Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Be szeretnénk jegyeztetni az...

Be szeretnénk jegyeztetni az élettársi kapcsolatunkat, de egy nagy problémára keresnénk választ előtte, az anyagi kérdések jogi útvesztőin át! Van aki átlátja ezt? Kattints a több infóért!

Figyelt kérdés

A párommal szeretnénk az önkormányzatnál bejegyeztetni, hogy élettársak vagyunk,mert csak így tudjuk visszaigényelni az adómból a gyermektámogatási kedvezményt!(nem tudom fontos e az ügyben,de kisbabánk született a válása után tőlem és több gyermek nincs)

A probléma ott kezdődik,hogy a páromnak közösen a volt férjével az előző házasságból egy 10 milliós hitel maradt fent ,ami már be is bukott,így merült fel bennünk az a probléma illetve kérdés ,hogy ha mi bejegyeztetjük az élettársi kapcsolatunkat akkor a bank ráteheti e a kezét az én ingóságaimra illetve ingatlanjaimra???

Fontos tudni,hogy ezek a vagyontárgyak, ingatlanok a megismerkedésünk előtt is a tulajdonomat képezték!

Úgy tudom ha összeházasodnánk akkor a bank egy idő után jogosan rátehetné a kezét a tulajdonomra ,de ha csak az élettársi kapcsolat van bejegyeztetve akkor mit tehet a bank???

Próbáltunk netten keresgélni és érdeklődni az önkormányzatnál ,de semmi hasznos információt nem kaptunk!

Várunk minden hasznos választ illetve oldalt a netten!



2013. márc. 4. 15:59
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Gondolom a te neveden van/vannak ezek a dolgok. S ha a házasság(nálatok élettársi kapcsolat)előtt szerezted, akkor azt talán figyelembe veszik. de ezt mivel bizonyítod?

Bocsi, hogy érdemleges választ nem adtam, én is csak filozgatok, hogy hogy lehet ez. :S

2013. márc. 4. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
66%
Nekünk azt mondta az anyakönyvvezető, hogy ugyanazok a jogok illetnének meg minket, mintha össze lennénk házasodva. Tehát akkor a vagyon is úgy megy külön-külön meg minden banki kölcsön, mintha házastársak lennénk. Azt is mondta, hogy csak annyi a különbség, hogy az élettársi kapcsolat bejegyzéséért fizetnünk kellene, még az esküvőért nem, mert hétköznap munkaidőben tartanánk... szóval mi inkább a házasság mellett döntöttünk.
2013. márc. 4. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
48%

Erre találták ki a házassági szerződést!


Elmentek egy közjegyzőhöz és leíratjátok vele TÉTELESEN A VAGYONTÁRGYAIDAT és azt, hogy az a te külön vagyonodat képezi a kapcsolat előtt, alatt és után is majd!!

2013. márc. 4. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

A Ptk. szerint a házasság és a bejegyzett élettársi kapcsolat esik azonos elbírálás alá (lásd: [link] ugyanakkor a "bejegyzett élettársi kapcsolat" csak azonos neműek között lehet.


"2009. évi XXIX. törvény

[link]


a bejegyzett élettársi kapcsolatról, az ezzel összefüggő, valamint az élettársi viszony igazolásának megkönnyítéséhez szükséges egyes törvények módosításáról1


A bejegyzett élettársi kapcsolat létrejötte


1. § (1) Bejegyzett élettársi kapcsolat akkor jön létre, ha az anyakönyvvezető előtt együttesen jelenlévő két, tizennyolcadik életévét betöltött, azonos nemű személy személyesen kijelenti, hogy egymással bejegyzett élettársi kapcsolatot kíván létesíteni.

(2) Kiskorú részére bejegyzett élettársi kapcsolat létesítése nem engedélyezhető.

(3) Az anyakönyvvezető a kijelentés megtörténte után a bejegyzett élettársi kapcsolatot a bejegyzett élettársi kapcsolatok anyakönyvébe bejegyzi.

(4) A bejegyzett élettársi kapcsolat létesítése nyilvánosan, két tanú jelenlétében történik.

2. § (1) A bejegyzett élettársi kapcsolatot megelőzően a leendő bejegyzett élettársaknak az anyakönyvvezető előtt nyilatkozniuk kell arról, hogy bejegyzett élettársi kapcsolatuknak legjobb tudomásuk szerint nincs törvényes akadálya, valamint igazolniuk kell, hogy bejegyzett élettársi kapcsolatuk törvényes feltételei fennállnak.

(2) A felek valamelyikének közeli halállal fenyegető egészségi állapota esetében a felek nyilatkozata a bejegyzett élettársi kapcsolat törvényes feltételeinek igazolását pótolja, és a bejegyzett élettársi kapcsolat a bejelentés után nyomban létesíthető."


Férfi és nő közti élettársi kapcsolat közjegyzővel a Magyar Országos Közjegyzői Kamara által vezetett nyilvántartásba vétethető.

Az élettársakra vonatkozó Ptk. szabályozás:

"578/G. §487 (1)488 Az élettársak együttélésük alatt a szerzésben való közreműködésük arányában szereznek közös tulajdont. Ha a közreműködés aránya nem állapítható meg, azt azonos mértékűnek kell tekinteni. A háztartásban végzett munka a szerzésben való közreműködésnek számít."


Lásd:

[link]

2013. márc. 4. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha összeházasodtok, akkor sem teheti rá a bank a kezét a te vagyontárgyaidra.


Szerintem az a legtutibb, ha kerestek egy ügyvédet, írtok vele házassági szerződést, amiben tételesen leírjátok, hogy az adott tárgyak a te kizárólagos tulajdonodat képezik, majd ezután összeházasodtok.

2013. márc. 4. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

2008. évi XLV. törvény


az egyes közjegyzői nemperes eljárásokról1

[link]


Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásának vezetése37


36/E. §38 (1) Az Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartása (a továbbiakban: élettársi nyilvántartás) az élettársi kapcsolat fennállása bizonyításának megkönnyítése céljából tartalmazza

a) két, nem cselekvőképtelen nagykorú kérelmező által közjegyző előtt közösen tett azon nyilatkozatot, hogy egymással a Polgári Törvénykönyv szerinti élettársi kapcsolatban (a továbbiakban: élettársi kapcsolat) élnek, és

b) legalább az egyik kérelmezőnek a közjegyző előtt tett azon nyilatkozatát, hogy már nem áll fenn élettársi kapcsolata a vele együtt korábban nyilvántartásba vett személlyel.

(2) Az élettársi nyilvántartás igazolja, hogy egymással élettársi kapcsolata áll fenn azoknak, akiknek az élettársi kapcsolat fennállásáról szóló közösen tett nyilatkozata az élettársi nyilvántartásban szerepel. Az élettársi nyilvántartás nem igazolja az élettársi kapcsolat fennállását, ha

a) az élettárs utóbb tett, az élettársi kapcsolat fenn nem állásáról szóló nyilatkozatát az élettársi nyilvántartásba bejegyezték,

b) az élettársak egyike meghalt vagy

c) az élettársak bármelyike utóbb házasságot köt vagy bejegyzett élettársi kapcsolatot létesít.

(3) Az élettársi nyilvántartásba újabb, az (1) bekezdés a) pontja szerinti nyilatkozat nem jegyezhető be, amíg a korábban nyilvántartásba vett élettársi kapcsolat fennállását az élettársi nyilvántartás igazolja.

(4) Az élettársi nyilvántartás tartalma:

a) a kérelmezők

aa) családi és utóneve,

ab) születési családi és utóneve,

ac) születési helye és ideje,

ad) anyjának születési családi és utóneve,

ae) állampolgársága,

b) az élettársi kapcsolat fennállásáról szóló nyilatkozat,

c) nyilatkozat arról, hogy az élettársi nyilvántartásba bejegyzett élettársi kapcsolat már nem áll fenn,

d) az az időpont, amikor az anyakönyvi bejegyzés szerint a nyilvántartásba bejegyzett élettársi kapcsolat a kérelmezők bármelyikének házassága, bejegyzett élettársi kapcsolata vagy halála miatt megszűnt,

e) a nyilatkozatot a nyilvántartásba bejegyző közjegyző neve, székhelye és a bejegyzésről szóló végzés ügyszáma.

(5)39

(6)40 Az élettársi nyilvántartás közhitelesen tartalmazza az élettársaknak a (4) bekezdés b)-e) pontjaiban foglalt adatait.

(7) Az élettársi nyilvántartás az adatokat az élettársi kapcsolat fennállásáról szóló nyilatkozat bejegyzésének időpontjától számított 100 évig tartalmazza.

(8) Az élettársi nyilvántartás adatait a közjegyző és az országos kamara kezeli. Az országos kamara működteti a nyilvántartásban szereplő adatok kezelésére szolgáló, folyamatosan a felhasználók rendelkezésére álló informatikai alkalmazást. Az országos kamara a (4) bekezdés a) pontjában foglalt adatokban bekövetkezett változásokat és a (4) bekezdés d) pontjában foglalt adatokat a nyilvántartásban átvezeti, e célból a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartását vezető szervtől elektronikus úton adatot igényelhet.

36/F. §41 (1) A nyilatkozat felvételére irányuló eljárás élettársak közös kérelemre vagy az élettársi kapcsolat fenn nem állásáról szóló nyilatkozat esetén bármelyik élettárs kérelmére indul. Közös kérelem esetén a közjegyző illetékességét az élettársak bármelyikének lakóhelye vagy tartózkodási helye megalapítja.

(2) A közjegyző az élettársi kapcsolatra vonatkozó nyilatkozat megtétele előtt - az általános kioktatási kötelezettsége keretében - az élettársat arról is tájékoztatja, hogy mi tekintendő élettársi kapcsolatnak, az hogyan keletkezik, hogyan szűnik meg és milyen családjogi, vagyonjogi és öröklési jogi következményekkel jár.

(3) Élettársi kapcsolatra vonatkozó nyilatkozatot csak személyesen lehet tenni. A közjegyző a kérelmező személyazonosságáról a közjegyzői okirat elkészítése szabályainak alkalmazásával győződik meg.

(4) A közjegyzőnek az élettársi nyilvántartásba történő bejegyzésről szóló végzése tartalmazza a nyilvántartásba bejegyzésre kerülő adatokat is; a jogerős végzésének ugyanaz a hatálya, mint a bíróság jogerős ítéletének. A közjegyző az élettársi nyilvántartásba az adatokat a végzés meghozatalával egyidejűleg, a fellebbezésre tekintet nélkül jegyzi be.

(5) Ha a közjegyző csak az egyik élettárs nyilatkozata alapján jegyezte be az élettársi kapcsolat fenn nem állásáról szóló nyilatkozatot, az erről szóló végzést a másik élettársnak is kézbesíti. Az értesítési cím megállapítása céljából a közjegyző térítésmentesen, elektronikus úton adatot igényel a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásából.

(6) A (4) és (5) bekezdésben foglalt szabályokat megfelelően alkalmazni kell abban az esetben is, ha a közjegyző a bejegyzésről szóló határozatát kijavítja vagy kiegészíti.

(7)42 Az eljárásban bizonyításnak nincs helye.

36/G. §43 (1)44 A közjegyző kérelemre tanúsítványt állít ki az élettársi nyilvántartásban szereplő személy számára az élettársi nyilvántartásban szereplő adatainak igazolása céljából, illetve az élettársi nyilvántartásban nem szereplő személy számára annak igazolására, hogy az élettársi nyilvántartásban nem szerepel.

(2) Az országos kamara az élettársi nyilvántartásból az adatigénylésre jogosult részére szolgáltathat adatokat.

(3) Az élettársi nyilvántartásból annak a közigazgatási hatóságnak, közigazgatási szervnek, bíróságnak, ügyésznek, nyomozó hatóságnak, nemzetbiztonsági szolgálatnak, továbbá a közjegyző tevékenységének szakmai felügyeletét ellátó szervnek továbbítható adat, amely minden egyes igényelt adat tekintetében a törvényi rendelkezés megjelölésével igazolja, hogy törvény az ügy elbírálásához, továbbá jogosultság, illetve kötelezettség fennállásának ellenőrzéséhez feljogosította az adat kezelésére. Az adatigénylőnek a kérelemben meg kell jelölnie annak az eljárásának az ügyszámát és tárgyát, amelyben az igényelt adatok megismerésére törvény alapján jogosult.

(4) Az élettársi nyilvántartásban szereplő adatok kezelésére szolgáló informatikai alkalmazás működtetője naplót készít

a) az informatikai alkalmazás üzemben tartási idejéről,

b) az élettársi nyilvántartásba történő bejegyzésről a bejegyzett adat, a bejegyzés időpontja, és a bejegyzést végző feltüntetésével,

c) az élettársi nyilvántartásból történő adatigénylés teljesítéséről az adatigénylő, az adattovábbítás időpontja, az ahhoz megadott adatok és a szolgáltatott adatok megjelölésével,

d) a naplóból történt adatszolgáltatásról a szolgáltatott adatok körének, az adatigénylő nevének és címének, az adatigénylésben feltüntetett adatigénylési jogalapnak, valamint az adatszolgáltatás időpontjának, továbbá az adatszolgáltatást végző azonosító adatainak feltüntetésével.

(5) A napló adatait azok keletkezésétől számított 100 évig kell megőrizni, és biztosítani kell az azok megismeréséhez szükséges technikai eszközöket.

(6) A napló adatait az országos kamara a 36/G. § (3) bekezdése szerint eljárva továbbíthatja.

(7) Ha a büntetőeljárásban eljáró bíróság, ügyész és nyomozó hatóság, a nemzetbiztonsági szolgálat, továbbá a törvényben titkos információgyűjtésre felhatalmazott szerv adatigénylése azt - bűnüldözési, bűnmegelőzési vagy nemzetbiztonsági érdekekre hivatkozással - kifejezetten tartalmazza, az országos kamara nem tájékoztathatja az érintettet az adattovábbításról.

2013. márc. 4. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Sok hasznos infót kaptam a válaszokból.Semmiféleképpen nem fogunk összeházasodni egyéb okok miatt és az élettársi kapcsolatot is csak az adókedvezmény miatt szeretnénk elintézni!

Viszont ha be van jegyeztetve az élettársi kapcsolat akkor a fizetésemhez hozzá tud nyúlni a bank a párom hitelével kapcsolatosan,illetve ha a bejegyeztetés után lesz közös ingóságunk akkor ahhoz hozzá tud nyúlni a drága bank????

Többi kérdésre válasz:Igen az én tulajdonban volt az említett ingóság,autó és ingatlanok mindig is és erről természetesen van bizonyíték is,mellesleg mikor ezeket vettem a jelenlegi páromat még nem is ismertem!Konkrét válaszok érdekelnének a fentebb említett kérdéseimre ,mert elég sok a veszteni való ez miatt a h*lye procedúra miatt és nem akarok ilyenekkel szórakozni,mert inkább hagyom az adókedvezményt a csudába!Köszönöm a válaszokat és elgondolkodtam most,hogy lehet jobb lenne egy ügyvédet felkeresni és pontos információkra fény deríteni,nehogy valami zsákbamacska legyen a végén:)

2013. márc. 4. 17:51
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
A te vagyontárgyaid, amik most is vannak, azok csak a tieid. Mint a házasságban a különvagyon. Ahhoz senkinek semmi köze. Az ingatlanjaidat max akkor viheti a behajtó vagy bank, ha az a fedezet valamire. Mivel erről szó sincs, így nem, a te vagyonodat még házasság esetén sem vihetné senki a feleséged régi tartozása miatt.
2013. márc. 4. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Ügyvéd által írt 2012. szeptemberi cikk szerint:


Az élettárs nem felel a másik fél adósságáért.


Míg házastársaknál az adósság akkor is közös, ha azt csak az egyik házastárs vette fel, és a másik nem is tudott róla, addig az élettársakat nem sújtja ez az igen szigorú szabály. Tehát az osztozkodásnál nem érheti őket kellemetlen meglepetés, miszerint a közös vagyont számtalan – általuk nem is ismert – adósság terheli, míg a házassági vagyonközösség megszüntetése során ez sajnos igen gyakori.


Érdemes elolvasni a teljes cikket:

[link]

2013. márc. 5. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm ez hasznos cikk volt!
2013. márc. 5. 22:58

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!