a gyerek mégsem lesz a felesége/férje jogilag.

2014. jan. 24. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
79%

Kérdező, ez első sorban attól függ, hogy van-e végrendelete. Ha van, akkor ugyanis az u.n. köteles részen felül (ami most 1/2, márc. 16 után az új Ptk-val 1/3-ra CSÖKKEN) az, akit a végrendeletben megnevez.

A köteles rész sorsa meg úgy alakul, hogy most az örökhagyó leszármazottai öröklik egyenlő részben, márciustól ez meg úgy változik, hogy a feleségnek is jár egy gyerek-résznyi. (itt se élettárs, se volt feleség nem játszik)

(a "nincs leszármazott" esetet hagyjuk, hisz vagy)

2014. jan. 24. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
79%
... ja, ha nincs végrendelet, akkor az egész örökség úgy öröklődik, mint a köteles rész.
2014. jan. 24. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
50%
Köt a barátnővel eltartási szerződést aztán semmit nem örökölsz, akkor még köteles rész sincs.
2014. jan. 24. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
51%

Jogilag az apa vagyonát a gyereke(i) öröklik egyenlö részben, az élettárs nem örölök semmit. Viszont a közös vagyonból (amit az együttélés alatt szereztek), jár neki - mint saját vagyon a közösnek a jövedelmek arányában rá esö rész. Tehát ha az egyik kétszer annyit keres az együttélés alatt, akkor a közös szerzeményböl is dupla annyi jár.


Az együttélés soha nem számít házasságnak, akármilyen régen is élnek is együtt.

2014. jan. 24. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
79%

"Jogilag az apa vagyonát a gyereke(i) öröklik egyenlö részben, az élettárs nem örölök semmit." - innen kimaradt az ugye, hogy HA NINCS VÉGRENDELET.

Mert hát egy szimpla kézzel írt vagy 2 tanús, asztalfiókban lévő magánvégrendelet is az élettársnak juttathatja a köteles rész feletti részt, tehát ma a felét, márciustól a 2/3-át...

2014. jan. 24. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
79%

a gyerekek örökölnek... 7 év(én 5ről tudtam) után lehet követelés, de az nem olyan szintű, mint házasság esetén...de akkor is a gyerekek örökölnek...

most van annyi változás, hogy a házastárs! nem csak haszonélvezetet hanem 1 "gyerek résznyit" örököl.. ha nincs gyerek, és az elhunyt szülei élnek, ők is örökölnek, ha van gyerek, mint nálatok te, akkor a szülők nem örökölnek...

2014. jan. 24. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
79%

"a gyerekek örökölnek... 7 év(én 5ről tudtam) után lehet követelés"


Ilyen nincs ez csak mese felejtsük már el.

2014. jan. 24. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
57%
Én is úgy tudom, hogy a házastárs nem örököl, hanem a gyerek(ek).
2014. jan. 24. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
57%

7-es vagyok.. bocsánat.. azt tényleg nem fogadták el..

de a házastársi öröklést igen 2014 márc, 1-től van érvényben az új ptk szerint..

azt hittem teljes egészében elfogadták a javaslatot...de az élettársra vonatkozó dolgokat nem.

2014. jan. 24. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!