Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mit kezdjek a férjemmel? Nem...

Mit kezdjek a férjemmel? Nem él a lehetőséggel.

Figyelt kérdés

Nyelvekkel foglalkozom, főleg angollal. Tanítom, tolmácsolok, fordítok. A férjem csak magyarul beszél, de már a kapcsolatunk elején mondogatta, hogy de jó nekem, hogy tudok külföldiekkel kommunikálni.

Mondtam, hogy én is kamaszként tanultam meg, nem így születtem, csak tanulás kérdése, neki meg adott az ingyentanár.

Most már ott tartunk, hogy vettem neki egy vagon könyvet - értelemszerűen egész nap rendelkezésre állok - de szinte könyörögnöm kell, hogy angolozzunk. A szavakat nem tudom helyette megtanulni, de magától nem foglalkozik vele.

Már nagyon zavar, mert én pl. örülök, mint majom a farkának, hogy egy külföldi ismerősöm tanít az anyanyelvére (nehéz és ritka nyelv), cserébe én magyarul tanítom.


A férjem minden alkalommal sajnálkozik, hogy nem tud a nem magyar barátaimmal kommunikálni. De nem is tesz érte semmit. Jó fejek - ha tolmácsolok, akkor jól elbeszélgetnek és kedvelik egymást, - bíztatják, hogy beszéljen, bármit, nem fogják kinevetni, ha mégis, akkor ő is kinevetheti a magyarjukat (nagyjából egy szinten vannak).


Már nincs ötletem mit tehetnék vele. Egyik gondolatom az, hogy járjon időpontra, fizetős tanárhoz, hátha akkor komolyabban veszi.

Vagy beszedem tőle az amúgy szokásos óradíjamat és (ezt neki nem mondtam) egy külön számlán gyűjteném, hogy egy idő után lássa, mennyi pénzt spórolt így.


Ti mit csinálnátok a helyemben?


2011. márc. 15. 23:05
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
100%
Megértem a helyzeted. Én a tesómat tanítottam volna szintén angolra, de ő sem élt a lehetőséggel. Amit tennék a helyedben, az az, hogy legközelebb nem tolmácsolnék neki :) ha találkoztok a külföldi ismerőseitekkel. Szerintem nem tudsz mit tenni, hiszen Te már mindent megtettél, a férjed meg egyáltalán nem foglalkozik a témával.
2011. márc. 15. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim válasza:
100%
Ha tényleg meg akar tanulni angolul (vagy bármilyen nyelven), akkor egyszerűen csak lusta és az általad említett megoldások hatásosak lennének. Szerintem. Ha viszont nem akar nyelvet tanulni, de közben nyávog, hogy ő nem tud a barátaiddal társalogni, akkor meg mondd meg neki, hogy fogja be a száját... :) Ki kell deríteni, hogy a kettő közül melyik áll fent és tégy belátásod szerint!
2011. márc. 15. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem egyszerűen törődj bele, hogy bár a férjednek tetszik a gondolat, hogy beszéljen angolul, annyira nem motivált, hogy a tanulásnak is nekifogjon, pláne mivel rá sincs szorulva, hiszen elsőrangú tolmácsa van. Én is nyelvtanár vagyok, és az én családomban sem tudtam senkit rávenni arra, hogy érdemben foglalkozzon a nyelvtanulással. Minden külföldi utazás vagy vendég után elhatározzák, hogy megtanulnak, aztán annyiban is marad.

Szóval a helyedben nem foglalkoznék vele, nem venném komolyan a sajnálkozását. Nem az a lényeg, hogy mit mond valaki, hanem hogy mit csinál. Ha a férjed tényleg annyira akarna, már nekiállt volna. Ha meg nem akarja, helyette nem akarhatod.

2011. márc. 15. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim ***** válasza:

:) Őszintén? Én békén hagynám...

Szeretné is az angolt , meg nem is... De valójában annyira nem akar más nyelven is tudni, hogy tegyen érte valamit.

Illetve, nem hinném, hogy azért ki fog adni pénzt, hogy elmenjen más tanárhoz... Nem ilyen kis praktikákra van szükség, hanem ahhoz, hogy a férjed komolyan úgy érezze, kell neki a nyelvtudás.

Egyébként, arra nem gondoltál még, hogy lehet Te rontasz el valamit, ami miatt a férjed nem szeret az angollal foglalkozni? Esetleg nem teremtetted le, amikor még huszadjára sem jól írt/mondott valamit? (ilyesmire gondolok)

23/n

2011. márc. 15. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:

Ő nem biztos, hogy azért mondja ezeket, mert megakar tanulni, hanem szimplán csak mert jó neked, hogy te megtanultad, és tudod hasznosítani. Ő ennek örül, ő is szeretné ha ő is tudna, de azért annyira mégsem, hogy maga is megtanulja, mert az azért munka, és még nem jutott el oda, hogy akarja eléggé.

Nem tudsz vele mit csinálni, csak elfogadod, hogy ez van, és majd ha ő igazán akarja, akkor rááll a dologra jobban.

Sok ember van, aki a másiknak azt mondja de jó te ezt is tudod.., és ennyiben is maradtak..

Én megtanultam angolul környezetben, de megmondom neked, hogy a férjem volt az utolsó akihez szóltam is angolul. Ő már tudott, és akart velem, de képtelen voltam vele. Be is iratkoztam rövid időre iskolába ami beindított. Furcsának találtam, szégyenlős voltam vele szemben. Pedig okom nem volt egy szál sem. Lehet Ő is így érez. Hiába lehetnél a tanára, ezek blokkolhatják, lehet ha beiratkozna valakihez, hamarabb megtanulna. El lenne kötelezve, nem érezné magát zavarban, mint veled, ha ez nála is fentáll. Kérdezz rá. Ha úgy belemegy, akkor menj bele te is, ne hátráltasson, hogy dehát itt vagy érte ingyen.

2011. márc. 15. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:

Azt nem tudom megmondani, hogy mit kezd a férjeddel. Csak a saját tapasztalatom alapján tanácsolom, hogy ne tolmácsolj többet neki.

Hogy, mire alapozom mindezt? Arra, hogy nekem is volt egy párom, aki mindig fordított Angolra, és én így lusta voltam megtanulni. Aztán elváltunk és akkor ott álltam a „tolmács” nélkül és rákényszerültem, hogy megtanuljam a nyelvet.

Ezért, sokszor akkor teszünk jót a másikkal ha nem segítünk neki. Kérlek, gondold át.

2011. márc. 15. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 A kérdező kommentje:

Tervezzük, hogy egy éven belül külföldre költözünk. Én elkezdtem azt a nyelvet tanulni (a barátomtól, akit meg magyarul tanítok, mert ő meg itt él néhány hónapja), ami jóval nehezebb, mint a nyugati nyelvek.

Az is bosszant, hogy már azzal előrébb tartok, mint a férjem az angollal, pedig egyikünk se hülyébb vagy okosabb, mint a másik.

De ha jön a barátom, igyekszem az anyanyelvén kommunikálni vele. Ha tévesztek, kijavít, de ezzel is segít.

A férjem ezen is álmélkodik, de ha napi 15 percet ő is olvasgatná a nyelvkönyvét, vagy heti két órát rászánna a tanulásra, már előrébb is tartana, mint én.


Alapvetően szorgos ember, tehát nem egy lusta személyiség, ezért is zavaró.

Külföldön előnyben leszek a végzettségem és a nyelvismeret miatt, szívesen el is tartom,amíg felzárkózik. De nagyon zavarna,ha még egy kiló kenyeret se tudna nélkülem venni, pedig itt a lehetőség.

Ott megértenek pár nyelvet, de a magyar nincs közöttük.

2011. márc. 15. 23:20
 8/26 anonim ***** válasza:
Én is mindig mondogatom hogy de jó lenne letenni a nyelvvizsgát, de az a helyzet hogy annyira gyűlölök nyelvet tanulni, hogy inkább téglát hordanék a tűző napon egész nap, minthogy leüljek angolozni. emellett valamiért elég jó kis beszédgátlásom van, ha angolul kéne beszélnem ,meg se tudok mukkanni, pedig gimiben 100%os kompetenciateszteket írtam angolból, a legjobbat az évfolyamon, leérettségiztem belőle 5ösre, de sz*rt se érek vele, ha meg se bírok mukkanni. Lehet hogy a férjednek is ilyen beszédgátlása van, azért nem akar angolul megszólalni.
2011. márc. 15. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 anonim ***** válasza:

Hát, azért ez így más szituáció... Nem említetted, hogy külföldre szeretnétek menni. Így természetesen szüksége lesz a nyelvre, tehát nincs választási lehetősége, h szeretné megtanulni, agy sem... Egyszerűen meg kell tanulnia. Erre előbb utóbb rá fog jönni. Ha szerencséd van, akkor előbb..

Maximum majd külföldön megtanulja... Akkor rá lesz nagyon kényszerülve..

2011. márc. 15. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 A kérdező kommentje:

23:16 - soha nem teremtek le senkit, ha téveszt. Pont azért, amiért az orvos se teremt le engem, ha ráköhögök - azért vagyok ott.


Leteremtés volt, de nem ezért. Oda se figyelt, ment a magnón a szöveg, ő beledumált magyarul, a szöveget figyelmetlenül olvassa, még a magyar utasításoknál is képes szavakat átugrani, annyira nem figyel oda.

De kihangsúlyoztam, hogy ha az angolban téveszt, nagyon szívesen elmagyarázom, gyakoroljuk akár százszor is.

De azzal engem is hátráltat, hogy még egy magyar mondatot se olvas el figyelmesen, kapkod.


Pl: Veszünk egy leckét, elolvassuk a szöveges részt. Meghallgatjuk magnón. Segítek elismételgetni, segítek a kiejtésben. Ha nem érthetetlen, nem is javítom ki (mondjuk a bathroom-ot erős magyaros bÁSZrÚm-nak ejti).

Legutóbb a birtoklást gyakoroltuk, meg akérdéseket (a lecke alapján). Olyanokat ismételgettünk (közben mutogattam a lakásban), hogy "where is my bag? your bag is on the chair" vagy "I have a car. My car is white."

De hogy az utolsó példába az ő szájából már úgy hangzott, hogy "I have a car. My dog is white" Minden szót jól ismer, de ennyire nem figyel oda, hogy 2 másodperc alatt kutya lesz az autóból.


Nincs tanulási nehézsége, jogi egyetemre jár, ott sokkal nehezebb nyelvezettel is boldogul.

2011. márc. 15. 23:27
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!