Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Monogamia vagy poligamia?...

Monogamia vagy poligamia? Melyik az elfogadhatobb?

Figyelt kérdés

Pontositva kerdest ugy tennem fel, hogy melyik, 2 kuonbozo kulturaban elterjedt, hazassagi szokas a "normalisabb"?

A "nyugati" monogam, ahol szinte mar nincsenek is csaladok mert mindenki elvalik, es magara hagyja az elozo csaladjat, feleseget, gyereket?

Ennek a vege is az, hogy egy ferfinek van 2,3,4 felesege az eletben es azoktol gyerekeik, de az elozoekkel jo eselyyel nem torodik, csak mindig az aktualissal.

Vagy az ahol meg van engedve a tobbnejuseg de szigoru szabaly, hogy annyi felesege lehet egy ferfinak amennyirol tud is gondoskodni?


Nekem mindkettobol az tunik ki, hogy az ember alapveto igenye, hogy tobb not is birtkolhasson az eletben 9fajfenntartasi oszton), de melyik az elfogadhatobb, ha eldobja az elozot, vagy ha mind megvan egyszerre?


A keshegyig meno, demagog vitakat legyszi mellozzetek, amugy mindenki velelmenyet varom!


2011. jún. 4. 13:10
1 2
 1/14 Darcy01 ***** válasza:
96%

Én abszolút monogámia párti vagyok, nem mindenki válik el. Mondjuk én annak ellenére gondolom így, hogy az én szüleim elváltak.

Amúgy úgy vagyok ezekkel a különböző kulturális dolgokkal (pl. poligámia az arab országokban, különböző, számunkra brutálisnak tűnő rítusok, szokások a törzsi népeknél, stb.), hogy én teljesen el tudom ezeket fogadni, attól függetlenül, hogy nem értek vele egyet, vagy hogy én nem csinálnám. Azért szép a világ mert különbözőek vagyunk.

Szerintem nagyon buta dolog lehülyézni más népeket csupán azért, mert más szokásiak vannak, mint amit mi megszoktunk.

2011. jún. 4. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
77%
van benne valami. ezzel csak az a gond, hogy az ember ugye nem állatnak született, hogy csakis az ösztönei után menjen, ész nélkül. szerintem, ha valaki feleségül vesz egy nőt, akkor bizony illene gondolkodnia előtte: -valóban ezt akarom? -le tudom mellette élni az életem úgy, hogy ne más nők után caplassak? stb. Sokaknak sikerül ez, tehát nem lehetetlen. Szal szerintem monogámia, de ésszel.
2011. jún. 4. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

Alapvetoen en is a konzervativ csalad modell hive vagyok. viszont ugy latom a nagyvilagban, hogy ez nem igen mukodik. Ezt mutatja a sok valas, csonak csalad, elhagyott gyerek, stb...

Ezert is merult fel bennem a kerdes.

Az araboknal viszont szigoru torveny van ra, hogy ha tobb feleseget valaszt a ferfi azokat kell is kell tudni tartania. Igy bizonyos szempontobol esszerubbnek is tunik neha.

Van par egyeb torveny, szokas ezekben a "masik" kulturakban ami szinten jogonak tunik (pl a tolvaj kezenek levagasa kimondottan sizmpatikus), de van par ami nagyon nem.

2011. jún. 4. 13:24
 4/14 A kérdező kommentje:
*Csonka csalad. sorry :)
2011. jún. 4. 13:25
 5/14 anonim ***** válasza:
65%

Az is természetes, ősi ösztön, hogy a nőknek van egy "dannájuk", aki eltartja őket, biztonságot nyújt, és segít nevelni a gyerekeit, de mikor peteérése van, akkor belebújik a kisördög, és a környékbeli "rosszfiúval", az izmos, hűtlen, de igen jóképű hímmel keveredjenek szexuális viszonyba, mivel annak jobbak a génjei.

Tudósok már bebizonyították, hogy a nők (nőstények, ha így jobb) ezzel adják meg a legjobbat az utódaiknak: a legjobb géneket örökítik tovább, és a legjobb feltételeket biztosítják, hogy megéljék a felnőttkort. Ezt már az ősasszony is így csinálta, nem csak a csúnya, kövér és öregecske milliomosok felesége a kertésszel.


Neked erről mi a véleményed?



A család a legkisebb gazdasági egység. A MI kultúránkban ez az elsődleges szempont. Egy férfi és egy nő nem csak az ágyban partnerek, de egyfajta vállalkozásként is tekinthetünk a közös háztartásra, és a közös gyerekek felnevelésére.

Aminek kölcsönös záloga, hogy mindkét fél betartja a házastársi hűséget, tehát monogám. Ergo nem válnak el, nem lesz a férjnek 6 ex felesége és egy mindig aktuális jelenlegi, illetve a feleség sem megy férjhez még vagy 7szer.

Egy apa, egy anya, közös gyerekek, akiknek örökül hagyják mindazt, amit közös munkával felépítettek, segítik őket az önálló életre felkészülésben, a saját élet megkezdésében, lásd taníttatás és első lakás megvétele, felügyelik az unokákat, stb.

JELENLEG a MI KULTÚRÁNKBAN egy hím és egy nőstény egyed ezzel adja meg a legjobbat az utódainak, és modern dumák ide vagy oda, a gyerekvállalás ősi ösztönének ez a lényege: a legjobb körülmények megteremtése az utódnak.


Nem az, hogy apucinak friss pun.ci legyen az ágyban.


Amúgy rettentően félreérted a monogámiát.

2011. jún. 4. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

az iszlámra szokták mondani, hogy a férjnek annyi felesége lehet, amennyiről gondoskodni tud.

Ez nem igaz.


Az iszlámról tudni kell, hogy 1400 éve alakult ki, az arab területeken. Akkoriban sok háború volt, és a férjek is hosszú, veszélyes kereskedelmi utakra indultak. Ott, ha egy férj meghalt, akkor a feleség, és a gyerekek kvázi éhhalálra voltak ítélve.


Így megengedett volt, hogy a férj magához vegyen max. 4 feleséget. De csak akkor, ha a korábbi feleségek ebbe beleegyeznek, és ha egyik sem kerül hátrányba a többihez képest. (Tehát egy nőt sem lehetett arra kényszeríteni, hogy más nőkkel osztozkodjon, ha ezt nem akarja.)


Tehát a poligámia az özvegyeket, és a félárvákat védte. Nem az volt a cél, hogy a férj háremet tartson a saját kedvére.


Manapság ez már nem elterjedt. Csak ott lehetséges, ahol még az iszlám törvénykezés van életben. De pl. Törökországban is Mo.-hoz hasonlóan a római jogot alkalmazzák, és tilos a bigámia, vagy poligámia.

2011. jún. 4. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

13,27-es vagyok.


Akkor azt vedd figyelembe, hogy ma is az van, amit írtál: a férj anyagi lehetőségei korlátozottak, válás után csak egy családra tud figyelmet fordítani. Ahogy vesszük, ez is lehetne a poligámia egy formája, minden utódjáról gondoskodhatna egyformán, hisz a feleségétől vált el, nem a gyerekétől.

Amelyik apa így viselkedik, arról nekem megvan a véleményem. Ami nem hízelgő.


Mint látod, ez itt és most megvalósíthatatlan. TE hány feleséget és gyereket tudnál ellátni a jövedelmedből? Mivel ott a nőknek nincs más dolga, nem járnak dolgozni, nem is igazán tanultak, tehát ha akarnának se tudnak munkát vállalni.

Hangsúlyozom, hogy egyedül kéne eltartanod az egész családot. Hány feleséged lenne?


Az lenne a vége, hogy a helyi milliomos kiscsókának van 6 felesége, a vállalkozónak három, a kevésbé tehetős, de még mindig középmezőnyös vállal egyet, az átlagfizetésből meg csak nézegetheti a többi a csajokat. És még csak nem is lehet őket érte lek.vázni, mert csak a pénzre hajtanak.


Azt meg ne feledd, hogy sokszor az ara arcát is csak az esküvő után látja, szex, vetkőzés, etyepetye KIZÁRÓLAG az esküvő után!!


Még egy kis adalék: a férj biztosítja, hogy el tudja tartani a feleséget.

Amennyiben a feleség mégis munkát vállal, az összes pénz az övé, arra költi, amire akarja. Tehát amíg apu megszakad, hogy eltartsa a négy feleséget, a 12 gyereket, kifizesse a számlákat, addig a négy csaj ül a kozmetikusnál, fodrásznál, és piperészkedik. Egyiptomban pl. ez ma pont így működik.

Nem véletlen, hogy a helyi pasik két kézzel kaparnak az ott élő nyugati nők után, ha csúnyácska, akkor is, mert ők se szeretnek rabszolgák lenni. :P


A japán férfiak is erre pacsáltak rá: ott is divat elválni, új asszonyt vinni, és akkor nőtartást fizet, hogy a felesége és a gyereke megéljen belőle. Sok nő ezt ki is használja, hisz ők nem dolgoznak, hanem gyereket nevelnek... ott is fellázadtak a pasik ez ellen a rendszer ellen.


Ahol a férfi az úr, ott a férfi tartja el a családot.

Ennyi.

2011. jún. 4. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

13:27


Amit irsz a teljes mertekben esszeru es jogos. Csak a mai modern vilagban nem latom mukodni, sot, sajnos azt latom, hogy a csalad egysege mint szentseg teljesen elvesziti a jelentoseget. Es ez jon mar az osszes mediabol is, ami koztudottan nagy befolyassal van az emberekre. Ha azt latjak, hogy a peldakepkent kezelt "sztarok" is valnak, isznak, drogoznak, ertektelen eletet elnek, akkor a kovetoik is azt fogajak tenni. Szerintetek ez tudatos, hogy igy olik ki az emberbol az ertekekekt? 50 evvel ezelott nem volt ennyi valas. Eszukbe sem jutott. Most miert van ez ennyire propagalva?

2011. jún. 4. 13:36
 9/14 anonim ***** válasza:

Én a monogámia híve vagyok, nekem ez tűnik természetesnek. Valószínűleg azért, mert ebben a társadalomban nőttem fel, ebben szocializálódtam, így az ez által közvetített értékeket fogadom el és tartom természetesnek. De ha mondjuk egy olyan világba születtem volna, ahol a poligámia működik, akkor valószínűleg monogámként nem tudnám elképzelni magam. :)


Lehet, hogy az ember (férfi) igénye, hogy több nőt birtokoljon (termékenyítsen meg), de szerintem az ember attól is ember, hogy ha akar, úrrá tud lenni bizonyos ösztönein, mégha nehéz is.


De lehet, hogy csak én gondolom így, nem akarok vitatkozni senkivel, csak leírtam a véleményem.

2011. jún. 4. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
27%

azért az, hogy mondjuk több felesége legyen a férjemnek, az mondjuk túlzás. DE! olvastam egy helyen, hogy régen nem azért volt sírig tartó házasság, mert le akartak élni 50 évet egymás mellett, hanem mert gyakori volt, h az asszony belehalt a szülésbe, a férj meg a háborúba. 30-40 évesen özvegyen maradtak, és újra kialakítottak egy párkapcsolatot.


tehát többnyire nem egy emberrel élték le az életüket.


engem pl nem zavarna, ha a férjemnek lennének néha kalandjai, amivel kicsit feldobná magát, tuningolná az önbizalmát, stb. ugyanígy, ahogy nekem is vannak néha. egy kis csók, flört. szex soha, és ehhez tartom is magam. a szex csak a férjem kiváltsága.


nah, jöhet a lepontozás. :D

2011. jún. 4. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!