Anyós házát megvenni - Ti mit gondoltok?
Férjemmel lassan 10 éve vagyunk házasok. Az anyukája nemrég ment nyugdíjba, jóval kevesebb a bevétele mint korábban. Emellett megismerkedett egy férfival akivel komoly a dolog, összeköltöznének. Arra gondoltunk hogy megvennénk a házát úgy, hogy kap egy nagyobb összeget majd minden hónapban valamennyit. Persze szerződéssel, ügyvéddel, földhivatallal, teljesen szabályosan.
Szerintetek jó ötlet?
Az utolsó kommentedre: Ha a mama eladja a házát és oda költözik az új párjához, akkor számotokra követhetetlenné válik a pénz sorsa. Ha bankba teszi, nem láttok bele a bankszámlájára, aláírási jogot adhat az új társának stb. Még az sem véd benneteket, ha ún. halál esetére szóló rendelkezést ad a banknak, mert ha a párjának is lesz rendelkezési joga a számla felett, akkor a pénz lassan "kisétál" a bankból. Persze arra is gondolj, hogy a mamának is élni kell valamiből, nyilván azért akarja eladni.
Én egy másik lehetőséget javasolnék, mégpedig az életjáradédi szerződést. Ezt meg lehetne úgy oldani, hogy megállapodás szerinti összeget szerződéskötéskor kap a mama, abból kifizeti a férjed öccsét és utána ti havonta fizettek neki. Akkor neki van rendszeres nyugdíj-kiegészítése, de még mindig megvan a kockázatotok, hogy mi van akkor, ha nem jön össze a kapcsolat. De a tőletek kapott járadékból akkor már fizethet egy albérletet. Persze itt fontos tényező a mama életkora és várható élettartama. Mert ha most pl. 60 éves és jó géneket örökölt, lehet, hogy 30 évig fizettek. De az is igaz, ha hosszú életű lesz, akkor is nektek kell majd róla gondoskodni, miközben a házért kapott pénz szépen elúszott.
Igazából bízunk a férfiban, több mint 2 éve vannak együtt, úgy látjuk szereti anyóst.
Mindenképpen beszélünk ügyvéddel.
De azzal sem lenne bajom, hogy anyós feléli a pénzt (akár mi vesszük meg a házat akár más), az ő pénze, költse magára, utazzon, járjon masszásra stb. Csak ha aztán tényleg kiderül hogy a pasira többet költ mint magára, az zavarna minket.
Eltartási szerződés: ennek is utána nézünk, bár ha eladja másnak és utána ránk szorul, fogjuk támogatni természetesen.
A ház emeletes. Lent van konyha, nappali, szoba és fürdő, fent fürdő és 2 szoba. Ha anyós visszaköltözne mielőtt a mi gyerekeink kiköltöznek (12 és 10 évesek), akkor ők tiniként egy szobába "kényszerülnek" amiért a mamát fogják hibáztatni. Persze ettől még nem küldjük a híd alá, csak kényelmetlen lesz mindenkinek. Ráadásul közös konyha lenne.
A kapcsolat jó, ezért is szeretnénk olyan megoldást ami mindenkinek jó.
A ház emeletes. Lent van konyha, nappali, szoba és fürdő, fent fürdő és 2 szoba. Ha anyós visszaköltözne mielőtt a mi gyerekeink kiköltöznek (12 és 10 évesek), akkor ők tiniként egy szobába "kényszerülnek" amiért a mamát fogják hibáztatni.
mi egy két szobás panelban laktunk, bátyámmal közös volt mindig is a szoba, miután anyuék elváltak apu nem költözött el és mi se, anyu a mi szobánkban élt egy matracon, mégse haragudtunk érte.
persze amikor jött a csajozás pasizás akkor mindenki a másknál aludt, vagy le lett beszélve hogy akkor megyünk rokonhoz barátnőhöz/haverhoz alduni, de olyan is volt hogy bátyám és barátnője itt aludt mikor itthon voltam.
ha értelmesek a gyerekek akkor szerintem ezt meg lehet beszélni simán velük, hogy most van egy külön szoba, de lehet hogy majd egy szobába kell lenniük.l.. (esetleg már most mehetnek közös szobába a harmadikat meg emgcsináljátok vendégszobának és már is le van róla a gond)
A 21/24 gondolatmenetét folytatnám: Ha anyósod a házat el akarja adni, akkor biztosan bízik a partnerében. Amit a házról írtál, az szimpatikus, jól használható. Szerintem egyezzetek meg az anyóssal, mennyiért "veszitek meg", mennyi a készpénz-hányad és mennyi az, amit meghatározott részletekben fizettek. De hivatalosan ne adásvételi szerződést kössetek, hanem ajándékozásit, az ajándékozás egyeneságon MA MÉG illetékmentes. Mivel az anyós úgyis el akarja adni, ne létesítsen rá haszonélvezeti jogot. A készpénz-hányadból a férjed öccse kapja meg a részét - ez megint családon belüli megállapodás kérdése. Mivel az ajándékozási szerződés az ún. köteles rész erejéig 15 éven belül megtámadható, a férjed öccse tegyen ügyvéd által ellenjegyzett olyan nyilatkozatot, hogy az ajándékozási szerződést nem fogja megtámadni, mert pl. már korábban megkapta a ráeső részt (az ügyvédnek lesz ötlete, hogy mi legyen a pontos szöveg).
Az igaz, hogy anyósod így látszólag garancia nélkül marad a jövőjét illetően, de ha a házat idegennek eladja, a pénz esetleg valamilyen úton-módon az új kapcsolatban közössé válik és elúszik, akkor sincs garanciája. Tehát: mindenképpen a ti segítségetekre lesz utalva, akárcsak most is. Ha idegennek eladja, előfordulhat, hogy - a közmondást módosítva - se pénz, se ház. Így legalább a ház megmarad.
Hát talán ott a baj a tervel ha anyóssal történik valami oda fog visszaköltözni,
ha az öcsivel történik valami oda fog visszaköltözni hozzátok
mert nektek lesz az egész családból stabil otthon a fejetek felet.
Ne adj isten szétmentek és eladjátok a házat marasd arra pénz hogy kifizessétek az anyóst
ha az esetleges szakításkor ott él valamelyik családtag lehet te leszel kiutálva a házból és a befektetett pénzt nem látod viszont.
Hát igen. De ha anyós eladja másnak és valami rosszul alakul, akkor is mi fogjuk segíteni, csak közben elúszik a ház mi pedig maradunk a gyerekekkel a lakásban :-( (vagy veszünk fel hitelt, de ezt nem szeretnénk)
Köszönöm a válaszokat, beszélünk 4esben egy ügyvéddel.
A mostani lakás menyire stabil?
Kinek a nevén van?
Ha a tied 1 esetleges váláskor is a tied marasd a gyerekeiddel nem kerülhetek utcára.
Nem marad a nyakadon a nagyi időskori fizikai, anyagi gondozása.
Mekkora a lakás menyire élhető a gyerekekkel?
A családi ház fenntartása komolyabb összeg mint a lakásé gondold át megéri-e anyagilag .
A mostani lakás az én nevemen van és házasság előtt vettem (sőt, még nem is ismertük egymást).
A rezsi kb ugyanannyi lenne, most panelban élünk, a közgyűlés leszavazta a panel-programot szóval télen fizetjük az irreálisan magas távfűtést :-( Ráadásul nagyobb is, van kert, a gyerekeket bátrabban kiengedem biciklizni mint most a belvárosban.
Az új ház közös néven lesz. Írtunk házassági szerződést, ezt fogjuk módosítani. Nem fog tudni kisemmizni, ha esetleg válásra kerülne a sor. De erről szó sincs :-)
Még talán az lenne jó megoldás, hogy nem adjuk el a mostani lakást, hanem kiadjuk albérletbe. De akkor egyrészt az összes megtakarításunkat bele kell fektetni a házba, magasabb lesz a havi "törlesztés" anyósnak. Én tartok is attól, hogy kiadjuk albérletbe, ki tudja hogy kapjuk vissza, hogy ha nem fizetnek akkor sem tudjuk őket kirakni stb.
Nehéz ügy.... alszunk még rá párat.
Utolsó kommented reális kérdéseket vet fel, szerintem nagyon logikusan gondolkozol, jól látod a dolgokat. A kiadás különben is csak látszólag jó megoldás. Csábító, hogy - szerencsés esetben - rendszeresen pénzhez jutsz. De mi van, ha a bérlő nem fizet? Az idegeid rámennek, mire kirakod. Megéri? És még ráadásul ott hagy egy óriási közüzemi számlát is.
Az egyik válaszoló azt írta, hogy a családi ház fenntartása többe kerül, mint egy lakásé. Én ezt vitatnám. Én családi házban lakom. Itt szabályozni tudom a fogyasztásokat, esetleg ha kazán is van a házban, ha kétszer a kerti hulladékkal fűtesz be, már spóroltál. Nincs közös költség, nincs drága távfűtés. Itt csak akkor van baj, ha valami nagyértékű berendezés, pl. cirkó bedöglik és nincs rá tartalékod. Ráadásul a kertből egy kis gyümölcsöt is össze tudsz szedni, ha van kedved, ültethetsz kevés gondoskodást igénylő zöldségeket, pl. hagymát zöldhagymának, levélpetrezselymet, földiepret, metélőhagymát stb. Munkaigényes dolgokat szándékosan nem említek. De földiepret mi már akkor eszünk, amikor a piacon még 1000 forint fölött van az ára. És nincs vele sok munka.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!