Au pair kérdés a család szemszögéből? Mik az elvárások, mitől leszünk mi a "jó család" valaki számára?
Tehát, a helyzet az, hogy MAJD (nem most rögtön, mivel még itthon vagyunk, a költözés csak később esedékes) szeretnék felvenni egy au pair lányt. Angliában fogunk élni. Mindenképpen magyar lányt szeretnék. Mennyire problémás ez? Mármint általában nyelvet gyakorolni mennek ki a fiatalok, nálunk meg ugye mindenki magyarul beszél.
A másik, hogy mi egy egyszülős család vagyunk, egy anya és egy (akkor) 6-7 év közötti kisfiú. Ez mennyire negatívum (már ha az egyáltalán) a jelentkezők körében?
Még sok sok minden érdekelne ezzel kapcsolatban, de annak is nagyon örülnék, ha jelenlegi, vagy egykori au pairek leírnák, hogy mik azok a dolgok, amiket elvárnak egy családtól, mitől lesz számukra egy család vonzó, illetve mik a feladataik a családnál. Mik azok, amiket nem szeretnek csinálni, vagy nem úgy, ahogy azt elvárják tőlük? Mik a konfliktusforrások? Mi az, amiről már úgy érzik, nem az ő dolguk lenne, mégis esetleg elvárják tőlük?
Illetve olyanok tapasztalata is érdekelne, akiknél lakott/lakik au pair. Nekik mik voltak a főbb szempontjaik a választásnál, mit várnak el ők, és tőlük mit várnak el?
Főleg azért kérdezem ezeket, mert szeretnék majd jó viszonyt kialakítani, végtére is együtt fogunk élni, szeretném, ha otthon érezné magát nálunk a lány, nem lennének vérre menő sértődések.
Lesz annyi fizetésed, hogy tudj biztosítani 1 plusz szobát az aupairnek és heti minimum 70-80 fontot?
Plusz étkezését finanszírozni?
Amúgy van aki örül, ha magyar családhoz kerülhet magyar létére.
Én lány létemre inkább olyanhoz nem mentem volna, aki egyedülálló apuka gyerekkel, anyukához simán elmennék, feltéve, hogy nem idegbeteg, megkeseredett a válás miatt.
Jó, ha nem cselédként kezelitek az aupairt, de persze az is zavaró lehet, ha túlzottan a család részeként akarjátok tekinteni.
Nagyon sokan örülnének olyan családnak, ahol magyarul (is) beszél a család. Ugyanis sokan azért nem mernek nekivágni, mert nem érzik biztosnak a nyelvtudásukat. Nyelvet tanulni nyelvtanfolyamon is lehet, na meg Angliában kb. mindenhol. :)
Én ugyan nem Angliában, de egy másik országban dolgoztam magyar egyedülálló anyukának. Egyáltalán nem zavart, hogy nincs apuka, de arra azért figyelj, hogy az au pairnek ez ne jelentsen plusz munkaidőt.
Az is jó volt a magyar családban, hogy nem voltak kulturális különbségek, amik szintén konfliktushoz vezethetnek.
Amire figyelned kell (mint ex-au pair mondom): normális fizetés, betartott munkaidő, jogokat is adj neki és ne csak kötelességeket (pl. fogadhasson látogatókat). Több fogadócsaládot megjártam már, és nagyon könnyen beszélnek, hogy így családtag leszel meg úgy nagy testvér, de ez csak annyit jelent, hogy mint ilyen, munkaidőn kívül is állj rendelkezésre, merthát családtag vagy vagy mi :) De az, hogy fogadhasd egy barátodat vagy rokonodat pár éjszakára, na az már nem fér bele.
Aztán fizess neki nyelvtanfolyamot (bár úgy tudom, Angliában ingyenes), illetve én örültem, mikor néhány család a tömegközlekedésemet is finanszírozta (bérlet). Ha a munkavégzéshez kell utazni (pl. suliba, szakkörre..), akkor meg FELTÉTLENÜL.
Ami még tipikus au pair-család konfliktus, az az, hogy az au pair a kisujját nyújtja, és onnantól az egész karja kéne.
Pl. ugye az elején mindenki szeretne bevágódni, hogy milyen jó fej, így az au pair önként és dalolva leviszi a szemetet (holott ez nem a dolga), na onnantól kezdve egyszer próbálja meg nem levinni, a legtöbb család megemlíti neki :) És igen, mondhatjuk, hogy nem nagy cucc levinni a szemetet, tényleg nem, csak mikor már minden kis szarságot veled végeztetnek és természetesnek veszik, az gáz.
Most ennyi jut eszembe. :)
Köszi :)
Persze, a pénz nem lesz gond, a plusz egy szoba alap, eleve így nézegettem a kiadó házakat, hogy tudjam, mennyiből is élünk majd.
Természetesen nem akarok semmit túlzásba vinni, mármint a magánszféra szent és sérthetetlen, nem akarom ráerőszakolni magunka a lányra a szabadidejében. Csak egy egészséges jó viszonyt szeretnék kialakítani - ezzel nem is szokott gondom lenni, általában kedvelnek az emberek :)
Megkeseredett, idegbeteg semmiképp nem vagyok, inkább vidámnak és mosolygósnak tartanak.
Na meg nem vagyok az a típus, aki a karosszékből nézi, ha körülötte dolgoznak. Arról lenne szó tulajdonképpen, hogy reggelente gyereket iskolába vinni, délután érte menni, illetve, amíg a gyerek a suliban van, addig minimális házimunka (beágyazás, reggeli edények elmosogatása, esetleg mosást betenni, amikor szükséges). Szóval félreértés ne essék, nem házicselédet szeretnék :) Csak szeretnék munka után úgy hazaérni, hogy nem vár otthon a mosatlan, nem kell reggel kapkodva beágyazni, vagy hazaérni a vetetlen ágyakra.
Ez így reális elvárás?
Bocs a sok kérdésért, csak sose volt még "alkalmazottam", régen nem is hittem volna, hogy ebben a helyzetben a másik oldalról is ilyen rengeteg kérdés merülhet fel.
Második válaszoló, nagyon köszönöm a részletes válaszodat, ezeket szem előtt fogom tartani :)
Látogatók fogadása számomra alap, hiszen ott lakik ő is, neki is lehetnek barátai, rokonai. Amíg a társas együttélés szabályai be vannak tartva, addig nekem ezzel semmi gondom :)
én voltam au-pair és viszonylag jó családnál tehát tudom nagyjából mi a jó. a legfontosabb a korrekt viszony. már az elején írd le mik a lány lefadatai napi/heti hány órát fog dolgozni és mennyi a fizetése. ha mondjuk közbejön valami és plusz órákat dolgozik az fizesd ki. ha nem vagy vele megelégedve üljetek le és beszéljétek meg a dolgokat. ne legyenek kis bosszúk mert akkor megette az egészet a fene. tekintsd kicsit családtagnak a lányt de azért a szabályokat be kell tartani.
tapasztalatom szerint az a legrosszabb dolog mikor egyre több plusz dolgot vár el a család. pl nekem eleinte nem kellett az ő fürdőszobájukat/szobájukat takarítanom , csak a többi helységet és a gyerekek cuccait. aztán később kiadta az anya azt is feladatnak a napi teendőim mellé, plusz pénz nélkül. ilyet ne csinálj. ha lefektettétek a szabályokat az elején akkor csak az legyen a dolga és ha plusz dolgot kérsz akkor kompenzáld. a másik dolog, a gyerekkel értesd meg hogy tisztelje ugyanúgy az au-pairt mint az anyját, és fogadjon szót. ha nem így viselkedik akkor bünti. véleményem szerint akkor fog jól működni a dolog ha mindenki elégedett, ehhez pedigszabályok és egymás tisztelete kell. nehéz dolog az együtt élés de ha ezeket betartjátok akkor nem lesz nagy gond.
Kedves Anyuka.
Szerintem te az au-pairek álma vagy, legalábbis az eddigiek alapján :) Szóval ne aggódj, szerencsés lesz az a lány, aki hozzád kerül. Persze jó tájékozódni, de a lényeg, hogy használd a józan eszedet, és néha képzeld magad a lány helyébe. Akkor minden rendben lesz.
Én már kinőttem az aupair-kedésből, de kezdem sajnálni :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!