Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Anyukámnak eszében sincs...

Anyukámnak eszében sincs elengedni, mit tegyek?

Figyelt kérdés

22 éves vagyok, idén végzek az iskolával, végre meglesz a szakmám is.

A páromnak van saját háza, és nagyon szeretnénk összeköltözni, miután sikerült munkát találnom, és valamennyire a saját lábamra állnom - sőt, igazából ő már most is szeretné, ha hozzáköltöznék (neki van háza), de én úgy gondolom, hogy amíg nem tudom magam eltartani, addig nem fogok a nyakára ülni.

Anyukámmal nagyon jó kapcsolatom van, illetve volt, mert sajnos úgy érzem, hogy az idő előrehaladtával szépen lassan romlik.

6 éves koromban váltak el a szüleim, azóta sokmindenen keresztülmentünk anyukámmal. Volt egy barátja, akivel 10 évig együtt volt, ezalatt kb. minden barátját elvesztette (részben a pasi miatt, részben a saját hülyesége miatt, mert elhanyagolta őket, de nagyon). Hozzám elég sűrűn járnak a barátnőim, velük jó kapcsolatban van, mondhatni, neki is barátnői lettek - viszont egyre jobban úgy érzem, hogy a nyakunkra akaszkodik. Én egyre jobban törekszem az önálló életre, amennyire lehet, próbálom bontogatni a szárnyaimat, és vannak dolgok, amiket nem az anyámmal akarok megbeszélni, hanem a barátaimmal - de ezt nem tudom megtenni, mert ő állandóan ott van a sarkunkban. Ha nálunk vagyunk, kiül hozzánk (ez rendben van, hiszen az ő háza, azt csinál, amit akar), ha el akarunk menni, akkor jönni szeretne velünk - és hát hogy mondjam neki, hogy ne jöjjön, hogy ne haragudjon meg?

Most, hogy a párommal ez az összeköltözés szóba jött, én teljesen be vagyok zsongva, viszont fogalmam sincs, hogy mondjam el anyukámnak, mert biztos, hogy vérig lenne sértődve. Ha mutatok neki egy házat, ami tetszik, és megmondom, hogy ha majd egyszer jól megy, ilyet szeretnék, vagy épp felvázolok egy gondolatmenetet, hogy "ha majd saját lakásom lesz...", akkor úgy néz rám, mint egy idiótára, aki azt sem tudja, mit beszél.

Anno a volt párommal is szóba került az összeköltözés, de utólag visszatekintve az inkább még csak ilyen kis ábrándozás volt (és nem is baj, hogy nem sikerült, de az már egy másik téma). Egyszer anyukám előtt viccelődtem ezzel a voltommal, hogy mi lesz, ha majd hozzájuk költözök (több lakrészes házuk van), erre anyukám vérig sértődött, hogy mi az, hogy én őt ott akarom hagyni (jelzem, 17 éves voltam), hogy lehetek ilyen, stb. Cirka két hétig nem szólt hozzám emiatt...

Nagyon rossz anyagi helyzetben vagyunk, így azt a részét megértem, hogy jól jönne egy plusz kereset, de mégsem élhetek anyám nyakán 30 éves koromig, és különben is tudom jól, hogy nem ez a fő baj. Természetesen akkor is segíteném anyagilag, ha nem laknék itt, de az nem számít, és amennyire megharagudna, hogy itt hagyom, szerintem el sem fogadná.

Mit tegyek, hogy fogadtassam el anyukámmal, hogy szeretnék önállósodni? Nem szeretném őt elveszíteni, mert egyébként meg nagyon szeretem...


2012. máj. 7. 08:43
 1/6 A kérdező kommentje:

Jaj istenem, hiába olvastam vissza, mégis sikerült szörnyű módon, és ismétlésekkel fogalmaznom! :S

Azért remélem, érthető valamennyire.

2012. máj. 7. 08:47
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Mielőtt megkapnád a "nőj fel" kommenteket.

Megértelek. Édesanyád tipikus mérkező szülő. Ha tehetné magához varrna, egyszerűen nem fogad el külön élőlénynek, akinek saját akarata van.

De ezt a harcot neked kell megvívnod vele. Nehéz lesz, sok sírással, érzelmi zsarolással.

Mindenki a saját szerencséjének a kovácsa. Anyukád tehet arról 75%-ban, ahol tart. A maradékot fogjuk a kormányra és a válságra.

Neked is el kell indulnod az utadon, de sajnos a te csomagodon ott ül anyukád.

Te a gyereke vagy, nem pedig az élettársa. Az ő terheit nem kell, sőt, nem is szabad cipelned.

A probléma sokkal komplexebb, mint hinnéd. Szerintem keress egy jó pszihológust (TBre is van) ahová eljárhatsz te, és később édesanyáddal közösen.

Ideje lenne már 7 éve, hogy elvágd a lelki köldökzsinórt!

2012. máj. 7. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Ha saját lébadra akarsz állni tedd meg!!

Esetleg kérdezd meg tőle mit a gondja a barátoddal.

anyukád csak örülhet, hogy nem egy a szoknyája alatt elvesző örök gyereket nevelt fel...

Viszont te is gondold meg alaposan, hiszen lakva ismerszik az ember :-)

Lehet attól fél hogy elveszít, ezt tisztázd vele ne cska szóval de tettel is. apropoó ugye nem felejtetted el felköszönteni tegnap? ;-)

2012. máj. 7. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Snapette ***** válasza:
Megértem a frusztrációdat, valóban irritáló, amikor nem hagyják továbblépni, felnőni az embert, de megértem anyukádat is. Nem anyagi szempontból, érzelmi szmpontból. Ha jól értem, csak ketten vagytok, és már nincs meg az a barátja sem, meg barátai sem nagyon vannak. Te vagy neki csak, meg a te barátaid és így valószínüleg kicsit fiatalabbnak is érzi magát, most meg szembesül azzal, mármint ha elméz, akkor szembesülnie kell azzal, hogy egyedül van, és már nem húszéves. Ne érts félre, nem leírni akarom őt, csak érzékeltetni, hogy ezek ijesztő gondolatok, adott esetben nem is gondolatok csak érzések lehetnek, és persze, hogy durván reagál, érzelmileg reagál, mert érzelmi a szitu, és az ösztönös reakció az, hogy ne hagyja megtörténni. Úgy veszem ki, hogy nem nagyon lehet beszélgetni erről vele, legalábbis nem úgy, hogy egy egyszeri beszélgetéssel megoldódjon a dolog ezért azt javaslom, hogy lassan, apránként szoktasd a gondolathoz és az érzéshez. Lassanként szervezd úgy a programjaidat, hogy maradjon ki belőlük, de ne egyből vágd le mindenből, mert az sokkoló lehet, lassanként maradj többet távol otthonról, pl aludj a párodnál néha, eleinte csak egyszer-kétszer egy hónapban, majd lassanként többet, így lassan rákényszerül arra, hogy elfoglalja magát, saját programokat, érdeklődést és barátokat szerezzen. Ugyanakkor lassanként fel lehet vezetni a témát az elköltözéssel is, előbb arról beszélgetni, hogy ha meglesz a diplomád mit fogsz csinálni és lassanként mind távolabbi terveket bevezetni. Ne keserítsen el, ha az elején nagyon szűk szemszőgűen fog viszonyulni ezekhez, úgy érzem a fokozatosság elve a nyerő, ha nem akarod, hogy törés legyen a kapcsolatotokban. Persze megteheted, hogy egyik napról a másikra elmész, és minden jogod megvan hozzá, de talán megfontolandó a lépésről lépésre elgondolás, mert szerintem megtartaná a jó kapcsolatot, esetleg javíthatja is, ha kissé függetlenedik tőled, és nem él az életedben egyfolytában.
2012. máj. 7. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Szia Kérdező!

Akár én is írhattam volna a kérdést. A probléma forrása nálunk is ugyanez, édesanyám nem bírja elviselni, elfogadni, feldolgozni, hogy felnőttem. A nővérem tavaly költözött el, így én maradtam, bár én sem lakom otthon, de még ők tartanak el nagyrészt. Belém "kapaszkodik" hiszen én elméletileg még otthon vagyok. A bökkenő csak az, hogy 5 éve van párom, akivel 3 éve távkapcsolatban élünk, szóval most nem az az elsődleges, hogy haza költözöm, hanem az, hogy összeköltözöm a párommal. Régebb nálunk is ez volt, kinevetett, vagy épp meg sem hallotta, ha az elköltözésről beszéltem...Épp múlthéten veszekedtünk emiatt. Megemlítette, hogy dobjam ki a fölösleges ruháimat, hogy amikor HAZA költözöm, legyen hova pakoljak. Aztán mondtam neki, hogy NEM költözök haza, úgyhogy lesz helyem. Erre elkezdett veszekedni, hogy oda költözöm, ahol munkát találok. Mire mondtam, hogy munkát ott találok, ahol keresek...Aztán megsértődött...majd úgy láttam 1-2 nap múlva megbarátokozott a gondolattal.


Szóval nagyon is hasonló a két történet...

Én tudom, hogy borzasztó lehet "elveszíteni" a gyereket, e nem erről van itt szó. Hiszen nem veszít el...De ha ezt csinálja továbbra is menekülőre fogom...

Én nyomatékosan megmondtam, hogy elköltözöm, és ehhez tartom is magam. Nem gondolom meg magam. Független, önálló életet szeretnék mostmár...

Ez csak így lehet. idővel elfogadja, nem tehet mást.


No, minden jót, légy határozott:D


22-L

2012. máj. 7. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Igen, felköszöntöttem tegnap :)

Diplomám nem lesz, úgy érzem, egy jó szakmával (azaz kettővel :)) sokkal többre vihetem.

Szoktam a barátomnál aludni, minden szombat este és vasárnap késő délutánig ott vagyok.

Az előző barátaimhoz képest ez igazán kevés, tekintve azt is, hogy mindketten helybéliek vagyunk.

Szoktam anyukámmal beszélgetni, illetve meghallgatom, ha baja van, de mégis mindenkinek azt hajtja, hogy én milyen "rossz" vagyok, hogy én hogy megváltoztam, mióta a párom van nekem (ez amúgy nem igaz, minden barátom azt mondja, hogy végre MOST tértem vissza a régi, valódi önmagamhoz - és én is így látom), mert én nem beszélgetek vele semmit. A gond annyi, hogy nem igazán lehet vele beszélgetni. Ő mondja és mondja, ezt meghallgatom szívesen, meg tanácsot is adok, ha tudok, de ha esetleg az én gondjaimra kerülne sor... Hát a lényeg annyi, hogy lassan nem merek elmondani neki szinte semmit, mert egyből feltámad benne a vérszomjas anyatigris. Csak egy példa:

Nemrég összevesztem a párommal, és mivel mindketten elég makacsok vagyunk, kihúztuk a vitázást egy jó hétig. Nem volt olyan súlyos a baj, hogy szétmenjünk, de azért bántott a dolog, meg is látszott rajtam. Anyukám kérdezgette, mi a baj, eleinte nem akartam elmondani neki, mert sejtettem, hogy fog reagálni, ami később, miután mégis elmeséltem, be is igazolódott: a párom le van hordva mindennek, mert hogy hogy lehet ilyen, nem igaz, hogy már megint ilyen "nyomorékkal" sikerült összejönnöm, stb. És ez anyukám reakcióra a legapróbb összezördülésemre MINDIG. A párom a harmadik barátom, akivel ezt csinálja. Látványosan féltékeny volt a barátaimra mindig, illetve szerinte egyik sem ért fel "még a kisujjamhoz sem". Hiába mondom/mondtam neki, hogy ne ócsárolja már, mert szeretem, és ez nekem rosszul esik, de nagyon...

Nála még a fokozatosság elvét sem lehetne alkalmazni, mert már a legkisebb célzásra, hogy el akarok menni, robban.

De persze én vagyok a rossz, meg a szemét, de arra nem gondol, hogy mások vagy 30 éves korukban még bőven a szüleik nyakán élősködnek, vagy csak úgy fogják magukat, és egyik napról a másikra lelépnek, minden előzetes szó nélkül... Eszébe sem jut, hogy én őt nem akarom megbántani... Ha ilyen van, azt hozza fel, hogy biztos ő rontott el valamit, hogy ilyen érzéketlen gyereket nevelt. Tudom, hogy ez érzelmi zsarolás, de attól még nagyon rosszul esik...

2012. máj. 7. 09:57

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!