Neveltetési hiányosságok, önzés vagy csak szimpla tahóság?
Mostanában egyre többször találkozom azzal, hogy otthon - és tisztelet a kivételnek! - nagyon sok ember nem ismeri a "köszönöm", az "elnézést", a "bocsánat", a "sajnálom, ne haragudj/on" kifejezéseket, még inkább a mögöttes tartalmat.
Eszembe jut a régi világ, amikor a legtávolabbi emberek is tudtak képeslapot küldeni egymásnak karácsonyra, születésnapra, névnapra, és nem csináltak belőle ügyet: természetes volt, a normális neveltetés része, hogy megtették és kivették maguk közül azt, aki nem tette.
Sajnálom, hogy ma ilyen önző lett a Világ. Mindenki csak kapni akar, de adni nem. Ti hogy vagytok ezzel?
Nem arról van szó, hogy bezzeg a régi időkben mennyivel jobb volt. Igen, akkor is voltak önző emberek, de azt gondolom, hogy a neveltetés, a viselkedés, a társadalmi nyomás, az írtalan erkölcsi normák minimális szintű betartása legalább valamennyit fékezett ezen. Egyszerűen beléivódott, és megtette. Az átlagember számára a társadalmi normák fékező ereje nagyonm is sokat jelent. Ha nincs belső kontrollja, akkor kívülről szerzi.
A megjátszós része...nem értesz.
Ha te küldesz valakinek egy képeslapot, mert egyszerűen az eszébe jutottál, és szeretnél neki örömet szerezni, ő pedig ugyanezt tesz fordítva, és egyébként nemigen tartotok egymással kapcsolatot, akkor ez szerinted megjátszás? Hiszen ma sem tudhatod, hogy ki játszik neked és kinek az érzelme a valóság! A GESZTUS és a gesztus miatti öröm az, ami számít! KIt érdekel, és minek firtassam, hogy miért küldte és ő hogyan érez? Ha nekem küldte, akkor rólam van szó, nem róla! na ezt felejetteék el othon és ezt kavarták alaposan össze a szociban. A miért küldte és a biztos van mögötte valami paranoiája a a szoci mocska, egyértelműen.
Itt, a németeknél láttam, hogy mindaz, amit én megtanultam magam a könyvekből, hogy mi a normális illem és viselkedés, mi az elfogadott társadalmi norma, az LÉTEZIK! Nem csak a régi szép időkben, hanem most is. Rám köszön a bácsika, akit minden nap látok, rám köszön a postás, és elszégyellem magam, mert nálunk ez nem volt "divat". Tehát legközelebb természetes, hogy visszaköszönök. A boltban az eladónő előre köszön a vevőnek - otthon még akkor sem, ha én köszönök előre. Ezek nem a régi szép idők termékei, nem álszentség, hanem valóság. Ilyenkre gondoltam. Na itt sem mindenki ilyen. Itt is vannak überfeminista hisztérikák, akiknek aztán ne nyissa ki senki előre az ajtót, és bunkó nevetlen tahók, akik 120 kg-s férfi létükre szemrebbenés nélkül étgázolnak egy 50kg-s nőn, mert sietnek. DE ezek eleenyészőek, leginkább a nagyon fiatalok között és a nagyon keletről jött emberek között dívnak.
Egyébként mindegy, hogy mit ordít a média, ha nekem az elkölcsrendembe nem fér bele az, hogy tapossak másokat, akkor nem fogom megtenni. Álszentségnek (és valójában gyávaságnak, mert ez a külső kontrollos viselkedés a megfélelített emberre jellemző) pedig azt tartom, mint ahogy pl. az egyik volt otthoni szomszédunk viselkedett: elment a misére, mert ő nagy katolikus, de amint kilépett a templom ajtaján, már hétszentségelt. Amikor elhajtott autóval a templom előtt, keresztet vetett, de amint húsz méterre arrébb ért, már anyázott.
Mindenkinek köszönön, hogy válaszolt! Nagyon érdekes volt látni, ki hogyan gondolkodik erről a témáról.
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
Nem értek egyet. Én egy üres gesztusnak nem örülök. És nem hiszem, hogy bárki örülne, ha csak nem nagyon magányos.
Ha már küldök valakinek egy lapot, akkor érdekel, hogy mi van vele, nem? Minek fárasszam magam vele, ha igazából utálom, és csak keserűséget okozott.
Azt meg nem értem, mit kell szociznod, elmentél nem? Örülj neki. Különben sem lehet mindent a szocializmusra kenni.
"Ha nekem küldte, akkor rólam van szó, nem róla!"
Akkor ez is önzés, nem?
"Rám köszön a bácsika, akit minden nap látok, rám köszön a postás, és elszégyellem magam, mert nálunk ez nem volt "divat"."
Akkor nagyon rossz helyen laktál. Vagy úgy viselkedtél, hogy a rosszat vonzottad be.
Mo.-n élek, és nekem és a környezetemnek is mindig természetes volt, hogy normálisan viselkedünk. Sok helyen laktam Pesten, a postás mindenhol mosolyogva köszönt, a szomszédok tartották egymásnak a liftet. A boltos fiúk-lányok köszönnek, a gyógyszertáros néni pedig odaadja ingyen a gyógyszert, ha nem érkezett meg időben a receptem, később is bevihetem.
Pedig nem is szeretem ezt az országot, de ezt mindenhol meg tudja teremteni magának az ember.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!