Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mit lehet egy ilyen kamaszlánn...

Mit lehet egy ilyen kamaszlánnyal kezdeni szülői szemszögből?

Figyelt kérdés

Előre is elnézést, kicsit hosszú a történet háttere.

Férjemnek van egy gimnazista lánya. Nagyon eszes lány, viszont emellett kényelmes és lusta is. Nehezítésként az anyja nem egyszerű eset (pszichésen instabil), illetve most futott bele egy számára kellemetlen szerelmi afférba.


A lányban bizonyos szempontból nagyon látom akkori önmagam. Hasonló dolgokat csináltam, eszem volt, szorgalmam kevésbé. Sunyítottam, trükköztem, képességeimhez képest rosszul tanultam. Viszont amint kiderültek a dolgaim, a szüleim rögtön léptek. Nem volt pardon, ha kellett, egy SS tiszt szigorával jártak el. Igen, akkoriban szívből utáltam őket, de ha nem teszik, lehet, hogy most még érettségim se lenne, annyira beletojtam a tanulásba.

Ezt látom párhuzamnak (a hozzáállást), illetve ugyanazokon a területeken tehetségesebb vagy gyengébb, mint én.

Ami különbség: én mindig is konok, harcos típus voltam. Ő inkább megadó típus és a stresszt, bánatot is befelé fojtja, nem adja ki magából.


A férjem aggódik miatta, de nem tud vele mit kezdeni. Egyrészt, mert az anya egyáltalán nem partner ebben, nagy ívben tesz az iskolai dolgokra, másrészt a férjem nem kifejezetten határozott személyiség, pedig jelen esetben indokolt lenne egy mértékletes erőszakosság.


Ha kérdezgeti, a lány csak mered maga elé és nem válaszol a kérdésekre. A férjem meg itt elakad és innen tehetetlen.


Ha valaki kamaszként vagy szülőként találkozott ilyen helyzettel, mi segíthet megoldani?


2011. febr. 18. 15:26
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

Beszélgetni lehet vele?

Nem gond, ha először nem válaszol, csak elmondod ezeket neki is, hogy te most mennyire a régi önmagad látod benne.

Hogy mennyivel jobban jártál, hogy akkor rávettek a tanulásra, és ha összekapná magát, milyen jó tanuló lenne most ő is.

Hátha lehet vele beszélgetni, és egy kis odafigyeléssel, dicsérettel el lehet érni, hogy hallgasson rád.

Először lehet, hogy elzárkózik, meg a fejedhez vágja, hogy nem vagy az anyja meg a barátnője, de ezt hagyd rá, hogy nem is akarsz, csak beszélgetni szeretnél.

2011. febr. 18. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim válasza:
76%
a lánynak fel kell hivni a figyelmét,azzal,hogy elöször is leül ön vele és elkezd beszélgetni.Nem baj ha a lány nem mond semmit,ön ujra és ujra megpróbálja.Addig amig a jég fel nem olvad.Lehet ha lesznek akadályok de ne adja fel.Mert mindenki megérdemli a boldog életet.S hogyha a lány okos,akkor magán segit,Isten is megsegiti.
2011. febr. 18. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

Bizonyos szempontból érzelmi zsarolással is próbálkozik - ha helyzet van, indokolatlanul elsírja magát. Illetve olyannal is próbálkozott, hogy "nem neki való a tanulás". Ez szerintem a bullshit kategória.


Az apja azért sincs könnyű helyzetben, mert az anya egyáltalán nem partner semmiben, sőt, szinte direkt ellene játszik, csak ő legyen aktuálisan a jó fej. (Hiába veszélyezteti ezzel a gyerek jövőjét...)


Férjemnek javasoltam, hogy hívja fel apámat és beszélgessen vele, mert 10 éve ugyanezt élte át apaként, no meg pedagógus végzettségű (minden létező területen dolgozott, még fogyatékosokkal is), biztos tud apai szemszögből jó tanácsot adni, hiszen engem is sikerült kezelnie. Mondogatja, hogy jó, majd beszél vele, de mégse teszi, pedig jóban vannak...

2011. febr. 18. 15:37
 4/14 anonim ***** válasza:
Kenyelmesseg, lustasag, altalaban normalis ebben a korban. Nilvanvalo, hogy lany mas termeszetu toled. probalj vele beszelni, tudasd vele hogy benned megbizhat, probald dolgokra ravezetni. Attol fuggoen, hogy milyen kapcsolatban vagytok, barati vagy mint mostoha anya, a masik no, ilyen szohangba, szavakkal probald neki elmondani hogy ferjed torodik vele, de nem tudja hogy koelitse meg. Szerintem ennek a lanynak sok banata van, amit talan nem tudja, hogy kinek mondhatja el. Beszelj ferjeddel is privatban. Mielott z lene, hogy bele akarsz szolni az elso csadi ugyebe, kerdezd meg, hogy mivel tudnal neki segitsegere lenni stb. Szerintem azon kivul hogy a lany tudja, hogy megbizhat benetekben, es nem csak hibait fogjatok a fejehez vagni, most ez a legfontosabb, na meg hogy kezeld mint egy majdnem felnottet, mint egy "fiatal not". Most csak ezt tudod csinalni. Ha lany beszelni akar, szenteljel ra idot, kesobb, mikor nagyobb lesz, lehet hogy jobban kinyitva all majd eletek. Anyjat szidni nem erdemes, se lanynak, se ferjednek. nem ernel vele el semmit.
2011. febr. 18. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

A lánnyal nem igazán tudok beszélni, illetve nem akarok direktben belefolyni, mert mégse az én gyerekem, nem erőltethetem rá magam. (Az a szülei dolga.) Ha kér valamit, szívesen segítek, de egyrészt az anyjának se adnék támadási felületet (ilyen esetben azonnal előhúzza az anya-kártyát), meg a lányt se szeretném elvadítani. Kellemes haveri viszonyban vagyunk, de ritkán találkozunk.


Az osztályfőnöke olyat is mondott a férjemnek, hogy szerinte "most esett le neki a tantusz", hogy elváltak a szülei. Pedig már jó öt éve megtörtént, de a férjem is érez olyat, hogy "konzerválódott" benne az érzés és talán most kezdi el feldolgozni és szétesett családot. Az biztos, hogy nem szeretné újra együtt látni a szüleit, mert ha egy légtérben vannak, csak ordítás van.

2011. febr. 18. 15:40
 6/14 anonim ***** válasza:

Ferjed is tanacstalan, nem tudja mit csinaljon, ezert inkabb kibujik alola. Miert nem beszelsz apaddal, hatha o fel tudja hozni ezt a problemat egy beszelgetes kozben.

Nem biztos, hogy a lany erzelmi zsarolast kovet el, akar csinalni. Mint irtam, szerintem nem tudja, hogy kiven vizhat meg. Hat a tanulas, lehet hogy tenyleg nem megy neki. Nem minden emberbol lehet orvos es jogasz. ha vannak neki mas tehetsegei, azt is ki lehet hozni belole, eltesiteni, hogy akkor azokkal foglakozzon jobban, lehet hogy ebbol a tehetsegbol is lehet jo jovoje, nem csak az 5-bol.

2011. febr. 18. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

FromOz: Mostohaanya szerep nem is menne, mert kb egy évtized csak a korkülönbség köztünk. (korai gyerek volt)

Annyira bensőséges viszonyban nem vagyok vele, hogy önkéntes pszichológust játsszak.


A férjem felé inkább tanácsadóként működök ebben az esetben. Döntési jogom nincs (így érzem, mivel nem az én gyerekemről van szó, csak javaslatokat tudok tenni, amit vagy megfogad, vagy nem) és nem is lenne jogos.


Az anyját a gyereknek értelemszerűen nem szidom - a férjemnek meg szidhatom, mert elég sok támadásnak voltam kitéve, nem titok, hogy nem a szívem csücske a hölgy. No meg a férjem se véletlenül vált el tőle, pont a viselkedését nem bírta már tovább. De az anya szerepe annyiból lényeges csak (indifferens, hogy én kedvelem-e), hogy szülőként nem partner, a férjem árral szemben evez.

2011. febr. 18. 15:44
 8/14 A kérdező kommentje:

Nem tudom, hogy a lánynál is működne-e, ezért se merem túl erősen javasolni, de nálam csak a kényszer működött.

Mert hozzá hasonlóan én is rettentő kreatív voltam kifogáskeresésben, érvelésben, önsajnáltatásban. Csak "pechemre" a pedagógus szülők nem kajálták be a showműsort. Az volt az elvük, hogy "nem érdekel, tudjuk mire vagy képes és az elvárjuk". Ezt az elvet pedig bármilyen legális kényszerítő eszközzel (volt ordítás, fenyegetőzés, szórakozásmegvonás, stb) megtámogatták.

Nagyon nem tetszett kamaszként, de ha simizik a fejemet, akkor hülyére veszem őket és szerintem a gimnáziumból is kirúgtak volna.

Én is nyígtam, hogy nehééééz, hülye vagyok hozzá. Közben csak lusta voltam lerakni a seggemet. Erre jó orvosság volt a szigor és a kényszer.

Még az egyetem elején is kijátszották a "ha nem tanulsz jól, hazaköltözöl, tudsz hol lakni, kapsz enni, de teljes felügyelet, sehová nem mész, naponta átnézzük a tanulnivalót és találok neked munkát a gyártósor mellett, hogy ne unatkozz és legyen pénzed" (nem volt önálló keresetem, ők tartottak el akkor még). Bejött, mert annyira betojtam ettől, hogy inkább összekaptam magam.


Pont azért, mert eljátszottam ezeket, látom, hogy ugyanazt a forgatókönyvet követi a férjem lánya is. Nem először volt, hogy megjósoltam egy-egy lépését, a férjem meg úgy nézett rám, mint egy médiumra. Mondtam, hogy semmi természetfeletti nincs ebben, csak elmondtam, hogy ebben a helyzetben én mit tettem volna ennyi idősen. És lőn, bejött. Mindig.

2011. febr. 18. 15:51
 9/14 anonim ***** válasza:
Én is úgy látom, a kislány most került a válás miatti krízis helyzetbe. Mivel az anyjával nem jutna előbbre /pedig "kéznél" van/, az apjával talán éppen azért nem mer igazán megnyílni, mert nem él vele. Emiatt valószínű nem érzi a talpa alatt a stabil talajt. Most kellene az apának erősen melléállnia; sokat beszélgetni és elmenni vele kettesben különféle programokra, hogy igazán egymásra hangolódjanak.A jelenlegi helyzetbe az apa nem nyugodhat bele, mert lehet, hogy örökre elveszíti a lányát.
2011. febr. 18. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

A férjemmel jó a kapcsolata, csak - talán amiatt, hogy korán jött - inkább haveri, mint apa-lánya kapcsolat. Mondtam a férjemne, hogy szerintem evezzen kicsit vissza az apa szerepkörbe, mert haverja ezer is lehet, de apja csak egy van. Egy kis atyai szigor segítene, de a férjem eléggé könnyen befolyásolható - a házasságuk alatt is inkább csicska volt, mint házastárs, bármennyire is kellemetlen ezt így leírni.


Váláshoz személyesen még nem volt közöm (én se váltam még és a szüleim sem), tényleg lehetséges, hogy 4-5 év után indul csak el a feldolgozása?

2011. febr. 18. 15:58
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!