Úgy látom, kevés olyan pár van, akiknek a gyereke mindkét szülő nevét viseli. Ti is így tapasztaljátok, és ha igen, miért van ez?
Pl. Nagy János és Kovács Ildikó lánya Nagy-Kovács Enikő, erre a névadási formára gondolok.
Szerintem így igazságos, mert a gyerek ugyanannyira az anyjáé is. Örülök, ha (nagyritkán) azt hallom, hogy egy pár ezt a megoldást választotta, én is így tervezem - de miért vagyunk ezzel ilyen kevesen?
Így aztán senki nem mondhatná még viccből sem, hogy jobban örül a fiúgyereknek, mint a lánynak, mert nem lenne az, hogy a lány nem viszi tovább a nevet. :)
Pláne ha belegondolok, nem kevés olyan gyerek van, akit elhagyott az apja, akit az anyja nevelt el egyedül, és mégsem annak a nevét viseli, aki közelebb áll hozzá, akinek többet köszönhet - az édesanyjáét.
Én is a Nem-re szavazók táborát erősitem, talán a saját vezeték nevemből kifolyolag (hosszú és bonyolult sose értik:)). Nő esetében addig amíg valakinek egyszerű és rövid neve van előtte a lehetőség ha férjhez megy miként változtatja ha akarja a nevét. Nem akarlak megbántani, de amikor néhány szülő csak a feltünőség, érdekésség vagy mert divat miatt add a gyermékenek hosszú és bonyolult nevet az 1 kicsit önző, mert eleinte szépen cseng a név, de a gyermek felnőtt lesz és 1 életen át ő fog azzal a névvel élni..... és az a sok aláírni való.
Amúgy szép gondolat az, hogy így az anyai vezeték név sem "halna" ki.
jah Nagy-Kovács Enikő és Szabó-Juhász Istvánnak a gyereke Nagy-Kovács-Szabó-Juhász Anna lesz?:D és az ő párja Nagy-Horváth-Király-Huszár András lesz és a gyerekük...nah azt már nem írom le:D
de az én véleményem is a nem, talán akkor ha anya egyedül neveli a gyereket, és apa nem foglalkozik vele stb.
Szia!
Én sem adtam volna a gyerkőcömnek mind a kettőnk vezetéknevét. A férjemé 10 betűs, világ életében hosszúnak találta, mit gondolt volna a csemete, ha még az én 5 betűmet is megkapja? Azt is figyelembe vettük, hogy a férjem az utolsó, aki továbbadhatja a családnevet.
Persze, ugyanannyira az anyáé is az a gyerek, de ez megnyilvánul abban, hogy minden hivatalos helyen kérik az anyja nevét is.
Ismerek olyan csajt, aki megváltoztatta a vezetéknevét, pont azért, mert apa elhagyta őt, az anyját és a testvérét és felvette az anyja lánykori nevét.
Köszönöm mindenkinek, aki elmondta a véleményét!
Nekem is eszembe jutott az Általatok felvetett probléma.
Én arra gondoltam, hogy a következő generáció nevét nemek alapján rövidítsük. Pl. a lányunoka a nagymamák nevét kapja, a fiúunoka a nagypapákét.
De pl. hangzás alapján, ezen persze lehetne variálni. Legyünk kreatívak. ;)
De szerintem az olyan szép, ha mindkét szülő nevét kapja a gyerek. Igen, modern dolog, és ez nem tetszhet a hagyoménytisztelőknek - de nem minden modern újítás feltétlenül rossz!, nézhetjük onnan is, hogy még inkább kifejezi, hogy a gyerek a 2 szülő szerelmének a "gyümölcse" :)
Annak, aki azt írta, hogy mivel az apa nem szülheti meg, stb. legalább azt megérdemli, hogy a nevét viselje a gyerek: én meg erre azt mondom, hogy a terhességgel, a szüléssel a nő szenved meg (mert ugye persze hogy lehet a reproduktív MUNKÁT rózsaszínben romantizálni, de a valóságban nem mindig teljes egészében habostorta, persze, hogy a "végeredmény" nagy öröm, de addig eljutni nem mindenkinek könnyű) - így megérdemli, hogy az ő gyereke az ő nevét is viselje.
Engem az nem "vigasztal", hogy a hivatalos iratokban szerepel az anya neve, az a hivatalon kívűl senkit nem érdekel.
Előrebocsátom, hogy nem tudom mi a pontos jogi szabályozás unokák esetében, de ha abból indulok ki, hogy ugyanabból a házasságból született gyerekeknek ugyanazt a vezetéknevet kell viselni, akkor megbukik az, hogy a lányunoka az anyáét, a fiú az apáét vigye tovább.
Két esetben lehet két édestestvérnek különböző a vezetékneve, ha az egyikük felnőtt korban megváltoztatja, vagy ha a két gyerek születése közben egyszer elválnak a szülők, majd újra összeházasodnak.
Jelenleg a házasságkötési szándékkal egyidőben kell nyilatkozni, hogy mi lesz a születendő gyermekek vezetékneve és ez bekerül a házassági anyakönyvi kivonatba, kivéve, ha egyértelmű pl. Nagyné-nek csak Nagy vezetéknevű lehet a gyereke. De pl. Nagy-Kovács Enikőnek lehet Nagy, Kovács, Nagy-Kovács is a gyerkőc, ezt a házasságkötéssel egyidőben kell megválasztani.
Én is a "nem"ek táborába tartozom, ennek 3 oka van.
1.A vezeték nevem 6 betű, a kereszt 9. Ha bárhol eddig alá kellett írnom, soha nem fért ki a kis vonalra.
2.A vezetéknevem teljesen érthetetlen, már az összes variációban szerepelt elírva, de ha nem betűzöm, kevesen tudják leírni.
3.A férjem neve igaz rövid, de a kezdőbetűjét annak is minden szinte minden betűvel leírták már, szóval ő is állandóan betűzni.
Ezeknek nem akarom kitenni a gyerekem, hogy ha majd valahol alá kell írnia egy olyan papírt, ahova betűnként diktálta a nevét, akkor még ki se férjen a kis csíkra.
Meg nekem amúgy sem tetszik. De ez csak a magán véleményem, a praktikusság sokkal fontosabb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!