Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Hogyan értessem meg lányommal...

Hogyan értessem meg lányommal hogy helytelen amit csinál?

Figyelt kérdés
Lányomék elválltak de továbbra is egy háznál laknak volt férjével megosztásban.Van egy 2 éves gyermekük és én nagyiként látom hogy nem jól bánik vele a lányom pl:nem engedi aludni napközben mert este aludni kell,nem fürdeti rendszeresen néha szinte tiszta kosz ha nállam van én megfürdetem,ha olyan kedve van nem megy haza este mert úgy is ott az apja"jelszóval"majd csak valamikor másnap délután vagy este és ha neki olyan kedve van akkor a picin adja ki.Már sokszor szóltam neki de olyankor megsértődik és csak annyit vág oda ;azt csinálok amit akarok senkinek semmi köze hozzá;Ti mit tanácsoltok nekem erre a megoldhatatlannak látszó helyzetre?
2009. febr. 26. 00:00
1 2
 11/20 A kérdező kommentje:
Mindenkinek szeretnék válaszolni.Akarta a gyereket mert direktből maradt terhes és ő akart annyira férjhez menni is.Én akkor is azt tanácsoltam hogy ne siessen semmivel várjon még,de én voltam a rossz mert ő már nagykorú lettés ne szóljak bele az életébe.Említettük neki hogyha nem kell neki a gyerek akkor majd felneveljük mi,de azt mondta kell neki.A gyesből,családiból és a gyerektartásból él és aminek nem örülök alkalmanként kocsmákban kisegít.Arról is van tudomásom hogy alkalmanként iszik és sajnos elég sokat,de nem is tagadja.5 hónapja vállt el és talán még rosszabb mint azelőtt nemtudni mi a problémája,nagyon nehéz fejű és akaratos.Ha szüksége van rám akkor jó(kislány)máskor meg egy nagyon utálatos ember.
2009. febr. 26. 18:36
 12/20 anonim ***** válasza:
100%
Sajnos mindenki a maga kárán tanul és a lányod nem valószínű, hogy megváltozna addig, amíg valami nem fogja erre késztetni. A lányod mégiscsak a lányod, de azért itt tényleg időben be kellene vonni külső segítséget a gyermek érdekében. Én a helyedben ezt tenném. Nem hagyná, hogy hivatalosan a gyermek gyámjává válj? Bár, ha ráküldöd a Gyámhivatalt és nem találják alkalmasnak, akkor neki már nem lesz ebbe beleszólása.
2009. febr. 26. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
100%

Szia!Én a kicsit sajnálom de nagyon.Ő aztán nem tehet semmiről sem!Én is azt mondom ha nem is gyámhatóságra menyél segítségért de a családvédelmisekhez minden kép.

Nem szégyen oda menni,én is voltam férjemmel,és nagyon korrektek voltak,és segítőkészek.Ha elmondod nekik mi a baj,akkor ők bizalmasan kezelik.Valamit tenni kell a kicsi gyerekért!Ha az anyja ilyen csapodár!Nagyon sajnálom!Üdv:Egy édes anya

2009. febr. 27. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
79%

Kérlek ne haragudj, de volt egy mondatod, ami külön is nagyon fontos lehet:


"és ha neki olyan kedve van akkor a picin adja ki"


A többi dolog, amit írtál, az inkább ,,csak'' elhanyagolás, de ez az egy mondatod arra utal, lehet itt bántalmazás is. Kérlek, ha nem zavar, és jónak

látod, írjál erről részletesebben.


Úgy tudom, a bántalmazás megítélése más, mint az elhanyagolásé. Az elhanyagolás enyhébb eseteinél segíteni érdemes a megtévedt szülőt, viszont a bántalmazás nagyon összetett jelenség, bizonyos esetekben visszafordíthatlan ördögi körré nőheti ki magát. Minél durvább a bántalmazó, annál kiszolgáltatottabb és neurotikusabb lesz az áldozat, ez aztán további ürügyet, kulcsingert ad a további bántalmzáshoz, ahonan onnantól már akkor is nehéz kiszállni, ha már maga a bántalmazó is akarná. Az ördögi körnek súlyos esetben csak a tragédia vet véget, de még ha nem is fajul idáig, az áldozat későbbi életútja általában megtörik. A szörnyű emlékek felnőttkorban is sokáig kisértenek, szó szerint rémálmokban és egyéb poszttraumatikus tünetekben, ezeket esetleg csak kézbentartani lehet, gyógyítani utólag már nem feltétlenül lehet.


Ezen kívül is, ilyen pici korban még az enyhének tűnő bántalmazás is (általában: rázás) végzetes lehet.


Ötletet nem merek adni, mert Te ismered a körülményeket. Pár ötlet, ami nem veszélyes (nincsenek hatósági következményei, inkbb csak tájékozódás), tehát mindenképp ki lehetne próbálni:


1) gyerekpszichológust keress fel, és részletesen mondd el neki, mit tapasztalsz. Ha van bántalmazás, azt is mondd el neki feltétlenül. A gyerekpszichológus nagyjából fel tudja mérni, mekkora az ügy súlya (van -e közvetlen veszély, várható-e spontán javulás, egyáltalán bármiféle javulás, vagy esetleg épp ellenkezőleg, további romlás). Mindenesetre a több információ birtokában már világosabban fogsz látni. A pszichológus szakvéleménye valamelyest eszköz is lesz a kezedben: nem ütheti már csak úgy félre a kezedet a lányod onnantól kezdve.


2) Úgy éreztem válaszaidból, nem akarsz feltétlen a gyámhatóságra menni. Arra gondoltam, esetleg egy másik felnőttet odaküldhetnél, aki névtelenül, anonim módon kissé kipuhatolhatná előzetesen, milyen is a gyámügyi előadó. Profi, vagy dilettáns? Nyitott, vagy zárt gondolkodású?

* Együttműködő, aki jól ért a szakmájához, sokféle megoldásban gondolkodik, lehet vele szót érteni?

* Vagy pedig merev sablonos, szakmájához felszínesen értő, az érintetteket meg nem hallgató dilettáns?


Ha jók a tapasztalataid, és mengnyeri a bizalmadat, akkor esetleg el lehet indulni a vele való kapcsolatfelvétel irányába. Lehet, hogy a gyámügyi előadó jó módszereket is tud. Talán meghív mindenkit és az ügy minden résztvevőjével pontonként a legapróbb részletekig tisztázni tudtok mindent.

2009. márc. 1. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
100%
Az utolsó válaszolónak igaza van, de azért sokszor az elhanyagolásból is ugyanolyan rossz dolgok jönnek ki, mint a bántalmazásból. Egyik sem helyes és az érzelmi elhanyagolás, mint tudjuk sok mentális betegség kialakulásáért lehet felelős épp, mint a közvetlen testi bántalmazás. Ha már most így bánik a kicsivel, akkor az a pici tini korára már lehet, hogy depressziós lesz, mert az anyja nem foglalkozik vele és ha félre van nevelve, az élete tönkre fog menni. Ha már régóta fennáll ez a helyzet és a nagymama úgy látja, hogy a lánya nem fog változni, külső segítséghez kellene fordulni a gyerek érdekében. Lehetnek olyan dologok, amelyek még nem tűnnek veszélyesnek, de ha nagyobb lesz a gyerek, már másként fog ő is reagálni.
2009. márc. 1. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 A kérdező kommentje:
Rajta adja ki ha rossz a kedve:ordibál vele akár az utcán is és sajnos egyre többet oda csap,mikor hova de álltalában az arcára.Én már szóltam neki érte azt mondta ne szóljak bele az ő gyereke.Olyankor mikor odaver az anyja a pici odamegy és megöleli,sír és csak annyit mond anya ne.Nagyon fáj nekem ezt látni de nem akar megválltozni a lányom radásul ma még tett is rá,mert mikor keresztszülei haza hozták a vele megbeszélt időben inkább bezárkózott és nem jött haza a fiához.Ide hozták hozzánk és az apja vitte el mikor végzett a munkahelyén.
2009. márc. 1. 22:55
 17/20 anonim ***** válasza:
100%

Köszönöm a választ.


Én is vert gyerek voltam, tapasztalatból úgy tudom, hogy a verés nem szűnik meg csak úgy az idővel.


Ami a szakértőket illeti... ők azt mondják. úgy tudom, hogy az efféle élmények traumát okoznak, szinte mindenképp megtörik a vert gyerek későbbi életútja is (szorongás, depresszió, önértékelési zavarok, súlyosabb esetben rémálmok és filmszerűen visszaidéződő emléknyomok). Az utóhatások végigkisérik a későbbi felnőtt életében is a gyereket, és ezt nagyon nehéz kikezelni, még szakemberrel is


[link]


Itt a Gyakorikérdések.hu-n is van egy hasonló kérdés, az amit erre adtak, az szerintem ide is vonatkozik:


http://www.gyakorikerdesek.hu/csaladi-kapcsolatok__egyeb-ker..


Ha szeretnél picit lekileg feltöltődni előbb, akor érdemes gyerekpszichológussal beszélned, hadd bátoritson Téged, de szerintem ő sem fog tudni végső soron mást tenni, mint hogy eligazit Téged, hova fordulj, mennyire súlyos a dolog.


Mert amit irtál, egyértelmúen súlyos abúzus. Egy ideig azt hittem, hogy talán csak enyhe elhanyagolás, de sajnos nem, tényleg súlyos abúzus. Mindenképp valamilyen úton-módon hivatalos segitséget kell kérni, mert a bántalmazás veszélyes, spontán módon szinte biztosan nem múlik el, általában olyan dolgokkal jár együtt, ami szintén veszélyes (érzelmi abúzus).


Jogilag, úgy tudom, törvénybe is ütközik a gyerek bármiféle megütése, még jobban is, mintha egy vadidegent ütne meg az utcán, mert a vadidegen tud védekezni, a gyereknek meg esélye sincs rá.. A magyar jogrendből végre kiszedték a ,,házi fegyelmi jog''-ot, ezek afféle skizoid maradványok voltak még a 90-es évekig, ma már nem szabad gyereket ütni (pofozni sem, kezére sem verni).


De ennél is fontosabb, hogy súlyos és valószinűleg gyógyithatatlan traumát okoz kétéves korban a gyakori ütlegelés olyan személytől, akitől érzelmileg függ. Sajnos ez csak későbbfog előjönni, szóval most érdemes lépni.


A gyámhatóság egyébként, úgy tudom, általában védőnőt rendel ki, aki kijár a családhoz, figyeli a gyereket rendszeresen, és a bántalmazás jeleit is észreveszi rajta. De ezt nehéz lenne megmondani, hiszen minden eset más, nem tudom pontosan, mit fognak tenni.

2009. márc. 2. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
100%

... a gyerekpszichológus, pszichológus arra is jó, hogy átbeszélje az embberrel a döntést, mármint az efféle döntéseket, hogy esetleg mégiscsak Ti veszitek Magatokhoz a gyereket, és felvállaljátok a konfliktust a lányotokkal. Fájdalmasnak tűnik felvállalni a családban ilyen összeütközést, de esetleg nem is olyan vészes, mert megtisztitja a dolgokat, tiszta helyzetet teremt. Szóval az ilyen komolyabb döntések felvállalásához is segitséget adhat egy jó pszichológus, mert át lehet vele beszélni a dolgokat.


Összeolvasva azt, amit eddig irtál (zugivás, elhanyagolás, bántalmazás), lehet, hogy ez jobb lenne. A védőnő mindent nem vehet észre, és a bántalmazást is csak legfeljebb kontroll alatt tarthatja, teljesen nem feltétlenül tudja megakadályozni, ha már eleve olyan a légkör. Volt olyan eset is, hogy a végül bekövetkezett tragédiát a védőnő sem vette észre előre, ez nem biztos módszer.

2009. márc. 2. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
100%

Nyomorult gyerek, a te lanyod a kisunokadat teljesen tonkreteszi idegileg, lelkileg!!!

Megerdemelne, hogy elvegyek tole a gyereket! Mar most 2 evesen fel az anyjatol az a nyomorult kicsi kolyok, hogy fog o felnoni igy? Miert nem adja oda neked a lanyod az unokat, majd te felneveled.

A lanyodnak nem kell ez a kisgyerek, nem szereti.

En a helyedbe elvetetnem tole a gyereket, biztos vagyok benne, hogy te azonnal megkapnad, ha te tenyleg rendesen elsz.

A lanyodat kellen utni, nem a nyomorult kisgyereket.

Nem is ertem hogyan birod elturni, hogy nem veteted el tole, egy alkoholista, agressziv notol azt a kiszolgaltatott, kicsi 2 evest. Azonnal intezkedj, ne hagyd, hogy usse azt a kicsit az anyja.

2009. márc. 2. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
100%

A gyerekpszichológus azt tudná felmérni, hogy mekkora a dolognak a súlya, mekkora a veszélyessége, merre lehetne elindulni.


Azt, hogy a lányod viszonya javulhat-e még a gyerekével, azt nehéz lene innen felmérni. Nagíon sok eset lehetséges, ezeket csak szakembertudja egymástól különválasztani, melyik igaz.


Ha lányod alkatilag is kegyetlen természetű, akkor nem fog javulni. Ekkor meg lehet fontolni, nem lenne-e jobb mégiscsak elvenni tőle a gyereket.


Ha lányod csak neurotikus, ingerlékeny, de egyébként alkatilag nem kegyetlen, akkor még javulhat a gyerekkel való viszonya, de ekkor sem magától, hanem szakember segítségére lehet szükség ekkor is. Ehhez azonban az ő saját belátása, akarata is kell, kényszerrel nem lehet pszichológushoz járni, mert ahhoz együttműködés kell.


Ha a lényod semmiképp nem akar gyógyulni, és veszélyezteti a gyereket, akkor akkor is korlátozni kell őt, ha egyébként nem lenne alkatilag kegyetlen.


Szóval nagyon sok eset lehetséges, ezt mindenképp szakembernek kell felmérni. Első lépésként szeritem gyerekpszichoógussal érdemes beszélned. Először meghallgat Téged, aztán, ha skierül összehozni, akkor a gyereket is meghallgatja, rajzoltatja, játszik vele stb. sok mindent meg tud sejteni. Ő tud további tanácsot adni, merre érdemes továbblépni.


Ha a lányodon lehet még segíteni, akkor ajánlhat neki olyan pszicholégust, aki direkt fiatal felnőttek problémáihoz ért. Ekkor talán a lányod maga is képes lesz jó anyává válni a szakember segítségével.


Ha a lányodon már nem lehet segíteni (pl. ha alkatilag kegyetlen, vagy ha nincs belátása), akkor meg olyan tanácsot adhat a pszichológus, hogy kihez fordulhatsz, hogy a gyereknek ne legyen sérülése a rossz bánásmódból (pl. gyámhatóság).

2009. máj. 10. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!