Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mit lehet egy ilyen kamaszlánn...

Mit lehet egy ilyen kamaszlánnyal kezdeni szülői szemszögből?

Figyelt kérdés

Előre is elnézést, kicsit hosszú a történet háttere.

Férjemnek van egy gimnazista lánya. Nagyon eszes lány, viszont emellett kényelmes és lusta is. Nehezítésként az anyja nem egyszerű eset (pszichésen instabil), illetve most futott bele egy számára kellemetlen szerelmi afférba.


A lányban bizonyos szempontból nagyon látom akkori önmagam. Hasonló dolgokat csináltam, eszem volt, szorgalmam kevésbé. Sunyítottam, trükköztem, képességeimhez képest rosszul tanultam. Viszont amint kiderültek a dolgaim, a szüleim rögtön léptek. Nem volt pardon, ha kellett, egy SS tiszt szigorával jártak el. Igen, akkoriban szívből utáltam őket, de ha nem teszik, lehet, hogy most még érettségim se lenne, annyira beletojtam a tanulásba.

Ezt látom párhuzamnak (a hozzáállást), illetve ugyanazokon a területeken tehetségesebb vagy gyengébb, mint én.

Ami különbség: én mindig is konok, harcos típus voltam. Ő inkább megadó típus és a stresszt, bánatot is befelé fojtja, nem adja ki magából.


A férjem aggódik miatta, de nem tud vele mit kezdeni. Egyrészt, mert az anya egyáltalán nem partner ebben, nagy ívben tesz az iskolai dolgokra, másrészt a férjem nem kifejezetten határozott személyiség, pedig jelen esetben indokolt lenne egy mértékletes erőszakosság.


Ha kérdezgeti, a lány csak mered maga elé és nem válaszol a kérdésekre. A férjem meg itt elakad és innen tehetetlen.


Ha valaki kamaszként vagy szülőként találkozott ilyen helyzettel, mi segíthet megoldani?


2011. febr. 18. 15:26
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

Nekem ugyan nincs gyerekem, de egy ismerősömmel nem régen beszélgettem, hogy vele mit tettek a szülei, mikor nem akart tanulni.

Okos srác volt, de élte a kamaszok felhőtlen életét és nem akart tanulni. A szülei azt mondták, OK. Próbáld ki milyen dolgozni egy nyáron át. Ha nyár végén még mindig dolgozni akarsz, ám legyen, abba hagyhatod a sulit.

Beszéltek egy barátjukkal - persze erről a srác akkor nem tudott - aki vállalkozóként dolgozott és megkérték, hogy nagyon keményen bánjon a sráccal, ne engedje lazsálni, szekálja, mint egy "jó" főkök, stb.

Nála kezdett el nyár elején dolgozni a srác.

A nyár végére azt mondta, hogy ez nagyon durva, inkább a suli. Azóta eltelt pár év, lediplomázott és sikeres ember lett belőle. Ja és ezt ma már nevetve és a szülei eszét áldva mesélte.

2011. febr. 18. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
Sajnos lehet. A kamaszkor amúgy sem könnyű állapot, erre jön még a szülei válásának késleltetett feldolgozása is.
2011. febr. 18. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 A kérdező kommentje:

A válást nagyon felnőttesen viselte (akkor 13 lehetett - ugye a tényleges válás évekig tartott, nem csak addig, amíg a jogi része), ő is nehezen viselte az otthoni feszült légkört.

Az anyjával maradt, de korlátlan láthatás van, akkor találkozik az apjával, amikor akar/ráér/kedve van.

Viszont az anyja kissé megzakkant a válás után. Nagyon szélsőségesen hangulatember lett, átcsapott egy rossz értelemben vett plázacicás, sznob stílusba. A látszat a lényeg, a felszín (milyen autó, milyen divatos ruhák, plasztikai műtétek, híres emberek, stb). Folyamatosan próbálkozott az önkényes kontrollal (hol vagy, mit csinálsz, most azonnal gyere haza, mert azt mondtam), következetesség nélkül. Ezt a férjemmel is csinálta, de róla néhány év alatt leszállt (bár ott se állt a helyzet magaslatán a férjem, nehezen tudott kilépni a Marionett bábú szerepéből). Velem is sokáig próbálkozott, de a következetes "nem veszek rólad tudomást" viselkedés hatására megunta, hogy egrecíroztasson.

Viszont ha a férjemnek/nekünk akart keresztbe tenni, akkor nem közvetlenül támadott, hanem a gyereket rántotta be ütközőnek - sakk-matt, a férjem a gyerekkel nem akart kitolni, így ilyenkor mindig az exnej nyerte a "meccset".


A lányt is megviselte az anyja viselkedése, sokáig titokban járt is iskolapszichológushoz emiatt.

*********************


Ha valaki gyerekként átélte azt, hogy késleltetve dolgozza fel a szülei válását, le tudná írni, hogy mi zajlott le benne, illetve hogyan és mennyi idő alatt sikerült feldolgoznia ezt?

2011. febr. 18. 16:19
 14/14 anonim ***** válasza:
Szerintem te magad mindenre megadtad a választ. Ugyanezt mond el a párodnak is. Aztán ha lép örüljetek, ha meg nem akkor ints neki búcsút!
2011. febr. 18. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!