Hogy kezelitek a szüleitek "játszmáit", érzelmi zsarolását? Adnátok tippeket? (Ld bővebben)
Apámról van szó, aki elég szépen hozza a passzív-agresszív viselkedés formákat. Most, hogy nyugdíjas lett, annyira elfajult a helyzet, hogy már ideges leszek attól, ha beszélni vagy találkozni kell vele. Mindent kiforgat, szándékosan félreért, manipulál, hogy lelkiismeret furdalást keltsen, és érezzük magunkat rossznak, gonosznak.
Mert vele mindig kitolnak a körülmények és soha nem jött, nem jön össze semmi, de ő nem tehet semmiről. A hibáit soha nem látja be, egyszer az életben nem kért bocsánatot semmiért, örök áldozata a körülményeknek meg a kapzsi és gonosz embereknek. Mindig érezteti, hogy amit csinálunk az nem elég jó, meg nem úgy kéne, de a szemünkbe nem mondja meg, csak visszajut. Közben meg másoknak előadja, hogy milyen szuperek vagyunk...
Én ebbe már nagyon belefáradtam, ez ment gyerekkorunk óta, de most vmi eddig ismeretlen mértékben adja elő, és sokszor már arra gondolok, hogy bőven elég lenne karácsonykor meg húsvétkor találkozni, persze így meg megint én vagyok a gonosz. Végső soron mindig én (meg tesó) a gonosz. Mert az ember nem lehet ilyen a szüleivel, aki "sose bántotta, mindig csak jót akart neki"... Közben meg valahogy mégis lelki nyomorék voltam, míg el nem költöztem otthonról, és azóta is nehezen boldogulok sok helyzetben. Van valakinek hasonló háttere, tapasztalata, megosztaná velem ? Köszönöm előre is.
Szerintem a rövid út:
Ő úgy beszél, hogy másmilyennek kellene lennetek, ti úgy beszéltek, hogy másmilyennek kellene lennie, legalábbis így tűnik.
Ez az ami fárasztó.
Arról kell beszélni, hogy ki mit szeretne (önmagának a másiktól), ha a másikat ez nem érdekli, csak azért is imádja magát úgy, ahogy van, nem kell találkozni sem karácsonykor sem húsvétkor.
A találkozás csak erősíti azt a tudatot, hogy "valójában minden rendben van, csak néha összekapunk, nem fontos."
...és minden folytatódik úgy, ahogy korábban volt.
Ha magára marad felébred, ha akkor sem, akkor nincs kit felébreszteni.
A "mindenképpeni" találkozásokkal (kell, mert kell) nem csak ti maradtok a "malomban", hanem ő is.
Másrészt nem manipulálható az ember ott, ahol világos a tudata. Egyszer végig kell menni tudatosan panaszain, egyáltalán valódi-e amit mond veletek kapcsolatban?
Ha nem hibáztatok, akkor nincs mit kijavítani. Ha hibáztatok és nem javítható mert idejét és lényegét vesztette nem kell vele foglalkozni.
Ha tényleg van valami ma, amit nyilvánvalóan javíthattok, ami aktuális azt tegyétek meg, de mindenféle gondolatát nem kell dédelgetni azzal sem, hogy vitatkoztok vele, azzal sem hogy meghallgatjátok újra és újra.
Nem lesz fárasztó ha nem erőltettek rá véleményeteket.
Nem lesz lelkiismeret furdalás, ha nem abból táplálkoztok amit beszél és irreális, hanem abból ami tényleg van.
Ha mégis találtok valamit amit rosszul tesztek ma akkor sem lesz lelkiismeret furdalás, mert éppen foglalkoztok a valódi problémák valódi megoldásával.
(Mondjuk valódi probléma alatt olyasmit értek, hogy talán esetleg segíthetnék neki valamiben, ha szüksége van valamire egy idősebb embernek, vagy akárkinek a saját életében. De olyasmit nem neveznék valódinak, hogy szerinte hogyan kellene élnetek, mert az a ti saját dolgotok.)
A hosszabb út:
Arra figyelni, amit nektek mond, azt keresni, hogy miért beszél? Mi az igazi baja? Miért lett ilyen viselkedésű egy ember? Ha úgy tetszik megismerni a gyerekkorától előre... Együttérzést teremteni a valódibb énjével.
A jó dolgaira figyelni. Minek tudott örülni? (és egyébként minek tud ma örülni?)
Mindegy mit panaszkodik másokról. Fontosabb, hogy mire vágyik ő önmagának?
Tehát valahogy úgy hallgatni, úgy kérdezni, mintha egy gyerekkel beszélne az ember, aki valóban érdekes a kérdező számára.
Élje meg, hogy figyelnek rá, de ne élje meg, hogy "hülyeségeinek" tekintélye(amit itt nem is tekintélynek tűnik, maximum félelemnek) miatt kap figyelmet.
Ha van erre lelki erőtök, az a jobb, ha azt éli meg, hogy önmagatok miatt figyeltek rá.
Úgyhogy szerintem ez 2 lépés:
1. Eltávolodni az irrealitástól, a hipotetikus vitáktól mindkét félnek.
2. Egymásra figyelni.
A kettő közt talán évek is eltelhetnek, de nem kell siettetni.
2.válaszolónak:
Köszönöm, nagyon jó dolgokat írsz! Most remélem, hogy pár napig nem beszélünk megint, és lesz időm lenyugodni egy picit, aztán megpróbálom tudatosan alkalmazni ezeket a technikákat.
Nehéz eset egyébként, mert kb egy egész esettanulmányt lehetne írni náluk az egész családról meg külön-külön apámról és némelyik testvéréről is. Ennyi féle fajta szövevényes tagadás, amivel felépítették az egész életüket, szerintem még szakembernek is csemege lenne...
Mostmár van merszem visszaszólni, hogy fejezze be a drámázást, mert szánalmas. Gyerekkoromban marhasok kellemetlen évet okozott a viselkedésével, mostmár elhajtom a francba.
Nagyon szeretem anyut, de mindennek van határa, így a hisztizésnek is!
21/L
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!