Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Lennél szervdonor? Indokoljáto...

Lennél szervdonor? Indokoljátok meg!

Figyelt kérdés

Szoktatok ilyenekről beszélgetni a családodban?

Ha nem értesz egyet a donorsággal, hogy érintene ha valamelyik közeli szeretted erről rendelkezne?


2011. febr. 12. 15:46
1 2 3 4
 21/37 anonim ***** válasza:
100%
Ha agyhalott lennék, vihetnének bármit, hiszen nekem már úgysem kell. Élő donor szerepet (pl. vese, májlebeny kivételét) csak a recipiens iránti nyomós személyes/érzelmi indokok alapján vállalnék.
2011. febr. 12. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/37 anonim ***** válasza:
Ja, és ha arról van szó, hogy még életemben, akkor is megtenném családtagért, vagy jó barátért, ha én alkalmas lennék rá.
2011. febr. 12. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/37 anonim ***** válasza:

Magyarországon mindenki potenciális szervdonor halála után, ha csak nem rendelkezik ellene még életében. Persze a családtagokat meg szokták kérdezni, bár nem lenne kötelező, és sokszor ők utasítják el.

Én lennék, legalább segítek valakinek halálom után. Élődonor csak közeli családtagnak, pl. gyerek, férj, szülő, testvér.

2011. febr. 12. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/37 anonim ***** válasza:

Sokan leírták már, de leírom én is, mert azon a véleményen vagyok. Tehát ha családtagnak kellene még életemben is odaadnám, a halálom után meg már teljesen mindegy, ha tudnak mentsenek meg másokat a szerveimmel.

Sajnos nagyon kevés a donor, a várólisták hosszúak, sokan el sem jutnak addig, hogy megtörténjen a transzplantáció, mert előbb meghalnak, vagy már olyan állapotban vannak, hogy nem műthetőek. :( És miért? Mert az orvosoknak "nem éri meg" anyagilag sem kivenni a szerveket, nem is foglalkoznak vele annyit, mint kellene. A dialízis kezelés után sokkal több pénzt kap a kórház, nem érdekük, hogy minél előbb (pl) vesét kapjon valaki. Most én ezt a részét látom jobban, mert anyukám is benne volt, szerencsére Ő kapott már vesét, de elég sokat kellett várnia és dialízisre járnia. Én is úgy tudom, hogy pl egy sima balesetes szerveit nem használhatják fel, csak agyhalottakét, vagy van még élő donoros megoldás, de szerintem az még itt Magyarországon nem annyira elterjedt, mint külföldön.

Amúgy... azt hiszem Amerikában úgy van, hogy aki életében nem tiltja, annak felhasználhatják a szerveit halála után. Nálunk fordítva van, tehát ha nem engedi meg életében, nincs róla írás akkor nem használhatják fel...

31/N

2011. febr. 12. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/37 anonim ***** válasza:
Míg élek, én is csak nagyon durva helyzetben vállalnám el. Halálom után a belsőszerveimet odaadnám, de a bőrömet, és a szememet nem. Még akkor sem ha elhamvasztanak.
2011. febr. 12. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/37 A kérdező kommentje:

Én mostanában elég sokat olvasgatok a téma után, érdekel ki hogy vélekedik, illetve szeretnék nyilatkozatot tenni. Szabályok szerint itthon mindenki donor, aki úgymond tiltó listára nem teteti magát, viszont az orvosok nem veszik ki a szerveket a család beleegyezése nélkül (holott megtehetnék). Nálunk arról kell rendelkezni ha valaki nem akar donor lenni, míg sok más helyen arról, hogy akar az illető. Ennek ellenére nagyon sok helyen olvasom azt, hogy érdemes nyilatkozatot tenni (pár helyen láttam donor kártyát is amit magánál hordhat az ember), megbeszélni a családdal, hogy ez szeretném, hogy ne akkor hirtelen sokk helyzetben érje váratlanul a családot a hír, amikor ott van a baj, mert így az emberek igen nagy százaléka nemet mond elkeseredettségében, hiszen baromira váratlanul éri a téma!

Egyébként az agyhalált egy, ha jól tudom három tagú orvos csapat állapítja meg több vizsgálattal. Ha a vizsgálatok közül bármelyik is halvány jelét mutatja, hogy a teljes agyhalál nem áll még fenn, illetve az orvosok nem egyöntetű választ adnak, akkor az illető nem lehet donor, amíg a teljes és visszafordíthatatlan agyhalál be nem áll. Ebből az állapotból már senkit nem lehet visszahozni, vagy lekapcsolják az embert a gépekről, vagy megvárják, amíg teljesen összeomlik a szervezete, és "önmagától" hal meg. Ebben az esetben én is azon a véleményen vagyok, hogy nekem már úgy is mindegy lenne, ha ezzel segíthetek, vigyék amim van, ameddig lehet!


Élőszervdonor csak közeli hozzátartozó lehet, ők is egy bizottság előtt "szerepelnek", és ez a bizottság dönti el, hogy elég szoros kapcsolat van e a donor és a befogadó között, nem áll e fent zsarolás, "szervkereskedelem", stb... Természetesen ha a közeli szeretteim élete ezen múlna, és az én szervezetemet nem terhelné ez jelentősen le, minden további nélkül belemennék. Ha annyira közeli családtag, akkor még úgy is belemennék ha utána az én életminőségem is romlana pár százalékkal.


Mindenesetre nagyon örülök, hogy ilyen sokan gondolják úgy, hogy felajánlanák a szerveiket, sosem tudhatjuk nekünk mikor lesz szükségünk máséra.

2011. febr. 12. 16:44
 27/37 anonim ***** válasza:
Mi pontosan azért beszéltünk róla,mert legtöbbször a család tiltakozik a donáció ellen,így tisztáztuk,ha bármelyikőnkkel baj történne,vihetik,amit lehet.Életemben csak azért nem lennék,mert akinek adnám,annak nem felelne meg.
2011. febr. 12. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/37 anonim ***** válasza:

Most nem fogtok szeretni, de ez csak a duma, ami itt megy. Bioszon mondták nekünk, hogy a donornak alkalmas szülők 30%-a mond csak le szervről a gyerekéért (vagy lehet, hogy fordítva volt, de úgy is kevés ezek alapján). Asszem pont veséről beszéltünk.

Most csak azt akarom kihozni, hogy amikor tényleg meg kéne tenni, akkor sokan visszalépnek.

Amúgy a kérdésre válaszolva: halálom után én is adnék bárkinek bármit. A többit nem tudom, nagyon meggondolnám. A szerv túl nagy eséllyel kilökődik, de ha megmarad, akkor sem életre szól. Vannak mázlisták, akiknek már 20-25 éve működik a kapott szerv (ők vannak nagyon kevesen), de átlagban inkább 5-10 év. Emiatt mindig összeszorul a szívem, amikor mutatják hatalmas a hatalmas orvosi bravúrral megmentett csecsemőt, aki új szívet kapott és ezzel "reményt az életre". Csak gratulálni tudok hozzá. 15 évesen kezdheti az egész cécót az elejéről, aztán ha nem kap újra szívet (aminek elég nagy esélye van sajnos a várólisták méretéből és a donorok arányából adódóan), akkor legalább megnézhette, hogy mi is az élet, amiből ő kimarad.

2011. febr. 12. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/37 anonim ***** válasza:

Én már említettem (fiatal vagyok és egészséges, de elcsaphat egy busz), hogy ha meghalok, a testemmel bármit csinálhatnak. Szerveket vihetnek, kipreparálhatják, kísérletezhetnek rajta, stb.

Ha már bizonyítottan agyhalott vagyok, úgyse hoznak vissza, csak gépek tartják már fent a keringésemet, légzésemet.

Szóval belőlem nyugodtan legózhatnak a halálom után.

2011. febr. 12. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/37 anonim ***** válasza:

Én azt nem értem, hogy az orvosok miért kérdezik meg a hozzátartozókat, ha ez nem az ő döntésük?

Ha nincs ellene szóló nyilatkozat, akkor miért nem teszik rögtön a dolgukat? Csak erről a nyilatkozatról kellene érdeklődniük. Ha ilyen törvény van ma Magyarországon, akkor az orvosok ennek miért tesznek keresztbe? Rájuk ez nem vonatkozik? Vagy csak én nem értek valamit. (nekem nincs diplomám)

Én már beszéltem a családommal arról, hogy lennék donor. De megnyugtatóbb lenne, ha ezt a tb-kártyámon, vagy valami hasonló helyen nyilatkozhatnám, és lenne jelentősége, ha esetleg agyhalott lennék.

Ha ez ott lenne leírva egyértelműen, akkor hátha nem siklanának el felette az orvosok. Én mondjuk a 3 embert keveslem, hogy döntsenek arról, hogy valaki már agyhalott. Jobban örülnék, ha többen vizsgálnák meg a dolgot. Ez nagy felelősség.

2011. febr. 12. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!