Mennyire fontos egy házasságban (tartós kapcsolatban), hogy két fél előtt az anyagi helyzet oda-vissza ismert legyen, illetve van-e "tulajdonjog"?
Ami fontos, az a bizalom. Anélkül nincs tartós vagy élethosszig tartó kapcsolat.
Ha a párommal nem ismertetem az anyagi helyzetemet, ha nem vagyok előtte nyitott könyv, akkor nem bízom benne. Ez egyértelmű. Lehet, hogy erre van okom, de akkor meg ez nem tartós kapcsolat.
Tulajdonjog... Nekem bugyim van, neki gatyája. :-) A számítógépéhez nem nyúlok, mert az az ő területe, azt csinál vele, amit akar, én legfeljebb használom rajta a netet, ha az enyém nem jó. Szóval vannak dolgaink, amiket külön használunk, amik nem keverednek, de amikor összekötöttük az életünket, akkor összeadtuk, amink volt, és az most már közös. Cédéink vannak, bútoraink vannak, konyhafelszerelésünk van, hitelünk van, kutyánk van... Gyerekünk lesz. :-)
Jogilag amit a házasság vagy életközösség alatt szerzett a pár, az közös, és fele-fele aréányban osztandó szét a váláskor. A házasság előtt szerzett ingó és ingatlan viszont visszajár házassági szerződés nélkül is.
Szerintem teljesen normális és elvárható, hogy tartósan együtt élő emberek megosszák egymással az anyagi helyzetükkel, jövedelmükkel kapcsolatos információkat, de!...
Nem mindenki indul manapság patyolat tiszta lappal, vagy teljesen vagyontalanul egy házasságba, és örökölni is lehet nagyobb vagyontárgyat, ingatlant a házasság alatt.
Sok ember 2x, 3x is újraházasodik, vannak előző házasságból gyerekek, akiket el kell tartani, gyerektartást kell fizetni rájuk, lesznek, lehetnek később közös gyerekek, ilyenkor már sokkal cifrább a helyzet. Itt a saját példám: Van házam, kocsim, megtakarított pénzem, de van hitelem és két eltartandó gyerekem is. Ilyenkor már, ha valakivel összekötném az életem, nagyon meg kell gondolni, hogy mi az, amit közössé tennék és nem várnám el, hogy dalolva, boldogan fizesse valaki a házam részleteit, amikor a tulajdonjog 100%-ban az enyém. Nagyon fontos minden ilyen kérdést tisztázni, mert ezekből súlyos problémák, feszültségek, esetleg nagy veszteségek keletkezhetnek a későbbiek folyamán. Pl egy ismerősöm 12 évig élt házasságban egy olyan nővel, akinek hitel volt a házán, plusz 3 lánya az előző házasságából, akik után a saját apjuk egy fillért nem adott. Most, hogy válnak, neki alap esetben semmi nem jut az ingatlanból, hiszen a felesége házasság előtt szerzett vagyona az ingatlan. Perelhetné, bizonygathatná, hogy is fizette a részleteket, mennyit költött a 3 lányra, de ehhez most "nincs kedve", inkább kezdi elölről, nulláról az életét.
Szerintem úgy igazságos, hogy a házasság előtt szerzett vagyon, de a terhek is külön "vagyonnak" számítsanak, a törvény is így írja elő, de azért ezeket a dolgokat nem árt tisztázni, nehogy később meglepetés érje a feleket. Az örökség sem számít bele a közös vagyonba a törvény szerint, de ha eladásra kerül pl egy ház és az árát feléli a pár, akkor a bíróság már közös vagyonnak tekinti válás esetén, tehát minden ilyen döntést nagyon meg kell gondolni, nehogy ebből később időzített bomba, meglepetés legyen.
Én lakásvásárlásnál pl nem tartom igazságosnak az 50-50%-os tulajdoni arányt, ha az egyik fél belead egy lakást a vásárlásba, de nem egy ilyet láttam már, hogy erre nem figyeltek az ifjú házasok.
Válás esetén aztán elkezdődtek a cirkuszok, a bizonyítgatások a külön vagyonról.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!