Úgy látom, kevés olyan pár van, akiknek a gyereke mindkét szülő nevét viseli. Ti is így tapasztaljátok, és ha igen, miért van ez?
Pl. Nagy János és Kovács Ildikó lánya Nagy-Kovács Enikő, erre a névadási formára gondolok.
Szerintem így igazságos, mert a gyerek ugyanannyira az anyjáé is. Örülök, ha (nagyritkán) azt hallom, hogy egy pár ezt a megoldást választotta, én is így tervezem - de miért vagyunk ezzel ilyen kevesen?
Így aztán senki nem mondhatná még viccből sem, hogy jobban örül a fiúgyereknek, mint a lánynak, mert nem lenne az, hogy a lány nem viszi tovább a nevet. :)
Pláne ha belegondolok, nem kevés olyan gyerek van, akit elhagyott az apja, akit az anyja nevelt el egyedül, és mégsem annak a nevét viseli, aki közelebb áll hozzá, akinek többet köszönhet - az édesanyjáét.
Na látod, 14.21, erre tényleg nem gondoltam... Pedig milyen logikus lenne az én elgondolásom, és igazságos is, erre itt egy jogi akadály. :(
De az nem egy járható út ezek szerint, hogy én elnevezem a lányomat "Nagy-Kovács Enikőnek", és ha majd felnőve összeházasodik Kis-Tóthfalusi Istvánnal (amire eleve kicsi az esély, mert kevesen választják ezt a megoldást, így valószínűbb, hogy "Kis István" lesz a férje), akkor ők ketten eldöntik, mi legyen a gyerekeik vezetékneve?
Kerdezo, nem tudom a nevekre vonatkozo jogszabalyt, talan te most ennek mar utanajartal. Ird le legyszives, hogy milyen variaciok lehetnek akkor, ha Nagy-Kovacs Eniko es Kis-Totfalusi Istvan hazassagot kotnek.
Ok hogyan viselhetik a nevuket a hazassag utan?
Es az is erdekel, hogy a gyerekeik milyen vezeteknevet kaphatnak?
Nekem mindig is bejött ha valaki felvette az anyja és az apja vez. nevét is :)
szerintem nagyon jó :)
A több vezetéknevűek házasság utáni névviselésére is ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint az egy vezetéknevűekre. 1952. évi IV. törvény a házasságról, a családról és a gyámságról.
Ebben az áll, hogy:
25. § (1) A feleség a házasságkötés után
a) kizárólag a maga teljes nevét viseli, vagy
b) a férje teljes nevét viseli a házasságra utaló toldással, amelyhez a maga teljes nevét hozzákapcsolhatja, vagy
c) a férje családi nevét viseli a házasságra utaló toldással és ehhez a maga teljes nevét hozzákapcsolja, vagy
d) a férje családi nevéhez hozzákapcsolja a saját utónevét.
(2) A férj a házasságkötés után
a) kizárólag a maga teljes nevét viseli, vagy
b) a felesége családi nevéhez hozzákapcsolja a saját utónevét.
(3) A férj, illetve a feleség a házasságkötés után házassági névként családi nevüket is összekapcsolhatja, hozzáfűzve a saját utónevét.
(4) A házasulóknak az (1)-(3) bekezdés szerinti névviselésről meg kell egyezniük. Ennek során figyelemmel kell lenni arra, hogy - a (3) bekezdésben foglalt kivétellel - csak az egyik házasuló veheti fel házassági névként a másik családi nevét [(1) bekezdés b)-d) pont, (2) bekezdés b) pont], illetve a házassági név családi nevekből képzett része legfeljebb kéttagú lehet.
Ezek szerint nem lehet Kis-Tótfalusiné Nagy-Kovács Enikő, Kis-Tótfalusi Istvánné Nagy-Kovács Enikő, és nem lehet Kis-Tótfalusi-Nagy-Kovács Enikő és Kis-Tótfalusi-Nagy-Kovács István.
Gyerekek:
ha marad mindenki a saját nevénél, akkor lehet Nagy-Kovács, Kis-Tótfalusi (egy-egy vezetéknevek esetében lehetne anya+apa is, de most több, mint kettő, így nem lehet)
apa marad, anya felveszi a férje teljes nevét -nével (Kis-Tótfalusi Istvánné), akkor csak apa vezetékneve lehet
apa felveszi anya nevét, akkor csak anya vezetékneve lehet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!