Lehet olyan szerződést kötni, hogy a férj szeretné hogy a felesége htb legyen, és vállalja hogy egy esetleges válás után is eltartja ha nem talál munkát? Jogilag értem a kérdést.
2. részben igazad lenne, de:
"a férj szeretné hogy a felesége htb legyen"
A férj kedvéért kiszolgáltatottnak lenni pénzügyileg sem épp jó dolog...
Miért a nő nem akar htb lenni?
Egyébként lehet, de akkor is csak a rokontartásnyi összeg járna most havi 20 ezerrel nincs kisegítve.
A házastársak tartási kötelezettsége a házasság belső tartalmából ered. Ebből következik, hogy a házastársak esetleges későbbi eltávolodása, a házasság felbontása nem semmisíti meg teljesen az egymáshoz tartozásukat, egymás sorsáért való bizonyos felelősségüket. Ez az egymás sorsáért való további felelősség a házastársak kölcsönös tartási kötelezettségében is kifejezésre jut.
A házasságról, családról és gyámságról szóló 1952. évi IV. törvény így határozza meg a házastársi tartás fogalmát: „a házasság felbontása esetén volt házastársától tartást követelhet az, aki arra hibáján kívül rászorul, kivéve, ha arra a házasság fennállása alatt tanúsított magatartása miatt érdemtelenné vált.”
Tartást azonban csak olyan mértékben lehet követelni, hogy az ne veszélyeztesse a volt házastársnak és annak megélhetését, akinek eltartására a volt házastárs a tartást igénylővel egy sorban köteles, vagyis ne veszélyeztesse a házastársi tartásra kötelezett gyermekének tartását.
A tartást határozott időtartamra is meg lehet állapítani, ha feltehető, hogy a tartásra jogosult rászorultsága a meghatározott idő elteltével megszűnik.
Ha a közös egyetértéssel vagy bírósági ítélettel megállapított tartás megállapításának alapjául szolgáló körülményekben lényeges változás állt be, kérni lehet a tartás mértékének megváltoztatását.
Ugyanakkor házastársi tartásdíj fizetési kötelezettségének vállalása érvényes lehet olyan volt házastárs javára is, aki arra nincs rászorulva vagy arra érdemtelen. Az ilyen kötelezettségvállalás bírói egyezségbe foglalható és az egyezség bíróság által jóváhagyható.
Abban az esetben, ha a volt házastárs a tartásra csak a házasság felbontását követő 5 év után válik rászorulttá, volt házastársától csak különös méltánylást érdemlő esetben követelhet tartást. Az érdemtelenség megszünteti a tartásra való jogosultságot.
A tartásra való jog megszűnik, ha…
· az arra jogosult újabb házasságot köt,
· a tartásra magatartása miatt utóbb érdemtelenné válik,
· a jogosult s további tartásra nem szorul rá. Ebben az esetben a tartásra való jog újból feléled, ha a tartásra jogosult ismét rászorul.
Ki nem érdemli meg?
A volt házastárs érdemtelenné válik, ha a házasság erkölcsi alapját a házasság felbontására is kiható magatartásával olyan súlyosan sértette, hogy tartása házastársára a társadalmi felfogás szerint méltánytalan lenne.
Például, ha szándékosan a volt házastárs érdekeit durván sértő magatartást tanúsított, vagy a társadalmi együttélés szabályait olyan módon és mértékben sértette meg, hogy a tartási kötelezettség teljesítése már nem várható el.
A cikk teljes terjedelmében a Családi Lap 2011. februári számában olvasható.
Kellemes pereskedést :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!