Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Akik nemesi családból származt...

Akik nemesi családból származtok, hangoztatjátok, tudja a környezetetek?

Figyelt kérdés

Van ismerősöm, akinek a dédapja nemesi rangot viselt (azért a dédapja volt az utolsó, mert utána megszűnt ez a dolog)

Nem az, hogy hangoztatják, de mindenki tudja róluk, hogy milyen volt a család, honnan jöttek stb.


Mondjuk y végű névvel nagyon meg sem lepődnek gondolom.

Kérdésem az lenne, hogy nektek van-e ilyen ismerősötök, esetleg ti magatok, és mit tapasztaltok, mennyire hangoztatják, mondják ezt másoknak, illetve ez számotokra mennyire releváns?

Mennyire érzitek fontosnak ti azt, hogy nemesek vagytok/voltatok, illetve hogy látjátok, ismerőseitek mennyire érzik így??


2013. máj. 10. 14:32
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
59%

Van két ismerősöm, akiknek a nagyszülei még nemesek voltak. Az egyikükről azután tudtam meg, hogy összejöttünk, és beszélgettünk róla, kinek a családja honnan származik, mert egyikünk sem azon a vidéken él, ahol a rokonai, felmenői éltek.

A másik egy régi osztálytársam, ő ballagás előtt valamivel mesélte el, de nem hangoztatta, csak beszélgettünk.


Jelentősége nincs, de érdekesnek tartom, és szívesen meséltettem őket, hogy milyen életük volt a nemesi ősöknek. Jó ilyet közvetlenül hallani, amit nekik a nagyszüleik meséltek.


Nekem alföldi nagygazdák az őseim, mondjuk tőlük is szerettem a régi sztorikat nagyon. :)

2013. máj. 10. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 anonim ***** válasza:
79%

Van egy ismerősöm aki nagyon hangoztatja és mindenki rajta röhög.


"Mennyire érzitek fontosnak ti azt, hogy nemesek vagytok/voltatok"


Ő nem volt nemes mint ahogy az ismerősöd sem max a nagyapja. Ez olyan. hogy nagyapám vasutas volt akkor én is vasutas vagyok?

Különben pedig az én nevem is y-ra végződik és senki nem volt nemes a felmenők között

2013. máj. 10. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 anonim ***** válasza:
67%
Nagyanyai ágon, de sose érdekelt, már csak azért sem, mert egyrészt rám nincs hatással, másrészt dorbézoltak.
2013. máj. 10. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 anonim ***** válasza:
65%

Anyósom anyai ágon Hunyadi. Gazdagok voltak, de a II. VH-ban majdnem mindenüket elvesztették. Egy-két régiporcelán, egy ezüst étkészlet, meg egy 1800-as évek elejéről való karkötő maradt meg mindössze. Szerintem a szűk családon kívül senki sem tudja ezt, sosem hangoztatta, nem titok, de neki szerintem nem is számít.

Apai ágon én is nemes vagyok, igaz az én dédapám kisnemes volt, de szerintem rólunk sem tudja a kutya sem. Mesélni sem nagyon tudok semmiről sem, szóval innentől fogva nem is igazán számít.

Anyósomnak még vannak emlékei a régi időkből, szokott is nekünk néha mesélni, ha kérdezzük. Én szeretem ezeket a történeteket nagyon. :)

2013. máj. 10. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 anonim ***** válasza:
52%
Ma már valóban nem számítanak a nemesi címek, de ha az apai ágon vannak nemesek a családban, akkor a nemesi cím öröklődik. Tehát ha az apai nagyapád nemes volt, akkor te is az vagy. Nem bántásból írom, meg nem kötekedni akarok, csak ez tényleg nem olyan, mint a vasutasság. Remélem nem bántottalak meg, nem kioktatásnak szántam. :)
2013. máj. 10. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 anonim ***** válasza:
46%

Nem veszem bántásnak, de ma Magyarországon nem élnek nemesek akárkije volt nemes.


A nemesi rangok és címek végleges megszüntetéséről és használatuk megtiltásáról az 1947. évi IV. törvény rendelkezik.

2013. máj. 10. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 anonim ***** válasza:
30%
Igen, ez valóban így van, de (és ebben most nem vagyok biztos, úgyhogy légyszi ne kövezzetek meg, ha nem így van) úgy tudom használhatják a nemesi címert a rendszerváltás óta. De gondolom az ilyen grófi, meg bárói címeket nem kapták vissza. Na most aztán jól elbizonytalanodtam... vagy mégsem? :D :D
2013. máj. 10. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 anonim ***** válasza:
62%
Ha a családi címert használhatják is, a nemesi címnek semilyen jogi jelentősége nincs (nincsenek kiváltságai vagy plusz kötelezettségei sem), hivatalosan nem létezik.
2013. máj. 10. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 anonim ***** válasza:
48%

Nem nem lehet használni, ezért nincs senki nevében sem.

Alapból meg is van tiltva ilyen nevek anyakönyvezése.

2013. máj. 10. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 anonim ***** válasza:
50%
Mondjuk ez is igaz... bár szerintem aki ezzel kérkedik, annak annyi is az esze. Ha valaki lehetne büszke a felmenőire, akkor az anyósom, de ő sem tartja többre magát ettől, mint bárki más. :)
2013. máj. 10. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!