Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Monogamia vagy poligamia?...

Monogamia vagy poligamia? Melyik az elfogadhatobb?

Figyelt kérdés

Pontositva kerdest ugy tennem fel, hogy melyik, 2 kuonbozo kulturaban elterjedt, hazassagi szokas a "normalisabb"?

A "nyugati" monogam, ahol szinte mar nincsenek is csaladok mert mindenki elvalik, es magara hagyja az elozo csaladjat, feleseget, gyereket?

Ennek a vege is az, hogy egy ferfinek van 2,3,4 felesege az eletben es azoktol gyerekeik, de az elozoekkel jo eselyyel nem torodik, csak mindig az aktualissal.

Vagy az ahol meg van engedve a tobbnejuseg de szigoru szabaly, hogy annyi felesege lehet egy ferfinak amennyirol tud is gondoskodni?


Nekem mindkettobol az tunik ki, hogy az ember alapveto igenye, hogy tobb not is birtkolhasson az eletben 9fajfenntartasi oszton), de melyik az elfogadhatobb, ha eldobja az elozot, vagy ha mind megvan egyszerre?


A keshegyig meno, demagog vitakat legyszi mellozzetek, amugy mindenki velelmenyet varom!


2011. jún. 4. 13:10
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

18:12 te férfi vagy, vagy hülye:D


Kérdezőnek:

Annyival még kiegészíteném a sok hasznos választ, hogy régebben azért nem váltak el mert szégyen volt. A nők kiszolgáltatottak voltak (sokszor nem volt hova menni sajnos). Ugyanúgy elváltak volna, ha a nőknek lett volna hova menni vagy megélni egyedül is. Egy rossz házasság akkoriban egyenlő volt a rabsággal.

Örüljünk, hogy napjainkban van lehetőség a válásra. Az egy másik dolog, hogy jut el valaki addig hogy válókeresetet adjon be, de lehet erre nagyon nyomós érv is.


Ha valaki arra törekszik, hogy komolyan vegye a kapcsolatát(a párját és a házasságát), a család szentségét és ezen dolgozik is, és a párja is ugyanígy gondolja, abból nem lesz válás. Ez sok munka és elhatározás kérdése mindkét félnél.


A többnejűség nem jó. Legalábbis nálunk legalább nem alakul ki beltenyészet:D Persze minden férfinak juthat feleség és lehet gyereke. Ennél nem kell jobb, nem?

2011. jún. 4. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:

Az a baj a mi kultúránkkal, hogy már nincs monogámia. Szingli élet van. (Nem mindenhol de nagy általánosságban). Mivel a családalapítás alapja a pénz, ami nincs ezért a családok sincsenek (Megint nem 100%-os lefedettségre gondolok). A válások legfőbb oka pedig az, hogy "nagyon egyszerű". Ha valami nem tetszik beadod a válópert és kész, előbb utóbb elvált leszel, ha a másik fél is épp pipa rád akkor pár héten belül közös megegyezéssel. Régen is lehetett válni, vagyis érvényteleníteni a házasságot. Komoly okoknak kellett fennállnia de érvényteleníteni lehetett. Ma a legtöbb embernek eszébe se jut megbeszélni a baját a párjával. Mindenkivel megbeszéli a szüleivel, a barátaival, a fodrászával, a pultossal, csak az érintettel nem. Rengeteg nézeteltérést lehetne így elkerülni és jobban működne a monogám modell.

A kérdésre pedig a válasz, hogy mindkét modell lehet jó és rossz is. Kultúra kérdése. Ahol a poligámia dívik ott az a természetes, fel se merül a hölgyekben, hogy csak nekik járna az a bizonyos férfi. Tudnak osztozni és a feleségek általában jó barátnők is. Segítik az új feleséget, és együtt nevelik a férj gyerekeit.

Nálunk, ahol a monogámia az alap ez furcsa és zavaró lehet. Ugyanakkor a "mi" rendszerünk is működőképes, és nem rosszabb vagy jobb a másik rendszernél, szimplán más. Én nem tudnék osztozni a férjemen más nőkkel, de ha eleve olyan világban nőttem volna fel, ahol apámnak x felesége van stb akkor biztos osztozkodóbb lennék :)

2011. jún. 4. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 A kérdező kommentje:

"Örüljünk, hogy napjainkban van lehetőség a válásra."



Hat ennek pont, hogy nem orulok mert ez a felelotlen donteseket osztonzi.

Sokkal jobb lenne ehelyett megfontoltabban donteni mind a hazassag, mind a gyerekvallalas teren es nem 2 honap ismeretseg utan osszhazasodi, aztan 2 ev mulva pedig elvalni es csonka csaladokat, es azokban felnovo, komplexusokkal teli gyerekeket "kitermelni".

2011. jún. 5. 19:25
 14/14 anonim ***** válasza:
100%

Én vagyok az a válaszoló aki írta h örüljünk h van válás.


Én ezt úgy értem, hogy sajnos vannak olyan érvek, ami mellett VÁLNI KELL!

Pl. családon belüli erőszak, állandó ivászat, egy egyik fél elzüllése, megcsalás. Ilyenkor jogos a válás.

De pl. azért mert a férj nem hajtja le a Wc-ülőkét, vagy a feleség nem akar szexelni egy héten ötször az nem válóok!


Lehet okosan is élni! Én nem azt mondtam h mindenért válni kell, de ha szükséges, akkor jobb a válás!


Azzal nem értek egyet Kérdező, hogy hamar házasodnak... én azt veszem észre, hogy sokan nem is házasodnak egyáltalán, van akik 3-5-10 éveket együtt élnek, aztán már elmúlik a szerelem a varázs és kilépnek.

Rengeteg olyan ismerősöm van aki a kapcsolat 7.-dik, nyolcadik évében házasodtak, és egy évre rá elváltak.


Én nem hinném, hogy az emberek hamar házasodnak. Sőt inkább NEM HÁZASODNAK...


27N

2011. jún. 9. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!